Чернігівщина, Рівненщина, Херсонщина: типові порушення при закупівлях для шкіл
20.01.2012   //   46 Переглядів

Громадські аудитори, які працювали в проекті «Центру політичних студій та аналітики», виявили типові недоліки організації процесу державних закупівель та системні порушення при закупівлях в сфері освіти Рівненської, Херсонської, Чернігівської областей в 2011 році. Результатами були представлені на прес-конференції 18 січня в Києві директором Центру Віктором Тараном.

Типові недоліки:

заниження цінової пропозиції на окремі групи товарів та послуг з метою виграшу тендеру, з подальшим постачанням продуктів та послуг низької якості;

закупівля окремих (сезонних) товарів за завищеними цінами, що призводить до неефективного використання бюджетних коштів;

заниження цінової пропозиції з метою уникнення проведення тендерів;

відсутність у доступній формі інформації про організацію торгів (річний план закупівель, оголошення про проведення торгів);

в деяких випадках тендерні комітети очолюють начальники управлінь освіти.

За результатами проведеного моніторингу Володимир Зиль – регіональний координатор констатував, що в Рівному під тиском громадськості та за наявності політичної волі місцевої влади, склад тендерного комітету Рівненського міськвиконкому був відправлений у відставку. Сергій Семененко – регіональний координатор в Чернігові зауважив, що виявлені способи уникнення проведення торгів – цінові пропозиції на певні види товарів встановлюються на рівні 99950 грн. Як зауважила координатор проекту, Ольга Будник, в Херсоні – виявлені випадки відсіювання учасників тендерних закупівель за непрозорими критеріями, в результаті – обласним відділенням Антимонопольного комітету заплановано перевірку усіх відділів та управлінь освіти Херсонської області.

Експерти дійшли висновку, що основною причиною потенційних зловживань є недосконалість тендерного законодавства. Відсутність конкуренції викликана складністю тендерних процедур, що відлякую постачальників товарів від участі в конкурсах. Принцип закупівлі найдешевших (найбільш економічно вигідних згідно ЗУ «Про здійснення державних закупівель») товарів не є правильним, коли мова йде про харчування дітей у школах. В таких випадках не враховується якість товару, що може нанести пряму шкоду здоров’ю дітей.

Проект реалізовано за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Допомогу у проведенні Моніторингу надавала народний депутат України Леся Оробець. Зокрема, вона надсилала депутатські запити в органи влади та правоохоронні органи. Вона повідомила, що за результатами проекту були надіслані депутатські звернення в прокуратуру, по яким, зокрема в Рівненській області порушені кримінальні справи.

Нагадаємо, на нараді в Кабінеті Міністрів України 7 грудня 2011 року прем’єр-міністр Микола Азаров сказав, що у навчальні заклади Вінницької, Рівненської, Київської областей продукти харчування постачаються з націнкою у 45-60% від вартості.