«Укртранснафта» Коломойського купила у «росукренергічної» фірми тижневий запас нафти для України
26.03.2012   //  

ПАТ «Укртранснафта» 17 березня за результатами тендеру уклало угоду з компанією «Transit S.A.» (Швейцарія) на постачання в 2012 році 300 000 тон нафти марки «Tengiz». Про це повідомляється в «Віснику державних закупівель».

Єдиним конкурентом «Transit S.A.» була офшорна компанія «Milbert Ventures  INC» (Віргінські острови), яка контролюється групою «Приват».  Переможець тендеру – «Transit S.A.» – називається у ЗМІ як один із учасників групи RosUkrEnergo.

Загальна вартість розраховується за формулою: ціна товару*7,9158*300000 тон, де 7,9158 – коефіцієнт переводу барелів США в метричні тони на основі густини нафти, зазначеної у специфікації на запропонований сорт нафти. Якщо брати за основу розрахунку вартість нафти $100 за барель, то вартість всієї партії нафти для «Укртранснафти» складе близько $237 млн.

Ціна визначатиметься як середнє між середньоарифметичними найвищого та найнижчого добових котирувань вартості сирої нафти BRENT (Dated), опублікованих у Platts crude oil marketwire із знижкою $0,35 за 1 барель.

Загальна річна потреба України в нафті складає близько 20 млн тон, або близько 1,7 млн тон на місяць. Таким чином закуплений «Укртранснафтою» обсяг становить приблизно тижневий ресурс нафти для України.

Нагадаємо, 17 лютого «Укртранснафта» уклала угоду з ПАТ «Укртатнафта» на послуги з переробки 300 000 тон нафти в 2012 році по 670 грн./т.

Закупівля і переробка 300 000 тон нафти юридично оформила бізнес-процес, який аналітики ринку називають економічно вигідним для бізнесу групи «Приват» і збитковим для державної казни.

Зокрема, у листопаді 2011 року ПАТ «Укртатнафта», яку очолює менеджмент «Привату», домовилась із «Укртранснафтою», яку очолює виходець із «Привату» Олександр Лазорко, про ціну переробки однієї тони нафти за 496 грн. У лютому ціна зросла до 670 грн./т. Разом із тим у березні 2011 року НАК «Нафтогаз України» уклав ідентичну угоду на переробку 1 млн. тон нафти через із лисичанським «Лініком». З ціною більш ніж удвічі дешевшою – 288 грн./т.

Тоді ЗМІ також зафіксували збиток держави, оскільки нафта для «Лініку» була завезена в Україну через офшорну прокладку, яка збільшила ціну на $50 доларів за кожну тону. Відтак, 400 грн. на тоні, які держава втратила на попередній схемі, практично дорівнює сумі, яку буде втрачено на  цьогорічній переробці.