Сонячна орбіта Клюєва
05.12.2011   //  

Фірма з кооперативу по розбудові януковичського «Межигір’я» протягне електропередачі до сонячних станцій Клюєва в Криму за 70 державних мільйонів.

В Україні, виявляється, теж є свій дачний кооператив «Озеро». Нагадаємо, що в Росії усі члени цього кооперативу пітерської мерії  свого часу різко піднялись на соціальному ліфті після того, як один з «дачників» – Володимир Путін – став президентом Росії.

Наш кооператив називається «Межигір’я». І це не єдина відмінність. Якщо у Росії голова угрупування зробив добро всім іншим членам, то в Україні навпаки: за право допомогти лідерові  треба ще поборотись.

Зрештою, про те, що благополуччя поводиря України фінансується не з одного кошика свідчить бодай те, що найняті на роботу будівельники дозволяли собі за стародавньою звичкою пиляти половину кошторису. Якщо б це були гроші особисто Віктора Федоровича, то впевнені: суд був швидким і суворим. Так що, швидше за все, гроші сюди надходять з кількох джерел, пов’язаних між собою партійними путами. У таких грошей нема одного хазяїна, тому їх безпечніше розполовинювати.

Також нема одного господаря і в грошей держбюджету. Але історію з державними грішми, для прикладу, на розвиток сонячної енергії в Криму із приватним «Межигір’ям» пов’язує не тільки відчуття безкарності. Але і ланцюжки фірм-засновників. Наприклад.

У вересні Міненерговугілля затвердило кошторис робіт і постачання обладнання за проектом «Лінія електропередач 110 кВ СЕС (Сонячна – Арциз) – Арциз та пристанційний вузол (ПС 110 кВ «Сонячна – Арциз»)». Вартість будівництва ЛЕП довжиною 1,72 км і пристанційного вузла з відеоохороною по периметру була оцінена в 69,69 млн грн.

Відомство Юрія Бойко призначило розпорядником бюджетних коштів держпідприємство «НЕК «Укренерго». Відразу було оголошено тендер, який завершився 18 листопада укладанням угоди з ТОВ «Зв’язоктехсервіс». Згідно з даними «Вісника державних закупівель», вартість угоди склала 68,81 млн грн., тобто державна прокладка поглинула близько мільйона (що, звісно, може бути пов’язано з проектними роботами, а не тим, про що можна подумати).

Лінія з підстанцією будується під проект будівництва сонячної електростанції, яку планує звести в Криму австрійська компанія «Activ Solar». Перший віце-прем’єр Андрій Клюєв уже не раз заявляв, що не має стосунку до цієї фірми. А його свита взагалі обурюється журналістами, котрі пхають носа до чужої власності.

Але для деяких інстанцій, наприклад, західноєвропейської юрисдикції, достатньо і непрямих доказів. Андрій Петрович має пам’ятати, як уряд Австрії відмовив його «Укрпідшипнику» і ММК ім.Ілліча Володимира Бойко в придбанні місцевого банку тільки через чутки про репутацію українських бізнесменів.

Отже деталі новітньої історії такі.

Реалізація проекту будівництва ЛЕП виконуватиметься в рамках державної цільової програми енергоефективності та розвитку сфери виробництва енергоносіїв із відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2015 роки. Програмою опікується урядова Комісія інвестиційних проектів, очолювана тим таки Андрієм Клюєвим. Одним із перших рішень Комісії було надання запорізькому «Заводу напівпровідників» допомоги в розмірі 200 мільйонів гривень для реалізації інноваційного проекту «Створення вертикально-інтегрованої компанії з виробництва фотогальванічної продукції». На цю суму заводу мало бути компенсовано суму відсоткових ставок за користування кредитом.

Довідково. ПАТ «Завод напівпровідників» (м. Запоріжжя) є дочірнім підприємством «Activ Solar» – міжнародної групи компаній зі штаб-квартирою у Відні, що спеціалізується на розробці й виробництві сонячних технологій. Компанія як девелопер реалізує низку проектів із будівництва СЕС у Криму. Зокрема. СЕС у «Охотніково» потужністю 80 МВт і СЕС у «Перово» потужністю 20 МВт. Раніше «Activ Solar» ввела в експлуатацію власну сонячну електростанцію потужністю 7,5 МВт у селі Роднікове (Сімферопольський район, Крим).

Після того, як інформація про дотацію запорізькому заводу рішенням комісії першого віце-прем’єра Клюєва набула розголосу, уряд екстрено прийняв рішення, яким заборонив розкривати дані про безмитне ввезення до України обладнання, необхідного для розвитку сонячної енергетики.

Причому це дуже прибуткова справа. Для звичайного споживача електроенергії немає жодної різниці, хто її виробляє. Він її купує по ціні, встановленій Нацкомісією по енергетиці. А от для гуртового «Енергоринку», який і розподіляє енергію, є велика різниця звідки вона надійшла. Якщо середня ціна кВтг електроенергії на оптовому ринку дорівнює 39 коп., то кіловат-година енергії вітру продається по 1,3 грн., а «сонячна» кіловат-година обійдеться в 5,33 грн. Такий підхід введено в Україні в 2009 році і існує в десятках країн світу. Особливе ставлення до електроенергії з екологічно чистих джерел викликане боротьбою з глобальним потеплінням.

Однак у жодній країні світу немає таких високих тарифів для екологічної енергії. І навряд чи в якій цивільній державі боротьба за екологію могла стати джерелом постійного надприбутку для якого віце-прем’єра.

Отже ми маємо Клюєва на початку історії про виділення державних коштів і клюєвських австріяків на кінці історії з їх освоєнням бюджетів на розвиток сонячної енергії в Криму. Посередині – ТОВ «Зв’язоктехсервіс», яке і буде споживати будівельний кошторис.

Засновниками цієї компанії є дніпропетровець Олег Семенко, ТОВ «Енерговугіллявидобування» Миколи Закревського та Вадима Даньярова, а також ТОВ «Де Санктіс-Інвест», засноване австрійською фірмою «Де Санктіс Холдінг Гмбх». Остання фірма нещодавно вже спливала в історії про «віджим» російського олігарха Віктора Вексельберга від Федорівського родовища апатито-ільменітових руд в Житомирській області. Росіянину за часів президента Кучми вдалось розпочати там роботу, але за часів президента Януковича довелось задуматись над продажем цього бізнесу компанії, яка заснована тим самим «Де Санктіс-Інвестом».

Від «Де Санктісу» йде кілька ланцюжків. Українською дочкою австрійської фірми в 2008 році керував бізнесмен-селебретіз Тимофій Нагорний, екс-чоловік Лілії Подкопаєвої. З 2009 року фірмою керує Гліб Лєшков.

Він також відомий як директор ТОВ «Ай-Тодор інвест», яке засноване компанією ЗАТ «Розвиток». А це – родинний бізнес Миколи Азарова та його сина Олексія. Доречно буде сказати, що чотири роки тому офіційним засновником ЗАТ «Розвиток» був Вадим Сисюк, який в 2007 році був радником першого віце-прем’єра Азарова, потім пересиджував тимошенківське прем’єрство у кріслі комерційного директора ТОВ «Атлант ікс Менеджмент Груп», а з призначенням Азарова прем’єр-міністром отримав посаду першого заступника Мінсім’ї, молоді та спорту.

Однак повернімось до австріяків. Головна фірма «De Sanctis Holding GmbH» через кіпрську офшорку «Firma Compaserve Holding GmbH» контролюється юристом з Ліхтенштейну Рейнхардом Прокшем.

У свою чергу Прокш вже відомий українцям. Він є директором компанії «Blythe (Europe) Ltd», яка через «Euro East Beteiligungs GmbH» володіє компанією «Танталіт», якій належить 129 гектарів «Межигір’я».

Власником «Blythe (Europe) Ltd», яку очолює Прокш, є компанія із Ліхтенштейну «P&A corporate trust». Цей траст також є засновником «Activ Solar GmbH», директором якого є зять Сергія Клюєва Каве Ертефай. В свою чергу австрійське “Активне сонце” є єдиною компанією по розбудові соянчної енергетики в Україні, якій доз

Отже весь цей азаров-клюєвський клобук ланцюжків так чи інакше приводить до «Межигір’я». А це дуже нагадає історію пітерського кооперативу «Озеро». В 90-х роках Володимир Путін ще як працівник мерії Санкт-Петербурга квартирував в цьому кооперативі. Тільки у нас неможливо стати сусідом Януковича. Можна лише взяти участь в пайовому фінансуванні дачного кооперативу «Межигір’я». А потім вже й отримувати індульгенції на розпил держбюджету.

Юрій Ніколов, «Наші Гроші»