Шокін і сусіди Порошенка
11.02.2015   //  

domНовий генпрокурор і мешканці елітного будинку по Грушевського,9а, по сусідству з яким живе Порошенко.

Новий генпрокурор Віктор Шокін як і більшість його попередників зібрав у парламенті конституційну більшість голосів за своє призначення. Голосували «за» навіть такі одіозні персонажі як Юрій Бойко, якому генпрокуратура ні за часів Махніцького, ні при Яремі не змогла артикулювати жодного закиду за «вишки Бойко». Зрештою, так само в часи Януковича «за» генпрокурора Пшонку голосували тоді ще несамовиті опозиціонери на кшталт Сергія Міщенка, який згодом взяв у куми сина генпрокурора Артема.

Тобто нічого нового. Президент Петро Порошенко вибрав Шокіна на одну з найголовніших антикорупційних посад людину, яка всю кар’єру провела на вищих щаблях у ГПУ.

Відразу відмітимо, що Шокін, який останні півроку був заступником генпрокурора, має одне з найкращих резюме серед інших заступників Яреми. Принаймні, декларація пристойніша (будинок під 300 квадратів, дві квартири, майже гектар землі і жодної машини), ніж у самого Яреми (майже гектар землі, будинок на 300 квадратів, гараж на 130 кв м, квартиру на 260 кв м. та шість автівок, серед яких коштовні Volkswagen Touareg і Mercedes-Benz ML350) та у його вірного помічника Даниленка (коштовні джипи та земля – докладніше у статті «Автомобілі Яреми і його заступників«).

Також Шокін може похвалитися своїми професійними успіхами. Наприклад, саме він очолював полювання на вбивцю Гонгадзе Пукача.

Разом з тим, його прізвище фігурувало у вкрай неоднозначній історії з багатоповерхівкою у Маріїнському парку поруч з Верховною Радою. У 2005 році цей будинок по вул. Грушевського, 9а став одним із символів безсилля «помаранчевої» влади у боротьбі зі «злочинним» минулим.

Фірма «Інвес» вигнала 22 поверхи замість дозволених 15. І, мабуть, під час будівництва осточортіла мешканцям сусіднього будинку по Грушевського, 9. Одним із цих мешканців був тоді і є зараз нинішній президент України Петро Порошенко, який у 2005 році був секретарем Ради Нацбезпеки. Десять років тому люди говорили, що саме Порошенко ініціював розбори з «Інвесом», яке з боку Генпрокуратури курував саме Шокін -заступник генпрокурора Піскуна.

На передньому плані будинок Петра Порошенка, позаду - скандальна багтоповерхівка Грушевського, 9а.

На передньому плані будинок Петра Порошенка, позаду – скандальна багтоповерхівка Грушевського, 9а.

Однак тоді все це закінчилось пшиком, забудовник навіть вигнав ще кілька поверхів та добудував нові секції. Звісно, пліткарі відреагували на це передбачувано: «Шокін і Порошенко взяли на лапу». Однак сам Шокін заявляв, що він ні до чого:

«Это дело расследовала прокуратура города Киева. Городской прокурор был Василий Присяжнюк. Я знаю точно одно – что все вопросы по этому дому, законности строительства, заселения, кто платил деньги, курировал лично Пискун. Это я знаю на сто процентов!»

Тож тепер у Шокіна є усі повноваження, щоб довести до кінця справу з багатоповерховим одороблом, яке протизаконно і потворно висить над Дніпром. І цей об’єкт може послужити цілком пристойним індикатором серйозності антикорупційних намірів. Тим паче, що в будинку по вул. Грушевського, 9а мають помешкання дуже цікаві персонажі.

Однак перед тим, як перейти до списку мешканців, відзначимо один прикметний нюанс.

Донька генпрокурора Тетяна Горностаєва віднедавна є заступником прокурора Одеської області.

Донька генпрокурора Тетяна Горностаєва віднедавна є заступником прокурора Одеської області.

У цитаті Шокіна згадувався екс-прокурор столиці Василь Присяжнюк, до якого нібито і варто адресувати питання щодо цього будинку. Так ось, Присяжнюк після Києва був призначений прокурором Одеської області (згодом очолював Рівненську прокуратуру і був люстрований по законам постянуковичевського часу). І саме заступником прокурора Одеської області у листопаді 2014 року була призначена Тетяна Горностаєва, донька тоді замгенпрокурора, а нині генпрокурора Віктора Шокіна. Її чоловік Олексій Горностаєв (зять Шокіна) у вересні був призначений заступником прокурора Київського району Одеси. А батька її чоловіка Миколу Горностаєва (свекра Шокіна) тоді ж було піднято до заступника прокурора Дніпропетровської області. Тобто складається враження, що непотичним династіям у Генпрокуратурі нічого не загрожує.

А тепер повернімось до Грушевського, 9а. Це один з найкоштовніших будинків України. Купити квартиру тут можна по $5 тисяч за квадратний метр, орендувати – за 20 тисяч гривень на місяць. Дозволити таке собі можуть лише дуже заможні люди.

За допомогою публічного реєстру про нерухомість ми подивились на мешканців цього будинку. І виявили кілька перетинів з політичною кар’єрою Порошенка. Наприклад, тут квартири мають лідери Партії регіонів, одним з першозасновників якої у 2001 році був Петро Олексійович. Також купа квартир належить фірмі, наближеній до Віктора Медведчука. А Петро Олексійович і у СДПУ(о) був одним з найперших у 1998 році, покинувши її для створення власної «Солідарності». Кар’єра Порошенка тих років чудово ілюструється на прикладі генерала Развадовського з цього будинку – був нардепом від усіх трьох названих партій.

Але залишимо символізм і перейдемо до персоналій.

Власники житла і паркомісць у багатоповерхівці по вул. Грушевського, 9а

 • Віктор Федорович Янукович – у «межигірських» документах було знайдено платіжку від БТІ, виписану у 2011 році на ім’я тоді ще президента України. У той період платежі за комунальні послуги по цій квартирі проходили через «Танталіт». 12-кімнатні апартаменти загальною площею понад 1000 квадратних метрів офіційно оцінено у 6,16 млн грн., комуналка у 2011 році коштувала 8 тис грн. на місяць, або $1 тисячу. Оскільки сам Янукович мешкав у «Межигір’ї», перекриваючи пів-Києва аби доїхати з заміської резиденції на Банкову, хто користувався/користується його апартаментами – невідомо.
 • Лариса Атреп’єва – керівник ТОВ «Фонд «Донеччина», засновником якого є Наталя Рибак, донька екс-голови Верховної Ради Володимира Рибака, одного з старих товаришів Януковича.
 • Ірина Фрідентальневістка екс-спікера ВР Володимира Рибака, донька одного з впливових донецьких бізнесменів 1990-х років Михайла Фріденталя (керував облпостачем). Ще одна донька Фріденталя Галина вийшла заміж за банкіра Шепелєва, відомого по карним історіям з банком «Родовід» Юрія Іванющенка та іншим конвертаційним установам.
 • Тетяна Терехова – донька нардепа Андрія Деркача, дружина Івана Литвина, сина екс-голови Верховної Ради Володимира Литвина.
 • Юлія Зубик – донька нардепа Володимира Зубика, який свого часу став першою «тушкою» у парламенті, а також вважався причетним до схем по імпорту палива через «Лівелу» та будівельної фірми «Інтергалбуд».
 • Юрій Притика – син екс-голови Вищого Господарського суду України Дмитра Притики.
 • Владислава Калєтнік – так звуть доньку екс-голови митниці Ігоря Калєтніка та студентку престижного КІМО.
 • Сергій Рудьковський – брат колишнього лідера Соцпартії та тусовочного міністра транспорту Миколи Рудьковського.
 • Даяна Іванющенко – донька Юри Єнакіївського.
 • Мохаммад Хані Омран Алі – у нього Юрій Іванющенко «віджав» будівництво металургійного заводу в Білій Церкві.
 • Володимир Макеєнко – екс-нардеп від Партії регіонів, екс-голова КМДА.
 • Олексій Білий – нардеп від «Опозиційного блоку». У 2000- х роках очолював «Азовсталь» і «Єнакіївський металургійний завод», був заступником донецького губернатора Віктора Януковича.
 • Іван Кравчук – у цього чоловіка орендує дві квартири одеський губернатор Ігор Палиця, один з топ-менеджерів групи «Приват» Коломойського.
 • Володимир Вагоровський – донецький бізнесмен, який будучи міноритарним власником торгової мережі «Амстор» зумів віджати низку магазинів в зоні АТО у мажоритарного акціонера Вадима Новинського (нардеп від «Опоблоку»).
 • Вікторія Островська – партнерка Вагоровського по ТОВ «Транс-будінвест».
 • Віктор Развадовський – генерал-лейтенант міліції, екс-нардеп від СДПУ(о), Партії регіонів, «Солідарності», зараз нардеп від «Волі народу».
 • Ірина Березкіна – дружина нардепа Станіслава Березкіна («Економічний розвиток»).
 • ТОВ «Інвестиційна Компанія «Укркапітал» – директором є Дмитро Шуст, він же директор благодійного фонду Віктора Медведчука. Ця фірма за рішенням Госпсуду Києва у 2010 році відсудила 12 квартир у цьому будинку у фірми «Інвес», яка і зводила цей будинок. Засновниками «Інвесу» були Володимир Панчук и Анатолій Шалоплут.
 • ТОВ «Консент-Плюс» – кінцевими власниками є структури Віктора Пінчука.

Було би, звичайно, цікаво поспостерігати, якби прокуратура «відновила законність» і змусила знести неправильно побудовані поверхи. Це ще крутіше, ніж посадити «трьох друзів».

Про сусідів Пшонки

Про сусідів Пшонки і Януковича з будинку на вул. Володимирська, 49а можна почитати тут.

Юрій Ніколов, «Наші Гроші»

Після цього Тетяна Горностаєва в інтерв’ю 368.media розповіла, що генпрокурор Віктор Шокін не є її батьком.

За її словами, Шокін не є її біологічним батьком, але певний час був одружений на її матері.

«Я знайома з Віктором Миколайовичем, але не є його рідною дочкою, бо народжена в іншому шлюбі. Певний час він був чоловіком моєї матері, але вже більше десяти років, як цього шлюбу не існує», – розповіла Горностаєва.

«З того ж часу, приблизно з 2004 року, до мого приходу в органи прокуратури, тобто в 2005 році, ми з Віктором Миколайовичем не спілкуємося», – додала вона.

За словами Горностаєвої, її прихід на посаду заступниці прокурора області ініціював сам нинішній прокурор Одещини Андрій Приз.

«Зміна штату була пов’язана з тим, що у жовтні у зв’язку з законом України «Про очищення влади» були звільнені чотири з п’яти заступників. Андрій Андрійович (Приз) запропонував мені зайняти цю посаду, і я погодилася», – запевняє Горностаєва.

При цьому вона вважає, що закон про люстрацію суперечить Конституції.

«З моєї точки зору закон «Про очищення влади» суперечить Конституції, суперечить основним принципам і свободам людини, принципу презумпції невинуватості, індивідуальної відповідальності… Це не означає, що якщо людина займала посаду, то вона апріорі є злочинцем», – вважає Горностаєва.