КНУ намагається забрати квартири у партнера сина екс-міністра освіти
03.11.2014   //   658 Переглядів

gradymyrКиївський національний університет імені Тараса Шевченка добивається скасування іпотечного договору, за яким ПАТ «Побутрембуд» віддало в іпотеку «Укрсоцбанку» майнові права на квартири у недобудованих будинках на просп. Академіка Глушкова, 6. Про це свідчить постанова Вищого господарського суду від 20 жовтня.

У лютому 2003 року університет, «Побутрембуд» і ЗАТ «Інтернафтогазбуд» уклали інвестиційний договір про будівництво комплексу житлових будинків.

У подальшому влітку 2008 року «Побутрембуд» уклав з «Укрсоцбанком» кредитний договір в межах максимального ліміту заборгованості до $14,5 млн під 13% річних з кінцевим терміном повернення до 29.04.2011.

При цьому в іпотеку банку «Побутрембуд» передав майнові права на квартири та нежитлові приміщення, будівництво яких не завершено, на просп. Глушкова, 6. Заставна вартість цих квартир становила 77,96 млн грн.

У 2009 році суди скасували інвестиційний договір від 2003 року. Після чого університет і «Побутрембуд» за погодженням Кабміну наприкінці 2009-го уклали новий інвестдоговір про продовження будівництва. Та і цей інвестдоговір був розірваний судом у 2012 році.

У липні 2013 року університет звернувся до суду з вимогою визнати недійсним іпотечний договір, яким було порушено його права як замовника будівництва та землекористувача. За інвестдоговором від 2003-го, а потім 2009 рр. університет мав право на отримання відповідно 10% і 20% від збудованої площі квартир.

Суди перших двох інстанцій визнали іпотечний договір недійсним. Вони дійшли висновку, що на момент укладання договору майнові права на окремі приміщення в житловому будинку не могли бути предметом іпотеки. Для цього ці квартири і приміщення треба було виділити в окремий об’єкт і зареєструвати на них право власності.

Та Вищий госпсуд ці рішення скасував і відправив справу на новий розгляд. ВГСУ вказав на передчасність висновків судів стосовно доведеності порушення прав університету, що унеможливлює визнання іпотечного договору недійсним.

Так, за інвестдоговором від 2003 і 2009 рр. університет мав право на отримання відповідно 10% та 20% від збудованої площі квартир. Та в матеріалах справи немає доказів того, що в іпотеку були передані майнові права на квартири, які входили саме до квоти університету.

Крім того, приновому розгляді суд також має встановити, чи не пропустив університет строк позовної давності, адже про порушення своїх прав він мав дізнатись ще 30.06.2009, коли набрало законної сили рішення суду про визнання недійсним інвестиційного договору від 2003 року.

Зауважимо, що у жовтні 2010 року університет ім. Т. Шевченка отримав держакт на право власності на ділянку на проспекті Академіка Глушкова, 6, з цільовим призначенням для будівництва. Також університет отримав дозвіл столичної Інспекції державного-архітектурно будівельного контролю на виконання робіт за цією адресою із терміном дії до 30.12.2015.

Цей об’єкт був заморожений орієнтовно з 2009 року. У січні цього року банк «Аркада» і університет повідомили про можливе відновлення будівництва.

За даними ЗМІ, ПАТ «Побутрембуд» для будівництва на просп. Академіка Глушкова, 6 (ЖК «Градимир») залучив кошти понад 500 сімей. Як свідчать дані реєстру судових рішень, власники квартир судяться із «Побутрембудом» і ТОВ «Фінансова установа «Інвестбуд» (виступило в ролі управителя фонду фінансування будівництва) про визнання їхнього права на нерухомість.

Власником ПАТ «Побутрембуд» є Володимир Максимов.Він же є власником 95% акцій ПАТ «Інтернафтогазбуд» разом з Інною Школьною (5%).

З 1996-го і до листопада 2003 року Максимов був бізнес-партнером Василя Васильовича Кременя по ТОВ «Уткпрод», сина Василя Григоровича Кременя, який протягом 1999-2005 рр. був міністром освіти і науки України.