Продавці «вишки Бойка» допомогли групі Іванющенка заробити мільярди на державному зерні і вугіллі
02.02.2014   //  

Белізьські компанії «Ireland & Overseas Acquisitions Limited» і «Milltown Corporate Services Limited», які в 2011 році продали за $400 млн бурову установку «Чорноморнафтогазу», були також задіяні у фірмах, що стали лідерами в державних тендерах по зерну і гірничо-шахтному обладанню. Про це пише Дмитро Гнап в «Новой газете».

Зокрема ці белізські компанії були власниками британської компанії «Bincroft LLP», яка заснувала українське ТОВ «Газенерголізинг». Протягом останніх трьох років воно виграло тендерів на постачання обладнання для шахт на 2.8 млрд. грн. (за даними «Наших Грошей» – 3,5 млрд грн. станом на 2011 рік).

Першим же власником «Bincroft LLP»  був віргінський офшор «Oledo Associated S.A». Згідно з даними Американської комісії з цінних паперів, «Oledo» належить донеччанину Ігорю Філіпенкові, якого називають бізнес-партнером і менеджером народного депутата Юрія Іванющенка.

Окрім того продавці «вишки Бойка» з’явились також серед засновників скандально відомого «Хліб інвестбуду». У 2010 році держава віддала приватній ТОВ «Каласар» 51% власності  державного оператора.  Після чого «Хліб інвестбуд» почав отримувати багатомільярдні замовлення від дербюджету. У 2011 році власниками «Каласару» були кіпрська «Генетехма файненс лімітед» (дочірня структура «Внешэкономбанка») і британська компанія «Darton management llp». Власниками  «Darton» були ті самі продавці вишки для «Чорноморнафтогазу» – «Ireland & Overseas Acquisitions Limited» і «Milltown Corporate Services». Сам же Ігор Філіпенко у 2012 році очолив «Хліб інвестбуд».

Після того, як «Хліб інвестбуд» був повністю використаний в зерновій схемі, у  його британського співзасновника змінились  власники. Ними стали сейшельські «Intrahold A.G.» і «Monohold A.G.».

Нагадаємо, що сьогодні «Intrahold» і «Monohold» є власниками британської фірми «Fineroad», а та в свою чергу – ТОВ «Амадеус ко» – власника землі, на якій мав бути збудований вертолітний майданчик для Януковича (зараз знаходиться дата-центр «Парковий», що надає наддорогі послуги державним структурам – «Наші Гроші»).

Раніше власниками «Fineroad» були ті самі «Ireland & Overseas Acquisitions Limited» і «Milltown Corporate Services». Однак після скандалу в пресі їхні сліди були зачищені.

Нагадаємо, що «Ireland & Overseas Acquisitions Limited» і «Milltown Corporate Services», номінальними власниками яких є латвійці Стан Горін та Ерік Ванагельс, були засновниками фірми «Highway investment processing llp», яка у 2011 році продала «Чорноморнафтогазу» першу так звану «вишку Бойко» за $400 млн з дельтою у $150 млн.  Ці фірми фігурують в розслідуванні OCCRP як учасники міжнародної корупційної схеми.

Згідно до розслідування Грехема Стека в «Business New Europe», більшість британських активів Юрія Іванющенка зареєстрована в Лондоні на вул.Тулі, 122-126 (122-126 Tooley Street). Тут же знаходиться і фірма «Diafall Ltd», яка брала участь у тендері на придбання другої самопідйомної плавучої бурової установки.