ЄДАПС помер? Аякже ж…
13.06.2013   //   394 Переглядів

edapsУряд однією рукою розродився сенсаційною новиною про кончину монополії ЄДАПСу на виготовлення документів. Однак друга рука урядовців продовжила роздавати підряди консорціуму.

Спочатку хороша новина. Кабінет Міністрів 12 червня з подачі міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка передав ряд держзамовлень від приватного консорціуму ЄДАПС державному поліграфкомбінату «Україна». При цьому уряд призупинив дію своєї постанови від 13 березня 2013 року №185 «Деякі питання виконання закону «Про Єдиний державний демографічний реєстр і документах, що підтверджують громадянство, посвідчують особу або її спеціальний статус».

Фактично, мова йде про те, що у консорціуму забрали величезні гроші на виготовлення електронних біометричних паспортів.

Однак щоби ця новина стала справді хорошою залишилось отримати її офіційне підтвердження, оскільки вчора вона пройшла інформагенціями з посиланнями на анонімне джерело.

А також зрозуміти – у ЄДАПСа будуть виривати лише ласі шматки з горла, чи можна сподіватись на повне зачищення державного городу від буряну?

По-перше. Державна міграційна служба України 3 червня акцептувала угоду з ЄДАПСом вартістю 76 млн грн. на виготовлення тих самих закордонних паспортів з чіпами. Що будуть робити у Азарова, аби відкараскатись від остаточного ухвалення угоди – ламати руки замначальнику міграційної служби Василю Грицаку, який до призначення на посаду наприкінці квітня був відомий як лобіст ЄДАПСу і є автором недавно прийнятого Партією регіонів і її сателітами закону про Єдиний демографічний реєстр?

По-друге. Міністерство закордонних справ 31 травня замовило консорціуму бланки закордонних паспортів на 6,90 млн грн. Тут угода вже укладена чин по чину. Що з нею буде?

По-третє. Державна служба інтелектуальної власності України також 31 травня за 2,50 млн грн. замовила ТОВ «Спеціалізоване підприємство «Голографія» голографічні «Контрольні марки 3», якими маркуються диски з музикою, відео, комп’ютерними програмами, тощо. Теж підписана угода, та ще й патент на ці марки в руках у творців ЄДАПСу. Що з цим робитимуть?

По-четверте. Що будуть робити з патентами, якими ЄДАПС обклав силенну купу державних документів? Нагадаємо, голова консультативної ради ЄДАПСу Юрій Сидоренко запатентував закордонні паспорти з біометричними даними. І вже зараз українці отримують паспорти саме патентованого зразка. І платять за них гроші. І не тільки за паспорти, а й водійські права і документи про освіту від ЄДАПСУ.

І що робитимуть з шаленою активністю Сидоренка, який цієї весни запатентував навіть акцизні марки на алкоголь і тютюн та водяний знак «Україна»?

По-п’яте. Невже Держслужба міграції з’їде з офісу, який вона орендує у ЄДАПСу, бо не має державного даху над головою?

По-шосте, і можливо найголовніше. Чи вийде зі складу учасників ЄДАПСу держпідприємство «Державний центр персоналізації документів» і чи покине Департамент ресурсного забезпечення МВС і державний «Поліграфкомбінат Україна» співпрацю зі швейцарською фірмою «Trüb AG»?

ЄДАПС_фінал

Питань багато, але вони варті того, аби Микола Азаров та Віталій Захарченко дали на них відповіді.

Бо досвід вивчення «Вісника держзакупівель» свідчить про те, що наявність патенту завжди призводить до величезних прибутків. Зрештою, за п’ять років існування «ВДЗ» стало відомо про підряди ЄДАПСу на 2,15 млрд грн.

І, на жаль, до патентників не придерешся. Їхні правила дозволили безкарно зареєструвати в Україні чотири види вічного двигуна (не смійтесь, це правда). А самому ЄДАПСу та його голові видали стільки свідоцтв, що навіть порахувати важко. Ми знайшли майже сотню винаходів, до яких безпосередньо причетний Юрій Сидоренко та його фірма «ЮС-дизайн». Це не тільки вищезгадані паспорти, водійські права, паспорти співробітників Інтерполу та акцизні марки. А й вироби, що не мають стосунку до виготовлення документів – вітроенергетича установка, спосіб очищення сонячних акумуляторів, кріплення велосипедного руля, несучий гвинт вертольота, газотурбонаддув двигуна внутрішного згоряння (весь перелік тут).

Цікаво, у Ахметова та Клюєва знають, що ЄДАПС причетний до сонячної та вітряної енергетики, і якщо консорціум чіпляє їх права, то як вони будуть боротись з патентованими монополістами? Може поділяться думками з Азаровим і Захарченком?

Юрій Ніколов, «Наші Гроші»