Панда донецьких бібліотек
04.07.2013   //   380 Переглядів

panda«Казка «Жирафчик і Пандочка», котру дистриб’ютори купують по 40 гривень, закуплена тут за 122 гривні». Письменник Андрій Кокотюха про те, як у Донецьку купили книжок по суперзавищеним цінам.

«Наші гроші» вітають Андрія Кокотюху. Його книга «Таємниці зміїної голови» виявилась одною з найпопулярніших серед донецьких бібліотекарів – придбано аж дев’ять книжок. Жодної іронії. Мова йде про велике замовлення вартістю 882 тис грн., у які обійшлись 1663 найменувань книжок різних авторів ((весь перелік у форматі ексель Книжки для бібліотек). Наприклад, «Записок о Шерлоке Холмсе» Конан-Дойля придбано всього п’ять штук.

Також український автор може пишатись тим, що переплата за його книжку книжку також була однією з найбільших. У видавництві «Таємниці зміїної голови» можна придбати за 25 грн., у роздріб – по 30 грн. Однак Управління культури і туризму Донецької міськради придбало твір Кокотюхи аж по 62 грн. за екземпляр. Тоді як «дельта» на книжці «Алтин-Толобас» Бориса Акуніна була значно меншою. Для донецьких бібліотек цю книжку придбано за 215 грн., тоді як звичайні українці можуть придбати її за 164 грн.

За Акуніна переплатили 30%...

За Акуніна дали 215 грн. і переплатили 30%…

...тоді як за Кокотюху - понад 100%.

…тоді як за Кокотюху заплатили 62 грн, чим переплатили понад 100% від вартості книжки у видавця.

Тож у Андрія Кокотюхи хоч трохи дивний, але все ж беззаперечний успіх.

Відтак «Наші Гроші» звернулись до одного з найпопулярніших українських авторів сучасності з проханням проаналізувати донецьку закупівлю. І ось що думає Андрій Кокотюха.

Найдорожчою для донецьких бібілотек виявилась "История Земли" за 443 грн. Тоді як можна купити на 179 дешевше.

Найдорожчою для донецьких бібілотек виявилась “История Земли” за 443 грн. Тоді як можна купити на 179 дешевше.

Є хороша новина. Держава, попри переконання скептиків, таки дбає про поповнення фондів українських бібліотек. Про це свідчить хоча б список книжок, закуплених бюджетним коштом для книгозбірень Донеччини. Він містить 1 663 позиції, а кількість придбаних назв коливається від 1 до 23 примірників. Отже, шахтарський край буде не тільки з вугіллям, а й з книжками.

Наступні новини не дуже гарні. Передусім – для тих невідомих мені державних службовців, котрі складають списки та організовують закупи. Адже вони, свідомо, несвідомо чи підсвідомо, конфліктують не з ким-небудь, а з самим головою держави В. Ф. Януковичем, уродженцем Донбасу.

Адже Віктор Федорович минулого місяця перейнявся книжковими та видавничими проблемами. Наказавши своїм Указом створити сприятливі умови для розвитку книгорозповсюдження.

Тим часом, коли глава держави своїми Указами дбає про розвиток української видавничої справи, його земляки витрачають сотні тисяч гривень із української скарбниці витрачаються на підтримку російських книжкових видавців. Котрі й без цього почувають себе господарями в нечисленних українських книгарнях та на книжкових базарах.

Книга українського автора Валентина Бадрака коштувала бібліотекарям 58 грн...

Книга українського автора Валентина Бадрака коштувала бібліотекарям 58 грн…

Серед більш, як півтори тисячі позицій, закуплених для донецьких бібліотек, видань, надрукованих в Україні, набереться хіба 50 назв. Тут варто з сумом та прикрістю визнати: український книжковий ринок має порівняно з російським значно менші обсяги. Відповідно, репертуар вітчизняних видавництв, передусім – тих, хто видає художню літературу для дорослих та дітей, поки що, на жаль, не такий строкатий та різноманітний.

Проте, на мій хлопський розум, президент Янукович підписав згаданий вище Указ № 336/2013 саме для того, аби, серед іншого, спрямувати державні кошти, отримані від платників податків, на підтримку передусім українського виробника книжок.

Відповідні Укази й пишуться для того, аби ці можливості з року в рік поступово розширювалися! Так, обмежити пропозицію для читачів лише українським книжковим репертуаром – це обмежити книголюба в виборі. Тим не менше, наведене співвідношення цілком може й навіть повинно бути хоча б 70 на 30 %.

Бібліотекарям ця книга коштувала 155 грн. Якби Дарья Донцова знала, почім її книжки купують в Донецьку, то вона б перенесла місце дії своїх детективів на батьківщину Віктора Януковича.

Бібліотекарям ця книга коштувала 155 грн. Якби Дарья Донцова знала, почім її книжки купують в Донецьку, то вона б перенесла місце дії своїх детективів на батьківщину Віктора Януковича.

Подібні замовлення мали би складати самі бібліотекарі. Я спеціально поцікавився: для книгозбірень Східного та Південного регіонів насправді пропонується на вибір певний перелік книжок. Та фокус ось у чому: книга, написана українським автором та видана в Україні, в цей перелік не потрапляє від самого початку. При тому, що більшість цих книжок реально затребувана читачами, і це озвучується всякий раз, коли вітчизняні видавці зустрічаються з бібліотечними працівниками означених регіонів. Але – додати до цього списку книжки, котрі в ньому пропущені, аби вони теж були закуплені бюджетним коштом, чомусь не можна.

Більше того: замовлення для Донецької та інших областей Півдня та Сходу формує впродовж тривалого часу лише одна фірма. Назва якої тримається в таємниці навіть від бібліотекарів і, за словами наших видавців, котрі намагалися розібратися в ситуації, постійно міняється. Замовити книги в інший, альтернативний спосіб, неможливо.

Нарешті – про математику. Котра в цій історії настільки ж сумна, наскільки й красномовна.

На російському виданні Пелевіна переплата склала менше 50%, оскільки його придбали лише за 268 грн.

На російському виданні Пелевіна переплата склала менше 50%, оскільки його придбали лише за 268 грн.

Почну здалеку. Кілька років тому автор цих рядків двічі допомагав відомим українським політикам, керівникам партії «Єдиний центр» сформувати замовлення для бібліотек. Всякий раз список складався лише з 20 назв. І кожного разу мене просили зробити так, аби співвідношення в ньому було 50 на 50. Тобто, половина книжок, виданих в Росії, половина – український виробник. Звісно, головною вимогою ставили актуальність та читацька затребуваність. Саме тому в замовленні фігурували твори Ліни Костенко, Оксани Забужко, Василя Шкляра, Андрія Куркова, Ірен Роздобудько, Сергія Жадана, Галини Вдовиченко та інших відомих та успішних вітчизняних авторів.

Чому замовник, тобто, представник «Єдиного центру», організації не бідної,  звернувся саме до мене. Так склалося, що я маю можливості домовитися чи з видавцями, чи з гуртовими торговцями про суттєвий дисконт навіть на невелику кількість книжок. У обох випадках при формуванні замовлення робилася знижка в 10%, що акуратно зазначалося в накладній.

У випадку з книжками, закупленими для бібліотек Донеччини, все відбувається з точністю до навпаки. Тобто, ціни завищені в окремих випадків навіть удвічі.

Друга за ціною у  донецькому хіт-параді дороговизни книжка коштувала бібліотекарям 421 грн.

Друга за ціною у донецькому хіт-параді дороговизни книжка коштувала бібліотекарям 421 грн.

Подальші цифри беруться з відкритих джерел. Отже, відкриває список ілюстроване видання «История Земли. Прошлое и настоящее нашей планеты». Автор – Лілія Гулевська, кількість сторінок – 240, видавець – російський гігант «Ексмо», видання датується 2012 роком. Скільки коштує це кольорове видання в гуртівника, не знаю. Якщо замовити через Інтернет, вартість одного примірника становитиме 264 гривні. Але для донецької бібліотеки цю книгу купили за 443 гривні. Тобто, переплативши 179 гривень. І так – на кожній із 1 663 позицій!

Бог із ними, і російськими видавцями. Візьмемо навмання кілька українських позицій. Підручник М.К Шеремет «Логопедія», котрий обійдеться роздрібному покупцеві в 107 гривень, куплений за 132 гривні. Твір головного «телеміліціонера» та мандрівника Костянтина Стогнія «Сокровища майя и конец света», видана харківським «Фоліо», пропонується за 103 гривні, але тих, хто проводить закупи, більше влаштовує ціна 121 гривня за примірник.

Нарешті, ілюстрована казка Марини та Сергія Дяченків «Жирафчик і Пандочка», котру видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» віддає дистриб’юторам по 40 гривень, а роздрібна ціна коливається в діапазоні від 55 до 72 гривень,  закуплена тут за 122 гривні примірник. Різниця в кращому випадку становить 67 гривень.

А казки Всеволода Нестайка, пропоновані видавництвом «Школа» від 35 гривень за штуку, тут куплені за 81 гривню. Різниця теж суттєва, і можна лише здогадуватися, на чию вона користь.

Наостанок ще одне спостереження. Серед книжок, пропонованих для державних закупівель, нема жодної книги, написаної самим Януковичем. З огляду на те, що президент – фінансово успішний автор, це дивно: адже бодай земляки повинні мати можливість взяти в бібліотеці свого міста хоча б один примірник книжки з його прізвищем на обкладинці…

Андрій Кокотюха для «Наших грошей»