Держава не змогла забрати у Щербаня-Хомутинніка 1000 гектарів ставків, які вони орендують за копійки
29.10.2014   //   92 Переглядів

Суд відмовився повернути Фонду держмайна ставки на Сумщині, які з 2001 року орендує ПАТ «Сумирибгосп». Про це свідчить постанова Вищого господарського суду від 14 жовтня.

У лютому 2001 року Фонд держмайна передав ВАТ «Сумирибгосп» в оренду ставки, вартість яких станом на травень 2000 року становила 2,91 млн грн. Орендна плата була встановлена у розмірі 7 тис грн. в місяць.

У 2007 році договір оренди було продовжено до 31 грудня 2016 року, а орендна плата встановлена у розмірі 14 тис грн.

У грудні 2011 року розмір орендної плати було збільшено до 59 тис грн. «Сумирибгосп» оскаржив це в суді. У 2012-2013 роках суди усіх трьох інстанцій визнали останню зміну орендної плати недійсною.

Вони виходили з того, що орендоване майно не є цілісним майновим комплексом, а представляє собою об’єкти нерухомого майна. Відтак, застосування орендної ставки у розмірі 16% від балансової вартості майна є безпідставним. Орендна плата має становити 10% від вартості нерухомого майна.

Після цього «Сумирибгосп» продовжує платити за ставкою, визначеною у 2007 році. Оскільки у подальшому сторони не змогли узгодити нову орендну ставку і підприємство відмовилося розривати договір оренди на вимогу ФДМУ, Фонд подав позов до суду.

Суди усіх трьох інстанцій у задоволенні позову ФДМУ відмовили, оскільки договір оренди стосувався різного майна, а не цілісного майнового комплексу. «Сумирибгосп» отримав в оренду гідротехнічні споруди, греблі, дамби, водовипуски та інше майно в кількості 75 одиниць в різних частинах Сумської області.

ПАТ «Сумирибгосп» орендує рибні цехи «Есмань» (Глухівський район), «Сироватка» (Сумський район, Краснопільський район), «Суми» ділянка 1 (м. Суми), «Конотоп» (Конотопський район). За даними ЗМІ, ці рибні цехи займають близько 1,1 тис га.

За даними SMIDA 76% акцій підприємства розподілено між ПАТ «ДВ Система», ПАТ ЗНВКIФ «Каскад-інвест», ТОВ «Мiжрегiональний центр фондових технологій», ТОВ «Капiтал Сервіс» і ТОВ «Бiзнес Контроль».

ПАТ ЗНВКIФ «Каскад-Інвест» належить народному депутату Віталію Хомутинніку.

Засновником ТОВ «Бiзнес Контроль» є донецьке ПП «Актив-Інвест», яким володіє екс-голова Сумської і Донецької облдержадміністрацій Володимир Щербань. У свою чергу фірма «Бiзнес Контроль» є засновником ТОВ «Мiжрегiональний центр фондових технологій».

ТОВ «Капiтал Сервіс» і ПАТ «ДВ Система» також пов’язані із Щербанем.

Зауважимо, що у 2005 році членом спостережної ради «Сумирибгоспу» був Юрій Чмир. У 2006-2010 рр. він був народним депутатом від Партії регіонів, у 2010-2013 рр. – головою Сумської ОДА, а з грудня 2013-го і до лютого цього року – заступником глави Адміністрації Президента Сергія Льовочкіна та Андрія Клюєва.