Міноборони без конкурсу роздало мільярд на харчі: виграли “давні партнери” (додано)
06.04.2015   //   300 Переглядів

(поновлено в контексті приналежності фірм-учасників переговорів та повідомлення “Авіки”)

Міністерство оборони України  30 березня уклало низку угод на послуги з забезпечення харчування військових на загальну суму 1,09 млрд грн. Про це повідомляється у «Віснику державних закупівель».

Йдеться про харчування особового складу військових частин і військових навчальних закладів, інших осіб у стаціонарних та польових умовах (загалом 184 080 осіб), а також годування штатних тварин (кількість не уточнена).

Усі контракти укладено за неконкурентною переговорною процедурою – у зв’язку з нагальною необхідністю. Як зазначено в обґрунтуванні, армія спочатку оголошувала відкриті торги на послуги з харчування, плануючи на початку березня укласти угоди з переможцем конкурентних торгів. Однак дату розкриття пропозицій змушені були перенести: один з учасників, ТОВ «АВІКА», надіслало запити щодо роз’яснень документації конкурсних торгів, окрім того Центральне управління продовольчого забезпечення вирішило внести зміни щодо  чисельності особового складу та розширення переліку військових частин. Відтак по строках МО не встигало укласти контракти до кінця березня, що могло поставити під загрозу безперервність харчування військових, а тому замість відкритих торгів провели переговори. Перераховані нижче фірми харчуватимуть українських військових до кінця липня.

Понад половину грошей армії – 537,81 млн грн. – освоїть ТОВ «Геус-Груп».  Компанія була зареєстрована у Києві у вересні 2014 р., має 10 тис грн. статутного фонду,  власником і директором є Аркадій Володимирович Генкін.

Людина з таким ПІБ відома як колишній бізнес-партнер Ігоря Маркова, екс-нардепа від Партії регіонів (позбавлений мандата рішенням ВАСУ у вересні 2013 року). Разом із Марковим Генкін раніше мав декілька фірм. Наприкінці 1990-х і початку 2000-х вони разом володіли паливними фірмами ТОВ «Мега»,  ТОВ «Геліос» і ТОВ «Гелєос-Ойл». За даними місцевих ЗМІ, після інциденту з викрадення невідомими – Генкін вийшов зі спільного паливного бізнесу, залишивши Маркова одноосібним власником.

Щодо харчування, то наразі відома тільки одна фірма Генкіна з таким профілем – ТОВ «Метсобстар-ХК» (діяльність їдалень), його власником Генкін став у 2012 р., однак наразі компанія вже змінила власника.

Окрім вказаного масштабного замовлення Міноборони фірма також виграла низку дрібних тендерів «Чорнобильського спец комбінату» на постачання харчів – загалом 1,32 млн грн.

На нинішніх переговорах по харчуванню для Міноборони по контрактах, які отримав «Геус», також вели перемовини з «Адмет-Груп», «Ректан» і «Транс Логістик Центр» – усі троє пов’язані через менеджерів і входять в умовну групу постійних постачальників армії, пов’язаних з оточенням Юрія Іванющенка. Так само як і «Метсобстар-ХК»

Окрім того 253,17 млн грн. заплатять фірмі «Укрпродакорд ОР» із вказаної вище групи. Фірма входила в пул постачальників харчування армії, сформований за час керівництва в Міністерстві оборони Михайла Єжеля. Наприкінці 2008 р. «Укрпродакорд ОР» стало одним з засновників Асоціації харчових підприємств «Армія», яке з того часу незмінно очолював Іван Сикунда, у 90-х – на початку 2000-х відомий як начальник Головного продовольчого управління Тилу Міністерства оборони України. Офіційно «Укрпродакорд» до 2011 р. належало родині Руслана Березюка, депутата Білоцерківської райради, який донедавна представляв Партію регіонів, а тепер позапартійний. Наразі фірма оформлена на Тетяну Глиняну, тещу Березюка.

Ще 170,57 млн грн. отримає ПП «Артек-Союз» Євдокії Колесник, також із вказаної вище Асоціації «Армія».

Решту 130 млн грн. освоїть ТОВ «Авіка» Наталі Диштук. Нагадаємо, у 2008 р. «Авіка» позбулась місця в харчовому пулі армії через неналежне виконання умов договору, а в жовтні 2010 р. її директора притягли до адмінвідповідальності за ухилення від сплати податків. Рік потому, отримавши контракт на харчування школярів за 70 мільйонів і не маючи, як виявилося, ні обладнання, ні транспорту й людей, пропонувала своїм же конкурентам на торгах на субпідряді годувати школярів у півтора рази дешевше.

Після опублікування цієї інформації до «Наших Грошей» надійшов лист від директора фірми «Авіка» І.Гетмана.

У ньому повідомляється, що «правовідносини між ТОВ «Авіка» та Міністерством оборони України у 2008 році були припинені фактичним повним виконанням договору на підставі закінчення строку його дії». При цьому «будь-яких нарікань з боку військового відомства наша компанія не мала та жодних претензій як документального так і усного характеру не отримувала».

Стосовно притягнення директора фірми до адмінвідповідальності за ухилення від сплати податків у «Авіці повідомили наступне:

«Ухилення від сплати податків – є умисним кримінальним злочином, що становить суттєву суспільну небезпеку. В даному ж випадку директора нашого товариства було притягнуто до адміністративної відповідальності за «порушення порядку ведення податкового обліку», що не пов’язано з будь-якими умисними діями керівництва підприємства. З подібним притягненням до адміністративної відповідальності рано чи пізно стикається кожне працююче підприємство в Україні. Це, перш за все, пов’язано з нестабільністю та складністю податкового законодавства та фіскальним підходом податкових органів до проведення перевірок бізнесу».

Також «Авіка» навела свої дані щодо контракту з Міністерством соціальної політики про харчування дітей-чорнобильців у Рівненській і Волинській областях вартістю 70 млн грн.:

«На момент участі у тендері Мінсоцполітики у штаті нашої компанії вже перебувало більше 500 кваліфікованих працівників відповідної кваліфікації. Крім того, кадровий резерв компанії складав більше 150 осіб. Компанія також мала необхідний транспорт та обладнання, що було належним чином документально підтверджено.

Причиною, по якій ТОВ «Авіка» не змогло розпочати надання послуг харчування у трьох районах Рівненської області до банальності проста – корумпована місцева влада не допустила нашу компанію до надання послуг, обґрунтовуючи це небажанням зміни місцевих постачальників, що працювали у цій сфері протягом багатьох років. На підтвердження, санітарні служби цих районів відмовилися видавати Компанії «Авіка» дозволи на початок роботи в школах, а районні адміністрації фактично відмовилися від укладення договорів оренди шкільних їдалень.

Наше підприємство також не пропонувало «своїм же конкурентам на торгах на субпідряді годувати школярів у півтора рази дешевше». Навпроти, саме ці конкуренти при підтримці місцевої влади намагалися змусити наше підприємство взяти їх у субпідряд. Однак, керівництво нашої компанії відмовилося від такої «пропозиції», оскільки політика нашої компанії передбачає, що всі послуги ми завжди надаємо особисто без залучення субпідрядників.

Для того, щоб знизити градус напруги у переговорах з місцевою владою нами було запропоновано простий вихід – наша компанія буде надавати послуги харчування школярів особисто, однак велику частину сировини для приготування страв буде закуповувати у місцевих виробників. Однак, така пропозиція була відхилена, а ТОВ «Авіка» фактично не було допущено до надання послуг. Увесь ажіотаж, що був тоді організований у пресі з цього приводу, ми розцінюємо виключно як прояв недобросовісної конкуренції.

У зв’язку з цим, наша Компанія звернулася до Міністерства соціальної політики з проханням розірвати договір в частині надання послуг у трьох районах Рівненської області у зв’язку з неможливістю виконання через незалежні від нас причин. Цей факт був належним чином зафіксований.

У той же час в Камінь-Каширському районі Волинської області та Рокитнянському районі Рівненської області, де місцева влада допустила нашу Компанію до надання послуг харчування в школах цих районів, ми оперативно організували якісне харчування у всіх загальноосвітніх навчальних закладах. Протягом кількох днів у шкільні їдальні цих районів були завезені столовий інвентар і обладнання на суму понад півтора мільйона гривень, в результаті чого місцевою владою і громадськістю було констатовано значне поліпшення оснащення шкільних їдалень та якості харчування дітей-чорнобильців. На прохання місцевої влади, з метою збереження соціальної обстановки на місцях, на роботу в шкільні їдальні були залучені місцеві кухарі. Однак, ще раз звертаємо Вашу увагу, що наше підприємство мало всі можливості повністю забезпечити шкільні їдальні персоналом за рахунок вже існуючого на той момент штату та кадрового резерву».