«Енергоатом» зміг замовити запчастин на півмільярда не у росіян
12.03.2015   //  

ДП «НАЕК «Енергоатом» 26-27 лютого уклав низку крупних угод на постачання обладнання для атомних електростанцій на суму близько 500 млн грн. в еквіваленті. Про це повідомляється в «Віснику державних закупівель».

Харківське ПАТ «Турбоатом» отримає 344,34 млн грн. за два конденсатори турбіни К-1000-60/1500 Южно-Української АЕС. Конденсатор є устаткуванням, що визначає електричну потужність турбіни парової з урахуванням надійності роботи робочої лопатки останнього ступеня циліндра низького тиску (ЦНТ) у всіх режимах експлуатації при забезпеченні розрахункового тиску пари за останнім ступенем.

Характерною особливістю перших «мільйонників» К-1000-60/1500, як і передуючих їм досвідчено-промислових «п’ятисоток» К-500-60/1500, є «бокове розташування» конденсаторів по відношенню до турбіни парової.

Застосування конденсаторів «бокового розташування» за проектом ВАТ «Турбоатом» мало вельми обмежене розповсюдження в «малій» серії турбоустановок під конкретні будівельні конструкції машинних залів АЕС у Росії (Ново-Воронежська і Калінінська), та в Україні (Южно-Українська)

Таким чином, первісним постачальником конденсатору, що є поставною частиною турбогенератору, для другого енергоблоку ВП «Южно-Українська АЕС» було ВАТ «Турбоатом». Відтак нове замовлення зроблено харківському заводу по переговорній процедурі.

Решту підрядів «Енергоатом» роздав іноземним компаніям. C.M. snc di Menegazzi Umberto & C (Італія) отримає 3,32 млн євро, Bohler International GmbH (Австрія) – 2,19 млн євро.

Обидві фірми отримали замовлення на виготовлення 460 робочих лопаток 5-х ступенів РНД до урбіни К-1000-60/3000 енергоблоку №1 Хмельницької АЕС. Ця реакторна установка ВВЭР-1000 розроблена російськими атомниками.

Замовити лопатки у російських резидентів «Енергоатом» на даний момент не може з огляду на постанову арбітражного суду Ростовської області від 17.06.2014 №20169/13/18/61-СД про накладення арешту на майнові права боржника – ДП «НАЕК «Енергоатом» у розмірі $23,08 млн за позовом «Remington Wordwide Limited Ltd» (Гібралтар). На продукцію, поставлену з РФ до України для «Енергоатому» буде накладений арешт, що матиме наслідком зрив постачання без можливості його подальшого усунення.

Український виробник подібного обладнання «Турбоатом» повідомив, що не може виготовити ці лопатки «з причини відсутності заводських креслень, конструкторської та технологічної документації в цілому, необхідного високоточного обладнання для контролю за процесом обробки металу, стендів для перевірки відповідності якості виготовлених лопаток вимогам креслень та посадочних місць (дисків), заготовок для виробництва, а також досвіду обробки титанових сплавів».

Відтак «Енергоатом» звернувся до виробників, не пов’язаних з російськими підприємствами: «Аlstom» (Франція), «Doosan Skoda Powers s.r.o.» (Чехія), «Böhler International GmbH» (Австрія), «C.M. Menegazzi & C s.n.c.» (Італія).

Перші дві компанії виявились неготовими забезпечити виробництво лопаток по повному циклу. А італійці і австрійці мають угоду про кооперацію, відтак замовлення було розподілено між ними.