Захисні балістичні окуляри: вишукана монополія чи недолугі конкуренти?
04.11.2020   //   2 Переглядів

З 2018 року тягнеться історія закупівлі Міністерством оборони захисних балістичних окулярів на 51,60 млн грн., повідомила «Ліга антитрасту».

Участь в тендері взяли дві компанії: ТОВ «Тактичні системи» з продукцією американського виробника Revision Military та ТОВ «ТД «Редут» з товаром виробництва «Lone ID finc Entdprise co, ltd» (Тайвань).

Компанію «Редут» замовник дискваліфікував з тендеру, бо вона не надала висновок щодо відповідності зразка нормативним документам та зразку-еталону, виданого Головним управлінням розвитку та супроводження матеріального забезпечення ЗСУ.

«Редут» не погодився із своїм відхиленням та визначенням «Тактичних систем» переможцем, і звернувся до Тендерної колегії АМКУ зі скаргою.

В скарзі «Редут» наголошував на тому, що замовник лобіює інтереси саме «Тактичні системи», бо строк протягом якого можна отримати необхідні протоколи випробувань та висновки, набагато довший ніж строк для подання тендерних пропозицій. Та повний пакет документів є тільки у «Тактичних систем», бо раніше саме у них замовник закуповував окуляри по переговорній процедурі. На користь цього також «Редут» зазначив, що він звернувся до Головного управління за висновком завчасно, але воно не дало йому жодної відповіді: ні про відповідність окулярів вимогам замовника, ні навпаки – про виявлені недоліки. Крім цього, скаржник надав у складі пропозиції позитивні висновки міжнародних установ щодо запропонованого товару.

Також «Редут» наголошував на невідповідності документів «Тактичних систем», бо висновок лабораторії по захисним окуляром був отриманий тоді, коли остання не була акредитована на право проведення балістичних випробувань.

Тендерна Колегія цілком очікувано відмовила в задоволенні скарги, адже якщо документацією вимагається висновок – він має бути. Та з’ясування причин вчасного отримання/ненадання виходить за межі її компетенції.

Аналогічну позицію зайняли три судові інстанції.

«Схоже на те, що на момент проведення процедури, дійсно на ринку була виключно одна компанія, що пройшла бюрократичні перепони, отримала висновок та могла продавати армії свої захисні балістичні окуляри для солдат. Яка їх справедлива ціна в таких умовах визначити без отримання доступу до комерційної інформації постачальника – важко. Але пропозиція «Тактичні системи» була на 5,5 млн.грн. (більше 10%) дорожче за «Редут», – відмітила «Ліга антитрасту».

Відповідно до даних в системі «Прозорро» кількість компаній, що можуть запропонувати такий товар, більша. На ринку є й вітчизняні виробники ТОВ «КМ Дісті» та ТОВ «ЮА. РПА». Сам «Редут» всього підписав контрактів з державою на загальну суму 21,68 млн.грн., але жодного – на постачання захисних окулярів.

З текстом рішення можна ознайомитись за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/91919317

http://reyestr.court.gov.ua/Review/91919323