Уран-патріоти
07.08.2014   //  

gzkЯк урановий держкомбінат «СхідГЗК» збагачує своїх топ-менеджерів на десятки мільйонів – сірчана схема, приватні юристи, тощо.

Дякуючи недавньому оновленню закону про держзакупівлі, держпідприємства знову вимушені оприлюднювати звіти про свої угоди. І у поле нашої уваги після майже дворічної перерви повернувся «Східний Гірничо-збагачувальний комбінат» (Кіровоградська обл.). І відразу стало цікаво.

Лише дві фірми «Еко-Сервіс» та «Енерджі Трейд Груп» і лише у липні отримали підряди «СхідГЗК» на постачання палива, хімії та різноманітних запчастин на 36 млн грн.

Трохи покопавшись у судових реєстрах та звітах ревізорів ми побачили, що «Еко-Сервіс» є давнім партнером уранового комбінату у схемах, які важко назвати прибутковими для державного підприємства, однак які є вигідні для приватних партнерів.

«СхідГЗК» займається видобутком і переробкою уранової руди, а також є найбільшим в Україні виробником сірчаної кислоти.

Щоб виробляти сірчану кислоту, комбінат закуповує сірку. Раніше комбінат купував її у кіпрської фірми «Tskf Trans LTD», що представляє виробника «Тенгизшевройл» (Казахстан).

ГЗК-2-01У 2009 році ланцюг постачання раптом змінився. Імпортером стало «Спільне україно-російське підприємство «Еко», засноване «СхідГЗК» разом із московською фірмою «Екохімт», контракти з кіпріотами пішли вже через неї. А тепер слідкуйте за руками.

«СУРП «Еко» купувало у кіпріотів сірку по 480,6 грн/т. Однак замість того аби віддати її своєму співвласнику – «СхідГЗК» – сірку перепродували іншій фірмі «ПМТЗ «Буд-Сервіс». А вона перепродувала сірку ще іншій фірмі – «Еко-Сервіс». І вже ця контора нарешті продавала товар «СхідГЗК» по 714,0 грн/т. Нагадаємо, це саме та фірма, про яку ми згадували на початку статті.

Загалом у 2009-2011 роках по цій траєкторії пройшла купа казахської сірки, яка на вході в Україну коштувала 65,33 млн грн., але держкомбінат за неї заплатив посереднику вже 97,05 млн грн.

А тепер про бенефіціарів.

Співвласником «Буд-Сервіс» на той час був Руслан Журило, який одночасно був заступником директора комбінату.

«Еко-Сервіс» засновано Ігорем Ведутою. Він разом із Журилом є співзасновниками благодійного фонду Віктора Замули, який також отримував допомогу від «СхідГЗК». На гірничому комбінаті є окрема стаття витрат на благодійність, яка свого часу складала до 1 млн грн. на рік.

Зафіксуємо: одна з посередницьких фірм мала безпосередній стосунок до замдиректора держкомбінату, друга – до його партнера.

І не можна сказати, що контролюючі органи були вже геть сліпі. Держфініспекція перевірила сіркові поставки і не знайшла жодних підстав для здорожчання ціни. Тим більш, що між посередниками навіть не відбувалось фізичної передачі товару. Тобто сірка рухалась і дорожчала виключно на папері. До того ж до 2009 року у держкомбінату був прямий постачальник…

Однак зрештою жодних претензій до цих закупівель правоохоронці напряму не висловили. Лише у 2012 році проти «СхідГЗК» порушили кримінальну справу за ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах. А згодом Журило звільнився з комбінату.

Дії нової влади по відношенню до керівництва «СхідГЗК» теж виявились неоднозначними.

З одного боку ревізори виявили, що на урановому комбінаті широко практикується «понаднормове» списання матеріальних ресурсів, продаж видобутого уранового концентрату по заниженій ціні. Загалом держфініспекція не дорахувалася на «СхідГЗК» близько 40 млн грн.

Раніше інша перевірка також виявила, що держкомбінату, маючи власний юридичний відділ з дев’ятьма штатними юристами на зарплаті, не зовсім доречно наймати сторонню юридичну фірму і платити їй гонорари.

Хоча «сторонню» це занадто сміливо сказано. Справа в тім, що власником юридичної компанії «Астрея» є Сергій Дробот, який до квітня цього року працював заступником директора… «СхідГЗК».

І ось тут вкажемо на інший бік ставлення нової влади до справ уранового комбінату. Уряд Яценюка у квітні цього року призначив Сергія Дробота керівником державного концерну «Ядерне паливо», до складу якого і входить «СхідГЗК». Чомусь у нас не виникає сумнівів, що це підвищення Дробота може відкрити нові горизонти і для «Астреї», і для вищезгаданих «прокладок» та їх власників.

Питання лише у тому, на яку полицю запхають розробки ревізорів…

Ірина Салій, «Наші Гроші»