Пенсійне роялті: від батька до сина

Інтегрована комплексна інформація системи (ІКІС) Пенсійного фонду забезпечує автоматизацію всіх ключових процесів роботи Пенсійного фонду: збирання, акумуляція та витрати пенсійних коштів, включаючи персоніфікований облік, призначення та виплати пенсій, ведення реєстру застрахованих осіб, забезпечення обслуговування відвідувачів, документообіг та контроль виконання, бухгалтерський облік, кадрове забезпечення, інформування громадян, аналіз та прогнозування, комплексний захист інформації тощо. В ІКІС накопичуються, обробляються і зберігають величезні масиви даних. А саме інформація про 600 тис. пенсіонерів – колишніх співробітників силових структур, реєстр застрахованих осіб – близько 300 млн. первинних документів по майже 30 млн. застрахованих осіб, «Пенсійний калькулятор», централізований електронний «Журнал реєстрації рішень про призначення, відстрочку часу призначення, перерахунок пенсій, переведення з одного виду пенсій на інший (або їх відмову), веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України.
Пенсійний фонд щороку платить купу мільйонів за свою інформаційну систему фірмі свого колишнього співробітника.
Існує популярна думка, що нова влада може вичистити схеми старої протягом місяця-другого, було би лише натхнення. Насправді це не так. Існують десятки бізнес-історій, які роками кочують з одного уряду в інший. Хіба що трохи змінюються бенефіціари.
Міняти їх, як правило, не хоче жодна влада, бо навіщо: система працює, гроші заробляються. Однак навіть, якби комусь закортіло зупинити бізнес-процес, то зробити це не так просто. Бо право на доїння бюджету, як правило є захищене законами, постановами, наказами, а особливо – патентами.
Патенти – це взагалі ласа штука. З ними бюджетні потоки поглинаються легко, невимушено і на безальтернативній основі.
Для прикладу можна навести інформаційну систему Пенсійного фонду. Вона забезпечує життєдіяльність державного органу з річним оборотом у 200 млрд грн. і зберігає інформацію про майже 30 мільйонів українців.
Співвласником цієї системи разом із Пенсійним фондом є комерційна фірма, якій через це щороку згодовують мільйони гривень. Цього разу їй дісталось 7,41 млн грн. Зрозуміло – без будь-якої конкурентної боротьби, адже йдеться про дотримання права інтелектуальної власності…
Система заробітку не нова, більш цікавими є люди, які не допустили, аби авторські права після запуску програми були передані Пенсійному фонду, а відтак – забезпечили собі щорічні гарантовані мільйонні прибутки.
Створенням цієї програми у 2002 році займалося АТЗТ «Атлас», яке сьогодні вже є банкрутом. Співвласником цієї фірми був Сергій Матвєєв, батько Міс Україна-2004 Лесі Матвєєвої, яка вийшла заміж за депутата Київради Льва Парцхладзе.
Авторські права на «пенсійну» програму у 2011 році зареєстрували на фірму з цього ж гнізда – ТОВ «НВП «Медирент». ЇЇ власниками є Юрій Шутка і колишній голова правління «Атласу» Роман Коваль.
Однак пояснення дружбі цієї фірми з Пенсійним фондом, на наш погляд, варто шукати не стільки серед вказаних прізвищ, скільки іншим фактом.
Директором «Медиренту» працює Юрій Боніславський, який у 2001-2008 рр. очолював ДП «Інформаційний центр персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України». Саме це підприємство і працює з програмним забезпеченням ПФ, яке поставляє «Медирент».
Боніславського у Пенсійному фонді мають знати дуже добре і навряд чи скоро забудуть. Адже на початку 2000-х батько Юрія – Анатолій Боніславський працював заступником голови правління Пенсійного фонду, а у 2011 році став заступником директора ДП «Інформаційний центр персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України».
Очевидно, що і приватну фірму, і Пенсійний фонд такий розклад цілком влаштовував. Хоча останній і міг би зробити камбек: створити нову програму чи викупити стару. Могло би бути, до речі – недорого, якщо зважити на те, яким чином ця програма народжувалась.
Але є у цьому сумніви. Зважаючи бодай на те, що новий-старий міністр Мінсоцполітики Людмила Денісова уже встигла розвести авгієві стайні на тендері на придбання харчів, не гірше за попередників.
Так що поки що – це просто програма, дорога і приватна. Зате Вона працює.
Ірина Салій, «Наші Гроші»