Порошенко зігріє окупантів
16.12.2014   //  

777Кулуарні домовленості призвели до того, що утримання окупованих територій Криму і Донбасу буде відбуватись за рахунок держави під назвою Україна.

На початку листопада президент України Петро Порошенко скрутив величезну дулю у бік окупантів Донбасу, де «хаос, мародерство, розбій»: «На сьогоднішній день ми вимушені як держава Україна для того, щоб не дати розповсюджуватись цій раковій пухлині, забезпечити певне блокування цієї території».

Президент тоді не виключив, що буде змушений зробити економічний режим «більш жорстоким», говорячи про обмеження постачання невизнаним республікам електроенергії та газу, за які держбюджет України не отримує оплати.

Пройшло трохи більше місяця і Порошенко вже доручає владі забезпечити окуповані території теплом та електроенергією.

Що ж трапилось? Невже окупанти розтанули під холодним зимнім небом? Очевидно що ні.

Але саме у цей проміжок часу у темних кулуарах відбулись кілька подій, які резонували з одним найкращих бізнес-мозків України, і призвели до того, що утримання окупованих територій буде відбуватись за рахунок держави під назвою Україна.

«Дзеркало тижня» з посиланням на джерела повідомило, що на одній з державних резиденцій Порошенко прийняв російського бізнесмена Костянтина Григоришина і кума Путіна Віктора Медведчука – говорили «про постачання російської електроенергії та вугілля», повідомило видання.

Наслідком розмови став дозвіл на імпорт в Україну російської електроенергії компанії ДТЕК Ріната Ахметова і фірмі «Енергомережа», за якою вгадуються тіні міністра енергетики Продана, Григоришина та самого Порошенка, який в певних справах асоціюється з вінницьким бізнесменом Продивусом.

Принагідно Порошенко доручив генпрокурору Яремі розібратись з поставками африканського вугілля.

Наслідком розборок стало припинення африканського імпорту і рішення про закупівлі вугілля у Росії та так би мовити «вивезення вугілля українських державних підприємств з окупованої території». А це вивезення неможливе без плати терористам за право на вивезення. За всім цим опукло проступил постать донецького бізнесмена Сергія Кузяри, який став однією з впливових постатей на вугільному ринку за часів Віктора Януковича.

Звісно, все це можна було б виправдати. Наприклад, економічною вигодою, бо російське вугілля справді дешевше від африканського.

Але саме з точки зору економічної вигоди у Порошенка зробили гігантський крок назад.

12 листопада державна компанія «Укрінтеренерго» прийняла рішення про організацію постачання електроенергії на окупований півострів Крим. Передбачено наступне:

  • держкомпанія буде проводити аукціони по продажу енергії у режимі повної секретності, оскільки дані про учасників оприлюднюватись не будуть;
  • якщо аукціон не відбудеться через відсутність мінімум двох учасників, або запропонована ними ціна буде нижчою від бажаної, то аукціонний комітет у складі трьох представників «Укрінтеренерго» просто вибере постачальника на свій розсуд і на такий же розсуд домовиться про умови постачання;
  • і найрозкішніша фішка: «Укрінтеренерго» здійснюватиме продаж електроенергії лише за умови внесення постачальником-переможцем торгів передоплати в повному обсязі або надання їм гарантії державного банку щодо її оплати.

Останнє означає, що якийсь державний банк України сам оплатить поставки енергії в Крим, якщо «секретний» учасник аукціону не дасть своїх грошей.

Більше того, це означає, що Україна ще й втратить дохід від постачання електроенергії в Крим. Державне «Укрінтеренерго» з літа продавало туди енергію майже вдвічі дорожче від українських цін, що за півроку мало принести компанії 1,4 млрд грн. І ось цей напрямок віддають Бог зна кому, та ще й під гарантії українського держбанку.

Натомість маємо бравурні прес-релізи РНБОУ, що десь у «Новоросії» голодні мешканці нібито виганяють з якихось містечок якихось терористів. Це має вселити в українців впевненість у скорому поверненні Донбасу до складу України, ну а там і до Криму доберемось з божою поміччю та кредитами Обами та Меркель.

От тільки вивчення не прес-релізів, а економічних документів, дає геть іншу картину. Радник Порошенка Юрій Косюк, який донедавна був першим заступником голови Адміністрації президента України, перереєстрував свій кримський бізнес на закони Російської федерації.

Міністерство оборони України витрачає десятки мільйонів на закупівлю по шаленим цінам антрациту, який може мати лише два варіанти походження – або з терористичної «Новоросії», або від спонсорів тероризму з Росії.

А тепер Україна ще й втрачає прибутки від постачання електроенергії в Крим. Це не говорячи за те, що Україна взагалі продовжує постачати енергію в Крим і ДНР.

«Віялові відключення електроенергії?». Це прерогатива українців.

Юрій Ніколов, «Наші Гроші»