Ахметов зліпив свою імперію без «шуму і пилі» з боку віджатих власників заводів
13.10.2011   //   114 Переглядів

З моменту створення СКМ в 2000 році компанія Ріната Ахметова стала найбільшою в Україні і третьою в серед Центральної та Східної Європи. В неї так чи інакше ввійшло сто компаній. При цьому виробничі компанії, які на початку 2000-х склали основу майбутньої імперії Ахметова змінили своїх власників без будь-яких публічних виявів спротиву з боку власників. Про це йдеться в статті Бориса Давиденко в «Forbes-Україна».

Перехід підприємств під контроль СКМ майжи завжди проходив по однаковій схемі. Спочатку СКМ з’являлось в реєстрі як власник 20-30% акцій, потім збори акціонерів вводили в наглядову раду когось з співробітників СКМ, а згодом Антимонопольний комітет видавав СКМ дозвіл на консолідацію контрольного пакету.

Одним з перших на початку 2002 року у власності управляючої компанії Ахметова опинився Авдіївський коксовім, який до цього знаходився під контролем групи АРС. За словами самого Ахметова, свої перші великі гроші він заробив, коли торгував вугіллям в АРС. «Продаж активів СКМ був плановий. Ніяких конфліктів не було», – каже гендиректор АРС Ігор Гуменюк.

Потім СКМ ввійшла на на «Азовсталь» і Харцизький трубний завод, як належали ІСД Віталія Гайдука і Сергія Тарути. «Передача «Азовсталі» проходила спокійно, прийшли люди з СКМ, подякували за роботу і сказали, що тепер управляти заводом будуть вони», – розповів один з екс-керівників ІСД Олександр Пилипенко.

Так само тихо СКМ отримало контроль над заводами, які відносились до компаній «Данко» і «Емброл».

Ледь не єдиний публічний конфлікт був пов’язаний з боротьбою за контроль над 25% акцій Центрального ГЗК, який російський бізнесмен Лев Черной спочатку продав групі «Приват» а потім СКМ. Судові баталії між покупцями в липні 2003 року перейшли в штурм центрального офісу «Приватбанку» в Дніпропетровську. Пять років потому Ігор Коломойський так відповів на питання, чому ЦГЗК опинився під контролем Ахметова: «Раз опинився, значить по праву».

Цією закупівлею СКМ завершило будівництво ланцюга «вугілля-руда-метал», що й зумовило подальше домінування групи Ахметова в Україні.

До речі, за однією з донецьких легенд, Ахметов взагалі почав створення управляючої компанії СКМ через безлад з налічкою. Одному з підприємств, яке входило в сферу інтересів Ахметова, одного разу знадобились гроші на терміновий ремонт. Кур’єр відправився туди з мішком грошей, але переплутав заводи і доставив вантаж не за адресою. Гроші шукали тиждень. Цей випадок нібито і змусив 33-річного Ахметова задуматись про те, що його бізнес занадто розрісся і потрібно його вести в інший спосіб. Прикладом стали російські металурги, які по закінченню «сталевих війн» перестроювали свої фінансово-промислові групи на західний лад.