Суд повернув столиці 16 гектарів біля Пирогово
24.10.2014   //  

Суд визнав відсутнім у житлового кооперативу «Освітянин», ТОВ «Будівельне товариство» і ТОВ «Пейзажне» права власності на земельну ділянку площею 16,03 га, що розташована на вул. Академіка Заболотного у Голосіївському районі Києва. Про це свідчить постанова Вищого господарського суду від 14 жовтня.

Суд визнав недійсним з моменту прийняття рішення Київради (№353/3187) від 01.10.2007, відповідно до якого кооперативу «Освітянин» було безоплатно передано у власність для житлової забудови ділянку загальною площею 108,52 га на вул. Академіка Заболотного. Цю ділянку було виділено за рахунок частини земель, які у 2003-2004 рр. отримало у користування ТОВ агрокомбінат «Хотівський» (94,42 га), та міських земель (14,1 га).

У подальшому, а саме у січні 2008 року, кооператив «Освітянин» отримав держакт на право власності на частину відведеної йому землі – на ділянку площею 16,03 га. У березні того ж року кооператив вніс її до статутного фонду ТОВ «Будівельне товариство», яке у липні 2010 року передало цю ділянку до статутного фонду ТОВ «Пейзажне».

Суди усіх трьох інстанцій, розглядаючи позов заступника прокурора Києва, вказали на порушення законодавства при виділенні землі кооперативу «Освітянин».

Відповідно до українського законодавства, юрособа може безоплатно отримати у власність землю для житлового будівництва, якщо вона створена як житлово-будівельний кооператив.

У статуті кооперативу «Освітянин» записано, що він є житлово-будівельним кооперативом. Однак, його членами є всього 4 осіб, тоді як число громадян ЖБК не може бути менше 5 осіб. Крім того, засновники кооперативу «Освітянин» не перебували на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Також відведення «Освітянину» ділянки площею 108,52 га свідчить про недотримання принципів рівності у земельних відносинах, адже для поліпшення житлових умов лише чотирьох засновників кооперативу та членів їх сімей вона є завеликою.

Суд визнав недійсним рішення Київради про передачу кооперативу землі під будівництво, визнав недійсними держакти на ділянку площею 16,03 га, які отримали спочатку кооператив «Освітянин», а потім – ТОВ «Пейзажне».

Засновниками Обслуговуючого кооперативу житловий кооператив «Освітянин» є Олена Коляда, Валентина Лопух, Костянтин Панченко і Тамара Приходько, яка змінила у складі засновників Олега Желтенка. Керівником кооперативу є Валентин Оржеховський.

Костянтин Панченко і Валентина Лопух є, зокрема, співзасновниками кооперативу «Котміст». На частині земель площею 40 га, які отримав цей кооператив, зводять палац екс-«регіоналу» Юрію Іванющенку, який отримав назву «Межигір’я-2».

Засновниками ТОВ «Будівельне товариство» є кооператив «Освітянин» і ОКЖК «Житлобуд», засновниками якого є Валентина Лопух, Костянтин Панченко, Лідія Тригуб і Олег Ткаченко.

Засновниками ТОВ «Пейзажне» зараз є Валентин Оржеховський і ТОВ «Меін Роуд Девелопмент», засновниками якого є 6 кіпрських компаній – «Актарум Лімітед», «Дестіна Лімітед», «Есталенд Холдінгс Лімітед», «Лонглі Холдінгз Лімітед», «Новаліс Лімітед» і «Хасдубал Трейдінг Лімітед». Директором фірми «Меін Роуд Девелопмент» є Олег Миколайович Петровський. Людина з таким ПІБ станом на 2012 рік була першим заступником гендиректора КП «Міжнародний аеропорт «Київ» (Жуляни). Нардеп Василь Хмельницький у 2013 році заявляв, що йому належало 50% в статутному капіталі компанії «Мастер-Авіа», яка є оператором «Жулян».

Нагадаємо, на сесії Київради 01.10.2007 16 кооперативів отримали під житлову і громадську забудову півтори тисячі гектарів землі. За даними ЗМІ, ці кооперативи пов’язані між собою і ниточки від них ведуть до тодішніх київських чиновників, близьких до екс-мера Леоніда Черновецького. Приміром, співзасновником 9 із 16 кооперативів є Костянтин Панченко, який був засновником юридичної фірми «Формула безпеки», якою керував екс-начальник Головного управління комунальної власності столиці Анатолій Чуб.

У свою чергу Чуб входив до складу наглядових рад кількох підприємств, які контролював екс-депутат Київради Андрій Іванов, партнер «регіонала» Василя Хмельницького по UDP. Саме Іванов пролобіював зміну цільового призначення земель агрокомбінату «Хотівський», який контролювали Іванов і Хмельницький, із сільськогосподарського на землі житлової забудови.