Гроші проти МОЗку
06.08.2014   //  

doctorОдна «кулявлоб» для безвідповідальних топ-менеджерів МОЗу – і фармацевти не могли б шантажувати уряд смертельним дед-лайном, нав’язуючи ліки з корупційною ціною.

За нової влади Міністерство охорони здоров’я стало одним з найбільших грішників в історії вітчизняної медицини. Надворі серпень, а міністерство не провело жодного(!) тендеру на закупівлю ліків та устаткування для лікарень. З гріхом пополам було оголошено тендери на 1,9 млрд грн., і цими днями почали вилізати перші результати. Знову маловтішні – відміняється усе підряд.

Причин для відміни три: або дистрибутори пропонують товар дорожче від очікуваних МОЗом цін, або міністерство виявляє проблеми у конкурсних заявках, або компанії «Біофарма» нардепа Василя Хмельницького та «Фармак» Філі Жебрівської виявляють дискримінаційні умови у тендерній документації і оскаржують торги в Антимонопольному комітеті.

Судячи з «Вісника державних закупівель», поки що жоден із МОЗівських тендерів не планується закінчити нормальним результатом – підписанням угоди з постачальником. Відтак хворим годі очікувати на ліки, і для певних категорій це може мати один наслідок – смерть.

Правда, міністр охорони здоров’я Олег Мусій заявив, що вихід з ситуації є.

«На сьогодні в бюджеті міністерства передбачено 2,1 млрд гривень на держзакупівлі за 40 державними програмами. Для того, щоб ми покрити 100% всіх держпрограм, нам необхідно ще 9 млрд гривень», – заявив Мусій на брифінгу 5 серпня.

Тобто міністр пропонує гасити проблему грішми. Однак, на наш погляд, це те саме, що гасити пожежу бензином. Оскільки проблема не в грошах, а в тих, хто сидить на міністерських потоках.

Отже, чому з’явилась проблема з закупівлями МОЗу.

По-перше. МОЗ почав готуватись до тендерів ще за старої влади, старого курсу долара і старих податків. Тому заявлені постачальниками на тендерах ціни звісно виявились вищими від очікуваних новими керівниками міністерства. Імпортні ліки фізично подорожчали через зростання курсу долара та введення 7% ПДВ.

За оцінками експертів, вплив цих факторів підняв ціни на суму, що приблизно дорівнює корупційній маржі у розмірі 40%, яку історично зашивали у ціну мінздравівських тендерів. Відтак нове керівництво могло сподіватись, що постачальники виявлять сумлінність, самотужки приберуть маржу із структури ціни, і їх вартість принаймні не зросте у порівнянні з минулорічною через введення ПДВ та курсової різниці.

Розрахунок на наївність не справдився. За даними експертів з «Центру протидії корупції», на більшості з оголошених тендерів МОЗу учасники пропонують ліки на 30-100% дорожче від минулого року.

По-друге. Ситуація зараз знаходиться на межі істерики, оскільки МОЗ довго зволікав з оголошенням тендерів. Вже зараз розклад простий – або таблетки закуплять тут і зараз по будь-якій ціні, або скоро почнуть вмирати пацієнти. Тобто міністерство приперте до стінки і мусить щось робити, аби запобігти катастрофі.

У цієї проблеми є конкретні прізвища.

Перший замміністра МОЗ Руслан Салютін

Перший замміністра МОЗ Руслан Салютін

Головний винуватець – це перший заступник міністра Руслан Салютін. Саме він очолює тендерний комітет МОЗу, саме від його підпису залежало, коли саме будуть оголошені процедури, і саме його руки весною довго переховувались на лікарняних та інших вакаціях від виконання підписних процедур.

Міністр охорони здоровя Олег Мусій

Міністр охорони здоровя Олег Мусій

Ще один головний винуватець – міністр Олег Мусій. Він був призначений на посаду як представник Майдану, він як лікар є не дуже досвідченим бюрократом, і як новачок у реальній політиці є абсолютним профаном у підкилимній боротьбі. Це може пояснити, чому Мусію не вдалось справитись зі злочинною бездіяльністю свого заступника. Але не виправдати.

Саме від Мусія залежить хто очолює тендерний комітет. Але міністр не вдався до жодного видимого кроку щодо якщо не звільнення Салютіна, то хоча б його відсторонення від посади голови ТК.

«Нашим Грошам» доводилось чути таке собі пояснення безпорадності Мусія. Мовляв, у міністерство він зайшов один, без команди. Заступників та інших топ-менеджерів йому нав’язали за квотним принципом. А Салютіна нібито завели під прикриттям нардепа Миколи Мартиненка. Нагадаємо, це один із стовпів прем’єра Арсенія Яценюка у «Батьківщині». До того ж Мусій, оголосивши війну корупціонерам-попередникам (це правда, багато людей звільнено), пересварився фактично з усім Кабміном. Відтак у нього немає союзників у боротьбі з фармацевтичним лоббі.

Все так. Але пікантні пояснення корупційних баталій на хворих не вилікують. Та й розбиратись зі злочинною ситуацією по ідеї мають у прокуратурі.

(Відзначимо, що у «НГ» немає жодних сподівань на те, що Генпрокуратура зможе вплинути на Салютіна згідно до Кримінального Кодексу «за бездіяльність, яка призвела до…». Наша впевненість ґрунтується на тому, що саме у Генпрокуратурі зараз благополучно гине карна справа по «швидким Богачова на мільярд». Нагадаємо, митникам вдалось документально з’ясувати, що обладнання для «швидких» купували у сім разів дорожче від ринкових цін. Однак після того пройшло вже три місяці, але Генпрокуратура тупцює на місці, яке теж можна кваліфікувати як «злочинна бездіяльність»).

Але ситуація не може залишатись напризволяще. Зараз серед громадських активістів є щонайменше дві концепції виходу з кризи. У кожної є свої плюси і мінуси.

«Шумна концепція» має на меті добитись зниження цін головним чином. Передбачається відміна вже оголошених тендерів і оголошення нових. А щоби постачальники знизили до наступних торгів ціни на свою продукцію активісти планують гучні медіа-акції та пікети, які в ідеалі мають подіяти на головні офіси міжнародних виробників.

Мінусом цього плану є те, що тендери будуть завершені взагалі під кінець року, і до того часу пацієнти МОЗу будуть сидіти без таблеток. До того ж не дуже очевидно, що буде досягнено головну мету. А що як міжнародні компанії за звичкою просто проігнорують наші проблеми?

«Примирлива концепція» має на меті якнайшвидшу поставку таблеток до лікарень. Вона більш складна і більш вразлива для антикорупційної критики.

Передбачаються наступні кроки. МОЗ має оголосити закупівлі за скороченою процедурою «в одного учасника». Це дозволить укласти угоди вже у серпні і почати імпорт.

Угоди мають укладатись з тими дистрибуторами, які погоджуються на наступний пакт: вони продають МОЗу частину ліків по своїм цінам, а ще частину ліків, на які у міністерства банально не вистачає грошей, мають поставити у якості гуманітарної допомоги. Тобто безкоштовно.

Мінус цього плану у консервації корупційної складової. Оскільки угоди мають укладатись по цінам, які, як вже йшлось вище, мають у собі історичну корупційну маржу. Те, що безкоштовна гуманітарка дозволить не перевитратити бюджет цього року, не має вводити в оману. Зафіксовані в нинішніх угодах ціни стануть для МОЗ орієнтиром на закупівлі наступного року. Тобто наступної весни дистрибутори будуть продавати ліки цілком аргументовано посилаючись на минулорічні контракти.

Отже «шумна версія» передбачає смертельні ризики з війною до кінця. «Примирлива» – примирення з корупціонерами на їхніх умовах, які дозволяють передихнути до наступного року.

Ще три місяці тому все могло б бути інакше. Одна «кулявлоб» для безвідповідальних топ-менеджерів МОЗу – і тендери було б оголошено вчасно, і фармацевти зараз не могли б шантажувати уряд смертельним дед-лайном.

Але зараз маємо те що маємо. Попереджаючи конспірологічні версії щодо ангажованості «Наших Грошей» якимось з зацікавлених таборів, відразу зазначимо: ми з розумінням ставимось до обох сценаріїв.

Але дії чи то пак бездіяльність Мусія і Салютіна знаходиться поза межами нашого розуміння.

Юрій Ніколов, «Наші Гроші»