Групова безвідповідальність
24.07.2014   //  

cat_chАМКУ нарешті почав складати чорний список тендерних змовників. Однак шахраї можуть і далі без перешкод робити свою чорну справу.

У корупційні часи Януковича жодні штрафи АМКУ і судові справи не ставали на заваді тому, щоб фірма нагрішивши раз, продовжувала пиляти на інших тендерах. Санкції за розіграні торги були часто просто кумедними: розіграв кілька десятків мільйонів, а сплатив штрафу якісь копійки. Відтак висновки для учасників тендерів були очевидними: можна пиляти далі!

Однак часи змінились, змінився і закон про держзакупівлі.  Тепер за статтею 17 замовник зобов’язаний відхилити пропозицію тих учасників, якщо є інформація, що протягом останніх трьох років той притягувався до відповідальності за антиконкурентні узгоджені дії на тендерах.

Останніми роками про такі дії на торгах в Україні регулярно писали тільки «Наші Гроші».. Тепер же така інформація буде офіційною: від самого АМКУ, який відкрив спеціальний список змовників на торгах.

У списку вказується назва фірми і дата рішення АМКУ. Звісно, подача інформації залишає бажати кращого – не вказується чітко, який саме тендер розіграли і з ким. Але важливий сам прецедент. Державний орган сам відповідає за те, що шахраїв без суду можна називати шахраями і гнати з тендеру поганою мітлою.

Здавалося б алілуя та осанна? Дзуськи! АМКУ перший серед тих, хто відхрещується від виконання закону:

 «Законодавством не передбачено надання органами Антимонопольного комітету України замовникам або учасникам торгів (тендерів), учасникам попередньої кваліфікації довідок або інших документів про притягнення чи не притягнення до відповідальності за антиконкурентні узгоджені дії, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів).

Відповідно до частини першої статті 56 ЗУ «Про захист економічної конкуренції» рішення органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.

Таким чином, такою інформацію володіють безпосередньо самі суб’єкти господарювання (учасники або учасники попередньої кваліфікації), які були (не були) притягнуті до відповідальності…

Замовники можуть отримувати таку інформацію безпосередньо від учасників торгів Розміщені на веб-порталі Антимонопольного комітету України відомості можуть бути враховані замовниками під час прийняття відповідних рішень та учасниками під час участі в процедурах державних закупівель».

Мовляв, хай замовники самі читають і враховують цю інформацію. Або питають у учасника тендеру, чи він часом не у списку АМКУ.

Та хто ж сам зізнається, тим більш фірма може офіційно і не знати, що вона такого-то числа внесена у список. І хто буде сам порпатись у чорному списку, якщо закон не зобов’язує замовника цього робити.

Отже після появи чорного списку деякі його фігуранти не зникли з «Віснику держзакупівель». Причина цьому – дата рішення АМКУ про внесення цих компанії у список.

«Пропозиція відхиляється під час розгляду пропозицій до моменту акцепту – роз’яснює юрист Центру протидії корупції,співавтор нового закону про держзакупівлі Олена Щербан. – Тобто рішення притягнути за антиконкурентні дії має бути прийнято (датовано) до моменту акцепту. Якщо рішення прийнято до акцепту, але стало відомо про нього після акцепту до моменту договору, то торги повинні бути відмінені згідно з ст. 30 (неможливість усунення порушень, які виникли через виявлені порушення законодавства з питань державних закупівель).

Якщо рішення про притягнення суб’єкта господарювання за антиконкурентні дії прийнято до акцепту, а стало відомо про нього після договору – то замовник може скасовувати договір в судовому порядку (але це вже буде дієво лише тоді, якщо буде доведено, що учасник знав про те, що відносно нього є таке рішення, але не повідомив).

Коли ж рішення про притягнення суб’єкта господарювання за антиконкурентні дії прийнято вже після акцепту – це не є перешкодою для укладання договору. Хоча це спірний момент», – визнає Олена Щербань.

Як приклад, рідкісна удача спіткала ТОВ «Черкасиміськбуд». За два дні до внесення фірми у чорний список замовник ще встиг докинути цій фірмі 17,39 млн грн., без конкурсу, бо йшлося про додаткові роботи.

ТОВ «Безпека Руху» 3 липня отрималозамовлення ПАТ «Центренерго» на 9,69 млн грн. Рішення АМКУ про внесення фірми до списку винесено після акцепту пропозиції, але до підписання договору.

А от в іншому випадку закупівлю замовник мав би відмінити. Йдеться про підряд «БМС Техно» від відділу освіти Павлоградської міськради на придбання комп’ютерів на 160 тис грн. Акцепт цієї пропозиції припав на 25 червня, тоді як АМКУ виніс рішення про участь фірми в антиконкурентних діях 24 червня.

Більше того, чимало розпилювальників не внесені до списку. І взагалі невідомо, чи будуть вони взагалі помічені Антимонопольним комітетом. А це значить, що вони і далі можуть спокійно ходити на торги.

До речі, так само невідомо, чи нестиме АМКУ якусь відповідальність за зволікання із такими рішеннями.

Наприклад, АМКУ виявив змову між ТОВ «Тернопіль Комунал Сервіс» та КП «Тернопільська міська шляхово-експлуатаційна дільниця» на тендері у січні 2013 року. Після судової тяганини 25 лютого Вищий господарський суд України підтвердив, що дії учасників були антиконкурентними. Найцікавіше те, що цих героїв ви поки не побачите у чорному списку. І поки місцеве відділення АМКУ чомусь зволікає, у ВДЗ вже є інформація про акцепт пропозиції «Тернопіль Комунал Сервіс» на 8,47 млн грн.

Не кажучи вже про те, що в законодавстві вистачає й інших дірок… Передусім, якщо одна контора засвітилася, це не заважає її власникам створити нову юридичну особу і ходити на тендери під іншою вивіскою.

Наприклад, у список змовників попав постачальник палива «Кло-карта». З листопада минулого року ця фірма тендерів більше не виграє. Приблизно в цей час естафету перебирає ПП «Автопетроліум», на яке звалюється шквал мільйонних замовлень. Нескладні пошуки швидко показали, де коріння щасливого новачка.

Отже, найближчим часом життя на тендерах не менш цікавим. А поки пропонуємо огляд розпилювальників, які вже є у чорному списку АМКУ.

«МК Інжиніринг»«ДатаІнтегра»«Галант» Стало переможцем тендерів на придбання комп’ютерної техніки ДК «Укртрангаз» у 2010-2011 рр. Встановлено, що переможець торгів узгодив свої дії на двох закупівлях – з «ДатаІнтегра» і «Галант». Як результат, товар було придбано за завищеними цінами і перевитрачено близько 95 млн грн. з держбюджету
«Об’єднаний торговий дім «Безпека Руху»«Торговий дім «Енергетичне машинобудівництво» Фірми оштрафовані на 136 тис грн. за змову на тендері Одеської залізниці, за яким уклали договір на 10,12 млн грн. Справа розпочата за поданням правоохоронного органу.Співвласниками «ОТД «Безпека руху» були Денис Шелковін та Олександр Куліков, бізнес-партнер директора ДП «Укрзалізничпостач» Олега Якимовського. Потім переофорлмено на Євген Тютюшов, бізнес-партнер Геннадія Політикіна, екс-начальника служби матеріально-технічного забезпечення ДТГО «Південно-Західна залізниця». Сума підрядів в системі Укрзалізниці складає 211,04 млн грн.ТД «Енергетичне машинобудівництво» зареєстроване на партнерів Тютюшова. Усього підписано угод на 10,92 млн грн.
 «Юстас-Концесія»«Інвестхолд»   Входять у групу полтавських компаній, що постійно розігрували тендери «Харківської ТЕЦ-5». Від цього замовник фірми отримали підрядів на 109,37 млн грн. Засновниками «Юстас-Концесії»були депутат Крюківської районної у Кременчуці ради від Партії регіонів Олег Павлюк та Юрій Кошерь, який балотувався до Кременчуцької міськради від ПР. «Інвестхолд» оформлене на Анатолія Лейка, який у червні цього року шукав роботу водієм.
«Черкасиміськбуд»«НВФ «Порив» Спалилися на розпилі 50,29 млн грн. з допомогою фірми Сергія Айсінова, який очолював департамент містобудування і архітектури Черкаської ОДА.Основним власником компанії «Черкасиміськбуд» є Анатолій Бурський. У 2012 році з нагоди Дня будівельника Віктор Янукович нагородив його орденом «За заслуги» ІІІ ступеня. З часу заснування Вісника держзакупівель фірма отримала замовлень на 155,40 млн грн.
«БМС Техно»Фолгат ФТК У 2013 році ці фірми розіграли п’ять тендерів на придбання компютерів для навчальних закладів. «Суб’єкти господарювання розподілили між собою процедури закупівлі та черговість своєї перемоги в них», – повідомляє АМКУ. Встановлено, що вартість товару була необґрунтовано завищена.
ТОВ «Кло-карта»ПП «Трейдпетрол» «Кло-карта» входить у групу нафтових компаній «Кло» Ігоря Чернявського і В’ячеслава Стешенка. Торги розігрували з «Трейдпетрол», що було партнером по «Бабинському комбікормовому заводу».
ТОВ «Медтехніка-Суми» ТОВ НВТ «БФА – Україна» «Медтехніка-Суми»  контролюється Ігорем Збукарєвим, колишнім депутатом Сумської міськради, відомим як голова міської організації «Сильної України» Тігіпка, офіційним власником фірми записано його сина Антона. Конкурентом на торгах виступало «БФА – Україна», засновником якого був Збукарєв-старший.

Ірина Салій, «Наші Гроші»