МОЗ провів тендер на 15 млн під завод «Індар», який вивів ці гроші через Латвію у Беліз
06.03.2013   //  

Є декілька ознак, які можуть вказувати на те, що влітку 2012 року МОЗ провів тендер на поставку 92 тисяч упаковок тестів-смужок для глюкометрів на 15 млн грн конкретно під завод «Індар». Про це йдеться у розслідуванні «Тендер News» на ТВі.

На тендері завод-посередник обійшов чотирьох офіційних дистриб’юторів різних виробників. Майже на 2 млн грн дешевші пропозиції від двох досвідчених гравців ринку відхилили зі суто формальних причин. Відтак, переміг «Індар», який запропонував тести-смужки німецького виробництва «Рош Діагност ікс» дешевше, ніж офіційний дистриб’ютор німців – фірма ТОВ «Діалог Діагностікс».

При цьому, угоду на закупівлю тестів-смужок «Індар» уклав не з німецьким виробником «Рош Діагност ікс», а з британською компанією Altona Trade Agency LLP. Більше того, контракт на закупівлю 92 тисяч упаковок тестів був підписаний у день публікації оголошення про закупівлю тестів-смужок у «Віснику держзакупівель».

1,47 млн євро – рівно стільки, скільки у гривнях «Індар» отримає від МОЗ – завод перерахував у Латвію – саме в цій країні відкрито рахунок фірми Altona Trade Agency LLP.

Компанію Altona Trade Agency LLP, відповідно до британського реєстру, заснували дві фірми з офшорних Белізьких островів – Corporex Limited та «Інтегрекс лімітед». Дещо раніше серед засновників Altona була британська «Крофтекс ЛТД», на чолі з містером Ruairi Laughlin-McCann. На цю людину зареєстровано щонайменше 71 компанію по всьому світу.

Від Altona Trade Agency LLP контракт з «Індаром» підписав не британець, а латвієць Іво Стелфс. У резюме він вказав, що раніше працював у Парекс-банку в Ризі – у тому самому, який став героєм серії гучних міжнародних скандалів через підозри у відмиванні брудних грошей.

Не виключено, що сприяти виграшу «Індару», який виготовляє інсулін для діабетиків, а не тести для визначення рівня цукру у крові, на державному тендері міг той факт, що керівник конкурсних торгів, заступник Раїси Богатирьової Роман Богачев та голова правління заводу «Індар» Дмитро Політіко – однокурсники та друзі зі студентських часів, обидва випускники факультету менеджменту Київського політехнічного інституту ’99 року випуску.

Варто зазначити, що директор заводу «Індар» Любов Вишневська заперечила підписання контракту на поставку тестів-смужок із офшорною компанією.

МОЗ централізовано закуповує за бюджетні кошти тести-смужки для глюкометрів з 2005 року і роздає їх дітям та вагітним жінкам, хворим на діабет.

У 2012 році, попри те, що дітям потрібні смужки різних виробників, для всіх закупили однакові тести. Крім того, за даними ТВі, термін придатності цих тестів-смужок не відповідає вимогам тендеру – він закінчується раніше (у грудні цього року), ніж вимагалося.