Суд відновив заборону Мінкульту на будівництво ЖК Вавриша в історичному ареалі Києва
01.12.2020   //   0 Переглядів

Шостий апеляційний адміністративний суд скасував рішення Окружного адмінсуду м. Києва, яким було визнано протиправними і скасовано припис Міністерства культури про припинення будь-яких робіт з будівництва ЖК «Washington Concept House» на вул. Лабораторній, 12 у Печерському районі столиці, а також акт про порушення законодавства про охорону культурної спадщини. Про це свідчить постанова від 16 листопада.

Припис про негайне припинення будь-яких робіт на об’єкті і акт про порушення Мінкульт видав у жовтні 2019 року. Оскільки ділянка на вул. Лабораторній, 12 згідно з історико-містобудівним опорним планом Києва, який входить до складу чинного Генплану столиці, входить до меж історичного ареалу Києва, а також розташовується в архітектурній та археологічній охоронних зонах, забудовник був зобов’язаний отримати дозвіл на проведення земляних та будь-яких інших будівельних робіт, а також погодити проектну документацію з Мінкультом. Однак, цього зроблено не було.

Отримавши цей припис і акт замовник будівництва Концертний заклад культури «Муніципальний академічний камерний хор «Київ» звернувся до суду.

Задовольняючи позов, ОАСК зазначив, що, зважаючи на відсутність належним чином затверджених меж історичного ареалу м. Києва, меж та режимів використання зон охорони у м. Києві, у Мінкультури відсутні підстави вважати, що ділянка знаходиться у межах історичного ареалу, а відтак немає й встановлених законодавством повноважень для винесення припису. Також суд зазначив, що оскільки станом на день подання позову хор не отримав від Мінкультури будь-яких відмов або будь-яких інших рішень щодо об’єкту будівництва, він вправі здійснювати дії без отримання таких погоджень. Водночас, суд сказав, що оскільки Мінкультури не дотримав строк погодження історико-містобудівного обґрунтування, останнє погоджено за принципом мовчазної згоди.

Колегія суддів апеляції не погодилася з цим рішенням ОАСКа. Врахувавши, що будівництво ведеться з порушенням законодавства у сфері охорони культурної спадщини без погодження з Мінкультом, історико-містобудівного обґрунтування, науково-проектної документації та без дозволу на проведення земляних робіт, апеляційний суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність припису та акту Мінкульту.

Так, суд дослідив чинний Генплан з додатками, зокрема Історико-містобудівним опорним планом міста Києва (графічні матеріали), що містить відмічені межі історичного ареалу столиці. Відповідно до нього, ділянка на вул. Лабораторній, 12 входить до меж історичного ареалу Києва, а також розташовується в архітектурній та археологічній охоронних зонах.

Суд відкинув посилання ОАСКу і позивача на те, що зони охорони і межі історичного ареалу Києва не подавались на затвердження до Мінкульту, а отже – не визначені. Суд пояснив, що на час затвердження Генплану Києва рішенням Київради від 28 березня 2002 року був відсутній Порядок визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць (Порядок №318). Останній почав діяти пізніше, а саме з 5 квітня 2002 року.

Крім того, щодо мовчазного погодження історико-містобудівного обґрунтування Мінкультом суд зазначив, що ОАСК не перевірив надану позивачем інформацію. Між тим, апеляція витребувала документи у міністерства і з’ясувала, що хор подав історико-містобудівне обґрунтування будівництва житлового будинку на вул. Лабораторній, 12 в Мінкульт 18.12.2018. У позові хор зазначив, що будь-яких відмов не отримав. Однак, це неправда. Оскільки, як встановив апеляційний суд, 29.12.2018 Мінкульт прийняв рішення відмовити у погодженні ІМО і повернути документацію хору на доопрацювання.

Нагадаємо, на вул. Лабораторній, 12 будується ЖК «Washington Concept House» – проект компанії Saga Development Андрія Вавриша. Це колишній заступник директора Департаменту містобудування КМДА, відомий також як друг і партнер екс-керівника Офісу Президента Андрія Богдана.

Генеральним підрядником будівництва по вул. Лабораторній, 12 є ТОВ «Комфорт Буд Інвест», створене у квітні 2018 року. Статутний капітал фірми складає 1 тис грн.

Власниками «Комфорт Буд Інвест» значаться Олег Новаківський та Віталій Поєнко, а керівником – Владислав Старинець з Вінниці. Олег Новаківський також був співвласником ТОВ «Сага 18» і ТОВ «Альта-Град» разом з АТ «ЗНВКІФ «Атлон», керівником якого є юрист Вавриша – Андрій Овсій.

11 червня цього року слідчі ДБР провели обшук в офісі SAGA Development. Вавриш на своїй сторінці у Facebook опублікував фото однієї сторінки з ухвали суду, у якій вказані житлові комплекси, законність будівництва яких перевіряються слідством. Серед них є і ЖК «Washington Concept House».