Генпрокуратура зацементувала продаж «Донбасенерго» колишньому власнику «Межигір’я»
12.06.2014   //  
Ігор Гуменюк може радіти - у суді легітимізували копійчану приватизацію "Донбасенерго"

Ігор Гуменюк може радіти – у суді легітимізували копійчану приватизацію “Донбасенерго”

Суд відмовився скасувати акти Кабміну та всі рішення Фонду держмайна про продаж державного пакету акцій ПАТ «Донбасенерго» у розмірі 60,77% підприємству «Енергоінвест Холдинг» екс-нардепа від Партії регіонів Ігоря Гуменюка. Про це свідчить постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня.

З позовом визнати ці рішення протиправними до суду на початку лютого цього року звернувся заступник генпрокурора. Він вказав, що в результаті уточнення плану приватизації пакету акцій «Донбасенерго» було значно звужено коло потенційних покупців.

Також на думку ГПУ, уряд діяв у спосіб, не передбачений законодавством, а Фонд держмайна вийшов за межі своїх повноважень і прийняв рішення з питання, що належить до компетенції Кабміну. Зокрема, уряд передав пакет акцій підприємства Фонду держмайна, який затвердив уточнений план розміщення акцій підприємства і вніс додаткові умови участі покупців в конкурсі. А уряд у подальшому своїм розпорядженням лише затвердив ці умови продажу.

Суд дійшов висновку, що продаж пакета акцій ПАТ «Донбасенерго» здійснювався з дотриманням всіх вимог законодавства.

Суд вказав, що рішення про приватизацію 60,77% акцій «Донбасенерго» було прийнято урядом 30 січня 2012 року, а норми, на порушення яких вказує Генпрокуратура, вступили в дію вже після цього. Так, зміни, відповідно до яких рішення про приватизацію та затвердження умов продажу об’єктів паливно-енергетичного комплексу приймає Кабмін, набула чинності влітку 2012 року. А чинне станом на січень 2012-го законодавство передбачало не затвердження, а погодження Кабміном плану розміщення акцій держпідприємства. Суд вказав, що сам план розміщення акцій також відповідає законодавству.

Стосовно встановлення Фондом держмайна додаткових умов участі покупців у конкурсі з продажу 60,77% акцій «Донбасенерго», то суд вказав, що пропозиції щодо необхідності встановлення цих додаткових умов Фонду держмайна надало Міненерговугілля. Враховуючи це, а також те, що «Донбасенерго» є природною монополією, яка суттєво впливає на умови діяльності Донецького регіону, ФДМУ правомірно встановив додаткові умови до учасників конкурсу.

Генпрокуратуру у березні очолив представник ВО «Свобода» Олег Мохницький. Після його призначення Генпрокуратура не змінила позовних вимог та не уточнила свою позицію у справі, наслідком чого стало судове затвердження приватизації державної енергокомпанії.

Конкурс з продажу 60,77% акцій «Донбасенерго» відбувся 21 серпня 2013 року. До участі в ньому були допущені два підприємства: ТОВ фірма «ТехНова» та ПАТ «Енергоінвест Холдинг». Переміг «Енергоінвест Холдинг», який запропонував найвищу ціну – 718,92 млн грн.

Серед вимог до потенційних учасників конкурсу були, зокрема, такі: продаж протягом трьох останніх років електроенергії на оптовому ринку України в обсязі не менш як 15% обсягу виробництва «Донбасенерго»; видобування протягом такого ж періоду вугілля в обсязі не менш як 15% обсягу споживання вугілля держпідприємством, тощо.

Результати цього приватизаційного конкурсу раніше також оскаржило ТОВ «ТехНова»,яке контролює колишній народний депутат від «Нашої України» Анатолій Шкрібляк. Фірма орендує три ТЕЦ в Черкасах, Чернігові та Сумах.

На думку економічних експертів, судові оскарження були від початку спрямовані на легітимацію приватизації «Донбасенерго». Компанія була продана за низькою ціною, що могло створити питання у разі зміни влади. Ціна компанії, виходячи з продажної вартості, виявилася у п’ять разів менше її річного доходу (1,06 млрд грн. за всі 100% акцій проти 5,50 млрд грн). Крім того, «Донбасенерго» залучило на модернізацію 2,5 млрд грн, а Нацкомісія регулювання енергетики вже гарантувала повернення цих коштів, включивши інвестиційну складову в тариф компанії.

ПАТ «Енергоінвест Холдинг» контролює екс-нардеп від Партії регіонів Ігор Гуменюк. Раніше він був власником фірми «Танталіт» – номінального власника землі під резиденцією «Межигір’я» Віктора Януковича. Новим власником «Танталіту» восени 2013 року себе оголосив нардеп від Партії регіонів Сергій Клюєв.