Бенкет під час АТО-2
04.06.2014   //  

soldierСтарі «схеми» хороші тим, що не треба напружуватись, аби придумувати нові. Просто треба змінити бенефіціарів. Як це зробили після Майдану.

Продовження . Початок тут.

В Україні давно вже звикли, що з приходом будь-якої нової влади, народжуються нові схеми, а на старі – сідають нові прізвища. Цього разу, здавалось, що буде по-інакшому принаймні зі «старими надбаннями». Усе ж таки саме вони стали головною причиною революційних подій.

Виявилось, однак, що система попередників працює і далі. Особливо фантасмагоричною виглядає ситуація із самим Януковичем. Україна нібито і оголосила у розшук і батька, і старшого сина, нібито і карні справи порушила. І від Заходу вимагає арешту рахунків біглого президента. Однак в Україні бізнесу Януковича ніщо і не загрожує. Ні легальному, ні специфічно-бюджетному.

Ми не знаємо, чому так. Можливо, через непрофесійність прокуратури, можливо – через вміння фігурантів ділитись із правильними людьми. У кожному випадку, якщо схеми не гаснуть, значить це комусь потрібно.

Сів у поїзд? Значить заплатив «януковичам»

За чутками, нове керівництво «Укрзалізниці» нібито перейнялось жирною схемою страхування пасажирів, які платять за це 1,5% від вартості міжміського квитка і 3% у приміському поїзді. Однак поки «УЗ» переймається, на потоках і далі сидять люди Януковича. Сидіти є на чому: виплати застрахованим складають всього 4% від зібраних грошей.

За даними 2013 року, пасажирів страхували три фірми «Домінанта», «Злагода» і «Український страховий дім». Торік вони розділили близько 205 млн грн між собою і «Укрзалізницею» (залізничники забирають 30% комісійних від усього потоку грошей і ще 50% різниці між зібраними грішми і виплатами).

«Злагоду», чиї акції розподілено між трьома не дуже відомими донеччанами, у ЗМІ називають підконтрольною колишньому міністру інфраструктури Борису Колеснікову, який дуже любив заробляти на залізниці. Згадайте хоча б надкоштовні і ламкі «Хюндаї» та групу «прокладок», на які Колесніков завів всі вантажні вагони «Укрзалізниці».

Але найкоротший шлях до Януковича йде від «Українського страхового дому» (УСД). Раніше ця фірма певний час була акціонером януковичевського «Укрбізнесбанку». А до складу наглядової ради УСД входить Михайло Берлін, батько Віктора Берліна, який є однокласником Олександра Януковича. Кум Берліна за часів Януковича Борис Візиров був головою Нацкомісії по регулюванню ринків фінансових послуг.

Від УСД тягнеться слід до «Домінанти». Основний пакет акцій страхової фірми належить ТОВ «Актуарний Інформаційно-Дослідницький Центр» (власники губляться через ланцюжок фірм на «туманному Альбіоні»), директором якого є колишній голова запорізької філії УСД Андрій Тарасов.

«Домінанта» також збереглась не тільки на залізниці, а й Нацбанку, який і за нового керівництва застрахував у неї свій автопарк, відхиливши на тендері десять(!) дешевших пропозицій.

Безхмарне небо над банками Януковича

Як ми вже писали, «МАКО-трейдінг» Сашка Януковича успішно вибиває в судах мільйони з фірм Сергія Тарути, Ріната Ахметова, Лакшмі Міттала. Більше того, нещодавно подала позов проти податківців, які нарахували «МАКО» 22 млн грн. податкового боргу.

Працює «Укрбізнесбанк», який за даними «Наших Грошей», може бути у переліку 14 банків, підозрюваних Генпрокуратурою у відмиванні 141 млрд грн. за часів Януковича.

Працює «Всеукраїнський банк розвитку», Нацбанк йому навіть видає рефінансування, аби у банка Януковича було менше проблем.

Вугілля залишається джерелом збагачення

Немає жодних даних про усунення вугільних фірм Януковича від схем по перепродажу державного вугілля. Нагадаємо, «МАКО» виступало «прокладкою» між державними шахтарями, які продавали вугілля по 600 грн./т, і державними енергетиками, які купували його вже по 1000 грн./т. Новий міністр енергетики та вуглепрому Юрій Продан навіть наказував розробити заходи по виключенню «прокладок» зі схем реалізації державного вугілля.

Однак зробили це чи ні невідомо, бо Міненерго так і не почало повідомляти, кому державні шахтарі тепер продають вугілля. Більше того, нова влада Міненерго перестала публікувати у себе на сайті відпускну ціну на це вугілля, хоча злочинні «попередники» робили хоча б це.

Нове міністерство дозволило лише повідомити, що за злочинної влади «все коксівне вугілля продавалося меткомбінатам через посередників за цінами, які були занижені на 100-150 гривень. Це призводило до втрат у сумі 30-40 млн гривень на місяць».

Також у Продана обіцяють заробляти на державному вугіллі більше на 28,5% – саме настільки має зрости його середня ціна. Це дозволить державі до кінця року отримати додатково 525 млн грн.

Це трохи зносить мозок через просту арифметику на прикладі «Центренерго». З 2011 року ця держкомпанія закуповує вугілля по 900-1200 грн./т. Разом з тим, державне шахтоуправління «Донбасс» відправляло вугілля для «Центренерго» з початковою ціною 600 грн./т. По дорозі вугілля двічі змінювало власників і останнім було «МАКО-трейдінг» Сашка Януковича, яке вже і отримувало всю додаткову «маржу», яка за найконсервативнішою оцінкою становила 25-30%, а за реалістичною – половину від кінцевої вартості вугілля. Докладніше про цю схему можна прочитати тут.

Арифметика тут проста. Лише на 2013 рік «Центренерго» законтрактувало вугілля на 10 млрд грн. «Януковичевська» маржа у ній становила 2,5-3 млрд грн. Тобто це самі ті гроші, які у 2014 році мали б вивільнитись лише з «Центренерго». Однак Міненерго, як вже йшлось вище, прогнозує зростання прибутків лише на 0,5 млрд грн. То куди ж тепер йтимуть гроші, якщо за нової влади у «Віснику держзакупівель» не з’явилось жодного повідомлення про нові вугільні контракти того ж «Центренерго» та ДП «Вугілля України»?

Надприбутки від сонячної енергії: Клюєва хочуть випхати, а любий друг Яценюка залишиться

Має всі шанси зберегтись одна із схем, яка дарувала братам Клюєвим до 3 млрд грн. на рік. Андрій Клюєв пролобіював «зелений тариф» для сонячної електроенергії, який є одним з найвищих у Європі, «Актив солар» збудував найбільші сонячні електростанції (СЕС) України і продавав енергію державі у десятки разів дорожче від електрики, яку виробляють атомники та теплогенерація. За даними «НГ», держава навіть зараз приймає на баланс клюєвську енергію, хоча гроші нібито і не перераховує. Однак справа в іншому.

Якщо у Клюєва і не заберуть його станції, то вже намагаються позбавити надприбутків. Уже розроблений законопроект, яким планується відсікти «Актив Солар» від «зеленого тарифу». Це мають зробити, залишивши високий тариф лише для СЕС потужністю до 10 МВт. А це означає – для всіх, окрім Клюєва, чиї станції мають вищу потужність. Здавалося б справедливість торжествує?

Не дуже. Бо чому мають залишатись високі тарифи для інших бізнесменів? Тим більш, що серед цих інших однією з найбільших є фірма «Укренерго-сервіс» (заробляє близько 80 млн грн. на рік), яка належить одному з найближчих соратників прем’єр-міністра Арсенія Яценюка Андрію Іванчуку у кооперації з екс-нардепом від Партії регіонів та одним з високопоставлених чиновників «Енергоринку». І це тхне дуже погано.

…І це тільки частина з потоку корупційних новин, які проходять повз очі та вуха затероризованих українців. Здається, що вже найближчими днями ми «порадуємо» вас новими відкриттями з життя нової влади.

Юрій Ніколов, «Наші Гроші»