Бізнес-зв’язки міністра АПК Миколи Присяжнюка
11.10.2012   //   551 Переглядів

Міністр аграрної політики був одним з восьми осіб, яких Віктор Янукович взяв з собою в поїздку до храму на горі Афон (Греція). Катерина Каплюк в «Forbes.ua» дослідила бізнес-зв’язки міністра, який познайомився з майбутнім президентом ще під час роботи на «Орджонікідзевугілля».

Народний депутат Юрій Іванющенко і авторитетний єнакіївський бізнесмен Юрій Шумаков були першими партнерами Присяжнюка по кооперативу «Сервіс», створеному на базі підсобного свинарського господарства Єнакіївського металургійного заводу ще під час розпаду СРСР. Ще одним партнером був Олександр Кравцов, який тоді працював податковій Єнакіїво.

Згодом серед партнерів Присяжнюка в компанії «Ріф» з’явилась фірма з Ліхтенштейна «Palling Anstalt», яка займалась перепродажем металопрокату і коксу з донецьких заводів.

Присяжнюк і Іванющенко створили фірму «Церадон». На початку 90-х на імя Присяжнюка в США була зареєстрована компанія «Roll Impex Unlimited», яка також стала співвласником «Інтертрейду». На базі Єнакіївського м’ясокомбінату Присяжнюк і партнери створили ЗАТ «Юнкерс», яка імпортувала м’ясо з закордону, інколи маючи проблеми на митниці. Один з перших керівників «Юнкерсу» Ігор Сопелкін минулого року очолив профспілку працівників АПК.

У 1997 році в Лондоні була створена компанія «Reef Holdings PLC», засновниками якої були Микола Присяжнюк, його брат Борис, Олександр Кравцов, угорець Пітер Паллаг. Британська фірма стала інвестором «Юнкерсу». Згодом в схемі власників «Риф інвесту» заявився кіпрський офшор «Тренд інвестмент системс».

В середині 90-х Присяжнюк три роки жив в Угорщині, після смерті дружини повернувся. На початку 2000-х працював заступник голови Житомирської облдержадміністрації. За ним в Житомир переїхали його друзі – Михайло Чужмир (нині заступник міністра АПК, керівник апарату міністерства), Кравцов. Там Присяжнюк познайомився з Едуардом Ставицьким, нинішнім міністром екології і природних ресурсів. Згодом Присяжнюк з дружиною Ставицького заснував «Монолітінвест». В той час до кругу Присяжнюка ввійшов Віктор Пономаренко, нинішній керівник НАК «Надра України». Один з керівників «Монолітінвеста» Андрій Ляшевський був також співзасновником «Голден Дерріка», зараз обіймає посаду голови Республіканського комітету з архітектури та будівництва Криму.

По вул. Лєскова, 5а в Києві крім «Монолітінвеста» було зареєстровано фірму «Еліттранссервіс», засновником якої є юрист Олексій Харитонов, що минулого року захищав Юрія Іванющенка від посягань журналістів. Саме через «Еліттранссервіс» з власності «Надр України» були виведено офісна будівля на вулиці Володимирській в Києві, коли главою «Надр» був Едуард Ставицький.

Крім компаній, записаних на самого Присяжнюка, існують офшори, які пов’язують з міністром. Найбільш відомий з них – австрійський Wellmind Invest. Його засновник – Валерій Омельченко, зять Джарти. Міністр каже, що до цієї компанії відношення не має, а Омельченко знає лише як члена сімейства Джарти. Крім того, в 2008 році австрійське підприємство зайняло місце Присяжнюка в складі засновників «Монолітінвеста». Серед заснованих офшором компаній – кілька фірм з індустрії будматеріалів: «Лугини-граніт», «Зарічанський граніт», «Граніт груп», «Некрасовский кар’єр».

Другий офшор, який пов’язують з Присяжнюком, – кіпрський Hartlog Ltd., Засновник якого – ще одна кіпрська фірма колишнього партнера міністра Пітера Паллага.