Полуничне життя без тендерних кайданів
22.04.2013   //   157 Переглядів

111Коли державним монополістам дозволяють купувати без тендерів товари до 5 млн грн.., можна не сумніватись – закупівель по 4,99 млн буде більш, ніж достатньо.

Влітку 2012 року Верховна рада прийняла Закон «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності». Ініціатором виступив сам Микола Азаров. Серед усього іншого цей закон приніс багато приємностей державним монополістам.

Комунальним монополістам (тобто газ, тепло, вода і т.д.) підняли поріг, з якого вони мусять проводити тендерні процедури. Для товарів і послуг зі 100 тисяч гривень підняли до 5 мільйонів,  робіт – з 1 мільйона гривень до 10. Тобто, державні, комунальні та казенні підприємства отримали дозвіл закуповувати все, що необхідно, без розголосу і проведення конкурентних торгів на суми, менші від порогових.

Експерти Центру політичних студій та аналітики отримали доступ до «засекречених» закупівель на «Віснику». Усього фахівці проаналізували звіти про закупівлі без проведення конкурсів 180 комунальних і державних підприємств і визначили нові хитрощі, якими користуються монополісти відповідно до нових умов у законодавстві. Серед безлічі цифр увагу експертів привернули наближені до 5 мільйонів суми.

Так, «Донецькміськгаз» уклав два договори на суму «до 5 000 000 гривень». Перший підписано з ТОВ «Український папір» на постачання паперу газетного форматом А4. Другий договір – з «Укрстальсервіс» на постачання металевих труб. Зазначивши у договорі суму до 5 млн гривень, донецький монополіст зміг не проводити конкурсні торги, а обрати постачальників самостійно.

Енергетична компанія «Чернівціобленерго» замовила в «Укрінбанку» послугу з прийому платежів від фізосіб за користування електроенергією. Зазначена сума в договорі – 4 999 999 гривень 99 копійок. Учасники ринку пов`язують АТ «Український інноваційний банк» з родиною колишнього очільника НБУ Володимира Стельмаха. Цікаво, що до вступу в дію закону про особливості здійснення закупівель, чернівецьке обленерго також активно практикувало підпорогові закупівлі (тоді поріг для товарів та послуг складав 100 тис. гривень). Наприклад, договір з фірмою «Труд» на постачання пиломатеріалів – 99 999 гривень 99 коп. На постачання піску від ТОВ «Роднічок» – 99 990 гривень, з ПП «Компанія Болена» на поставку меблів – 99 900 гривень.

Держпідприємство «Зуївська експериментальна теплоелектроцентраль» (Донецька область) уклало договір з компанією «Автотрайф-лайт» на суму 4 999 000 гривень на постачання вапна. Цікаво те, що деякі замовники, використовуючи конкурсні пороги, купують різні товари та послуги в одного постачальника. Такі дії можна розцінити як локальну монополізацію. Наприклад, до підвищення порогу зі 100 тис. гривень до 5 млн, у ДП «Зуївська експериментальна теплоелектроцентраль» були заплановані і укладені договори з «Автотрайфом» на постачання: автозапчастин – 99 000 гривень, електродів – 99 000 гривень, болтів, гайок, засувок – 99 000 гривень.

ПАТ «Вінницягаз» уклало договір з компанією «Укрінтек» на суму 4 998 000 гривень. Предмет закупівлі – одяг і взуття  для персоналу.

ПАТ «Київоблгаз», 8% акцій якого продали в кінці 2012 року за 21,7 млн. гривень, встиг до угоди укомплектувати себе майже на 15 мільйонів. Так, торговий дім «Стаффінг» за 4,995 млн гривень підписав договір на постачання «Київоблгазу» ручних інструментів. ТОВ «Дст Ло груп» за аналогічну суму – 4,995 млн гривень погодився поставити «продукцію різну». І, вже згадуване, ТОВ «Український папір» також за 4,995 млн гривень поставить «Київоблгазу» папір.

Ще однією особливістю, на яку звернули увагу експерти ЦПСА є те, що, замовники не приділяють увагу практичному досвіду постачальників/підрядників. Відповідно до Закону «Про здійснення державних закупівель», учасник має підтвердити свій досвід реалізації аналогічних товарів та послуг. Вивід монополістів з під дії цього закону знівелював таку умову. Відтак, відкриваються можливості для компаній-одноденок, які не мають  власного матеріально-технічного обладнання, не мають ніякого досвіду на ринку, а є просто посередниками.

Наприклад, гігант НЕК «Укренерго» закупив 29 автомобілів «Нива Шевроле» загальною вартістю 4,89 млн. гривень у компанії «Глобал Автогруп» з Василькова, якій на момент підписання договору виповнилось менше 1 року. Загалом, це провінційна компанія є на диво успішною. Від перших днів існування «Глобал Автогруп» перемагала на відкритих торгах у групи «Автоінвестрой», до складу засновників якої входив нардеп-регіонал Святаш. На сьогодні сума укладених васильківським щасливчиком договорів з різними підприємствами та організаціями держави перевищує 50 мільйонів гривень.

ПАТ «Одеська ТЕЦ» довірила ремонт котлоагрегату на суму 9 953 655 гривень донецькій компанії «Майстер-2012», якій на момент підписання договору (грудень 2012) виповнилося трохи більше місяця. Варто додати, що новостворений щасливчик отримав ще один договір від ТЕЦ на 1,2 млн. гривень. За ці гроші донецька фірма взяла зобов’язання провести ремонт трансформатора. Який саме аргумент молодої компанії вплинув на рішення менеджменту ТЕЦ – невідомо. Але якість і безпечність таких робіт можна буде оцінити лише пост-фактум.

Аби уникати таких нелогічних випадків європейські та вітчизняні експерти акцентують увагу на необхідності у відкритій інформації щодо закупівель. Тобто, не обов’язково проводити конкурси, але важливо відкрити постачальників і суми для громадськості. Доступна широкому колу інформація апріорі знизить відсоток «відкатів», закладених у цифру поставки, відтак призведе до пасивної економії у організації планів постачання.

Зважаючи на ці та інші проблеми у сфері держзакупівель експерти Центру політичних студій та аналітики стверджують, що можливим шляхом їх вирішення є публічність закупівель, які здійснюють монополісти. Відтак, утворена у лютому цього року коаліція «За відкритість використання публічних коштів» адвокатує однойменний законопроект та закликає усіх небайдужих громадян до суспільного діалогу.

Гліб Канєвський, ЦПСА, для «Наших грошей»