Схеми з одним невідомим
14.04.2014   //  

пандаКіпрські «Heico Ventures» і «Suzel Enterprises» отримали долю у схемах багатьох відомих персонажів: Фірташа, Бойка, Курченка, Кацуб.  Із ким вони поділились долею?

Кіпрські фірми «Heico Ventures» і «Suzel Enterprises», що номінально записані на місцевих аборигенів – одні з улюблених у «Наших грошей».  Річ у тому, що, як тільки вони вигулькують у якості співзасновників різних комерційних структур, тим одразу починає не по-дитячому щастити із державними фінансами чи майном. Спектр бонусів вражаючий – від Гостинного двору до енергетичних тендерів.

І ось вони знову виповзли на світ Божий знову. На цей раз у схемах «державно-приватного» партнерства із «Укргазвидобуванням». Про всяк випадок нагадаємо, у чому полягає цимес такого співробітництва. Починається усе з того, що приватна структура створює спільний бізнес із державним підприємством ( як правило у держави – 25%). Згідно із законодавством, яке з’явилось під час царювання Сім’ї, таке СП отримує газоносні ділянки без аукціону. До речі, дуже часто ці ділянки є давно геологічно досліджені за рахунок коштів держбюджету. Потім в «державно-приватному» підприємстві з’являється приватний менджмент, і саме він рахує гроші – і видатки, і прибутки. Далі можна не продовжувати. Як кажуть в анекдоті – «тут мені карта і підвалила».

Так от. Виявляється, «Heico Ventures» і «Suzel Enterprises» присадились на цю схему. Знайшов їх британський журналіст Грехем Стек, розбираючись у фігурантах  державно-приватного партнерства.

фірташ-офшорки3

Він зафіксував, що «Heico Ventures» і «Suzel Enterprises» є власниками кіпрської «Norchamo Limited», якій у свою чергу належить 27% шведської фірми «Misen Energy». Шведи володіють в Україні фірмою «Карпатигаз», яка у 2011 році уклала угоду про спільну діяльність з «Укргазвидобуванням». Тоді держпідприємство розповсюдило низку заяв про «іноземних інвесторів», новітні технології і розширення виробництва. Про «кіпріотів», звісно, не розповсюджувались. Воно й не дивно: «Heico Ventures» у 2010-2011 була співвласником кіпрського «Ostchem» із холдингу Фірташа. Щоправда, в групі Дмитра Фірташа підозрілому журналістові повідомили, що не мають стосунку до цієї теми. Дискутувати, чиї інтереси сьогодні представляють кіпріотські аборигени – не будемо. Краще зафіксуємо інший факт, оприлюднений в статті Грехема Стека.

У 2010 р. «шведсько-кіпріотська» «Norchamo Limited» отримала ще 40% компанії ТОВ «Техпроект», яка теж уклала договір про спільну діяльність з «Укргазвидобуванням». Компанія  «Техпроект» є пов’язаною з іншими достойними людьми: колишніми очільниками «Нафтогазу» – родиною Кацуб.

Згідно з офіційними біографіями Володимир Кацуба керував фірмою «Техпроект» в 2001-2006 роках, а його старший син Сергій був заступником гендиректора у 2000-2005р.р. При цьому до 2010 р. «Техпроект» належав кіпрській «Navartis Limited», одноосібним власником котрої був молодший з Кацуб – Олександр.

Коротко нагадаємо про Кацуб. Сергій очолював тендерний комітет «Нафтогазу», а Олександр працював заступником керівника «Чорноморнафтогазу», коли відбувалась одна з найбільших оборудок тих часів – придбання двох бурових установок за $800 мільйонів при їх удвічі нижчій ціні. А їхній батько Володимир керував Дергачівською райдержадміністрацією Харківської області. Про долю молодшого сина після його відставки з «Нафтогазу» наразі невідомо. А Сергій і Володимир, маючи депутатську недоторканність, отриману завдяки Партії регіонів, займаються законотворчістю.

Фірма «Техпроект» виявилась також пов’язаною із Сергієм Курченком. У червні 2013 року невідомий міноритарний акціонер подав до суду на «Техпроект» за штучне заниження прибутку і вимивання грошей через фіктивні фірми. Суд скаргу відхилив. Фіктивним відмивальним контрагентом, про якого йшлося у судовій справі, було ТОВ «Бізнес-Консалт» – одна з близько 50 фіктивних компаній, які, згідно з журналістськими розслідуваннями, входили до кооперативу ім. Курченко.

Тут варто нагадати, що згідно з  розслідуванням «Forbes» «Heico» і «Suzel» також були засновниками кіпрської «Menga Isteblishment Limited». Та в свою чергу в 2010-2012 роках володіла українським ТОВ «Лідергаз» – продавцем газу для «Укртрансгазу» на 2,4 млрд грн. Ця операція була здійснена у 2012 році відразу після того, як кіпріоти переоформили «Лідергаз» на чергового харків’янина. Як відомо, саме Харківська область була постачальником номінальних засновників та директорів для кооперативу ім. Курченка.

Також офшори «Heico» і «Suzel» засвітились у історії про 3,8 млрд грн. Вони є власниками  кіпрської «Maximalema Limited», яка у 2011 році отримала 24,5% акцій ПрАТ КП «Укренергомонтаж», після чого українська компанія натендерила вищеозначені мільярди у держструктур Міненерго Юрія Бойко. Принагідно: іншими акціонерами «Укренергомонтажу» є фізичні особи, які представляють структури Юрія Бойка (24,5%) та Дмитра Фірташа (49%).

Окрім цього «Heico» і «Suzel» були засновниками  кіпрської Afidreko Holdings Limited , а та в свою чергу – АТЗТ «Укрреставрація»,  яка зі скандалом заволоділа Гостинним двором у Києві.

Ось така картина з одним невідомим – хто ж є справжнім власником офшорів «Heico Ventures» і «Suzel Enterprises»?

Річ у тому, що майже у всіх вищезгаданих проектах ці офшори завжди мали лише долю. До того ж «кіпріоти» мали частки у проектах Фірташа і Курченка. А як відомо, це два антагоністичних угрупування. Тож поки що залишимо без конкретної відповіді питання про те, хто ж міг мати долі у таких різних і таких багатих проектах за часів Віктора Януковича. Хоча правду дізнатись не завадить. Схеми все ж таки продовжують працювати, прибуток накопичується, відповідно – і витрачається. На сході продовжує бути неспокійно.

Леся Іванова, Юрій Ніколов, Олексій Шалайський, «Наші Гроші»