Ціна вугілля без Януковича і корупції
17.03.2014   //   276 Переглядів

coalЯнукович із Сім’єю втік із України. Одразу з шахт на свободу вийшли мільярди гривень, які осідали на рахунках «ДРФЦ» та наближених фірм. Тепер вони в руках Продана.

Призначення міністром енергетики та вуглепрому Юрія Продана є одним з найбільш слизьких у новому уряді. Саме він був енергетичним міністром, коли Юлія Тимошенко укладала з Володимиром Путіним кабальні газові угоди 2009 року. Продан усе життя з’являвся на високих державних посадах у енергетичній сфері, а коли траплялись погані часи – перечікував їх у «Київенерго», де починав кар’єру у 90-х роках.

Цей відступ про минуле Продана ми зробили, щоб було зрозуміло – нова влада довірила зачистку корупції у енергетичній сфері людині, яка виросла саме у цій наглухо корумпованій сфері.

Звісно, ми віримо, що розумні люди змінюються на відміну від дурнів. Але оскільки ми мріємо про Україну з набагато меншим рівнем корупції, то хочеться не тільки уповати на віру.

Тому хочемо допомогти новому міністру у такій делікатній справі як торгівля державним вугіллям. Саме ця сфера останніми роками приносила мільярди угрупуванню Віктора Януковича. І у нових менеджерів теж може виникнути спокуса заробити мільярд-другий.

Першим антикорупційним кроком Продана у вугільній галузі можна вважати наказ міністерства №237 від 11 березня.

«Керівникам вугледобувних підприємств спільно з ДП «Вугілля України» забезпечити продаж збагаченого вугілля за ринковими цінами безпосередньо генеруючим компаніям теплових електростанцій. Вжити заходів для недопущення продажу посередникам незбагаченого вугілля», – йдеться у наказі з терміном виконання до 21 березня 2014 року.

На жаль, у наказі не визначено жодного цінового параметру, на який би можна було орієнтуватись, коли з’являться повідомлення про нові вугільні тендери електрогенерації. Відтак ми пошукали дані про можливий рівень ціни на державне вугілля хоча б з мінімальною корупційною складовою. Ось що маємо.

Міністерство оборони ще минулої осені оголосило тендери на придбання вугілля з очікуваною сумою в 4,86 млн грн. Планувалось придбати 3,3 тис тонн вугілля ГР 0-200 по  1020 грн./т та 1 тис тонн вугілля ГК 13-100 по 1440 грн./т.

На обидва тендери з’явились-не забарились відомі ТОВ «Консалтінг Кепітал» та ТОВ «Донбас Регіон Трейд». Ця солодка пара з Донецька останнім часом регулярно розігрувала вугільні тендери Міноборони, а загалом тендерні здобутки цих фірм вражають. «Консалтінг Кепітал» за рік після заснування натендерило 1,02 млрд грн., «Донбас Регіон трейд» – на 61,24 млн грн. Різниця у здобутках цих фірм пояснюється просто: «Консалтингу» відводили роль «переможця», а «Донбасу» – єдиного допущеного конкурента.

Отже на останніх тендерах все йшло по запланованому сценарію. Обидві фірми заявили вугілля за ціною, з точністю до десятих відсотка наближеної до очікуваної Міноборони.

Однак недоречну активність проявили інші трейдери. У донецької парочки виявилось аж чотири конкуренти, кожен з яких пропонував більш дешеве вугілля. Однак усіх «дешевок» Міноборони, проявивши неабиякий креатив, відхилило. І навіть заручилось підтримкою АМКУ, коли найбільш ображений «відхилянт» спробував пошукати правди у відомстві Цушка-Кузьміна (докладніше про юридичні аспекти цієї справи тут).

Головне у цій історії – це ціна дешевого вугілля, чиї постачальники не вдовольнили апетити Міноборони. Найдешевшими були заявки західноукраїнських фірм «Світ СР» (Львівська обл.) – 696 грн./т, і ГПК «Енергоперспектива» (Волинська обл.) – 648 грн./т.

Однак вони не вдовольнили апетити Міноборони, яке на цьому тендері хотіло купити вугілля по 1020 грн./т. Тож перемогу було віддано донецьким.

Однак трапився Майдан і верховний головнокомандуючий Віктор Янукович 22 лютого зник з «Межигір’я» і вигулькнув у Росії.

За Януковича ми згадали не просто так. Тендерний локомотив цієї солодкої парочки – «Консалтінг Кепітал», зареєстроване на макіївчанина Сергія Філіпенка, – при реєстрації у 2012 році вказала свій контактний телефон такий самий, як і підприємство «Рятувальник» з групи «МАКО». Після низки публікацій у ЗМІ, «Консалтінг кепітал» змінило свій номер, а «МАКО» почало розсилати вимоги спростування про причетність до цієї контори.

Даних про безпосередню причетність фірми «Донбас регіон трейд» до Януковича немає. Донецьку фірму при реєстрації записали на мешканця одного з сіл Миколаївської області Олега Подоляна, телефони завбачливо сховали від сторонніх очей. Відтак слідчим (сподіваємось оновленої) Генпрокуратури треба буде докласти хоч якихось зусиль. Тим більш що багато не треба. Потрібно просто отримати у податківців дані про проводки фірми, щоб побачити куди вона направляла отримані гроші.

Повернемось до наших корупціонерів. В Україні є приватні фірми, які пропонують вугілля по 648 грн./т. Це майже вдвічі дешевше від ціни, по якій державна електрогенерація мала звичку його купувати останніми роками.

Наприклад, днями «Центренерго» відмінило свій тендер на постачання 4 млн тонн вугілля на 3,96 млрд грн., бо був лише один бажаючий його продати. Звісно, причиною відміни став той самий Майдан, який змусив корупціонерів принишкнути. Однак факт однаково є – державна компанія планувала придбати вугілля майже по 1000 грн./т. Тоді як в Україні є набагато дешевше.

Зрештою це підтверджує і саме Міністерство енергетики та вуглепрому: «У лютому 2014 року 1 тонна товарної вугільної продукції, виробленої державними підприємствами, реалізовувалась за середньою ціною 484,0 грн. Порівняно з відповідним періодом 2013 року середня ціна тонни товарної продукції зменшилась на 27,4грн. (на 5,4%)», – йдеться у останньому звіті міністерства.

Також це підтверджує і Рінат Ахметова. Коли рік тому внаслідок пожежі зупинилась Вуглегірська ТЕС «Донбасенерго», держава домовилась з Ахметовим, що він викупить (аби не пропадало) вугілля зі складів державної генерації. Він погодився, але за однієї умови – викуп буде проводитись за ціною, у якій не враховано «маржу» приватних «прокладок». Вийшло удвічі дешевше від закупівельної ціни державної електростанції.

Наостанок. Якщо хтось думає, що ми просто колупаємось у дрібних витівках маленьких шахраїв, то мусимо розчарувати. Якщо «Центренерго» купить вугілля хоча б на третину дешевше від плану часів Януковича, то державна компанія зекономить 1 000 000 000 грн. (один мільярд гривень). За ці гроші можна провести ще одні президентські вибори.

Юрій Ніколов, «Наші Гроші»