Найменше готові спонсорувати «зелені» тарифи в областях з найбільшою концентрацію ВДЕ
06.08.2020   //   2845 Переглядів

Тільки 7% домогосподарств України готові платити більше за електроенергію, якщо це буде генерація з відновлювальних джерел енергії (ВДЕ). При цьому вони готові піти на додаткове фінансове навантаження за умови, що зростання цін буде не вище 11% від сьогоднішніх платежів.

Про це свідчать дані дослідження USAID Проєкт енергетичної безпеки, проведене за запитом Державної служби статистики України.

Найбільше число домогосподарств, які готові своїми платежами підтримати «зелену» електроенергію, знаходиться в Києві – 14%. Також достатньо високий відсоток прихильників ВДЕ знаходиться на Півночі та Заході України.

Натомість, найнижчий відсоток домогосподарств, що готові додатково нести витрати з домашнього бюджету на ВДЕ, знаходяться на Сході та Півдні України. Тут готові на додаткові витрати заради «зеленої» електроенергії тільки 3% домогосподарства.

З дослідження також відомо, що саме на Сході України третина домогосподарств повинна обирати між покупкою товарів першої необхідності (продуктів харчування або ліків) та сплатою за щомісячне енергопостачання.

Нагадаємо, найбільше сонячних та вітрових електростанцій, що працюють за «зеленим» тарифом, знаходиться саме в південних та східних регіонах країни.

Восени 2018 року Служба безпеки України в листі до Кабміну вказувала на перевантаження південного регіону та рекомендувала перевірити правомірність дій посадовців «Укренерго» щодо видачі умов на приєднання до електричних мереж.

Однією з компаній, яка була згадана в листі СБУ, була «Нікопольська СЕС», що належить Рінату Ахметову та є найбільшою в Україні. В листі СБУ вказала, що запуск СЕС несе загрозу роботі Запорізької АЕС та послалася на висновки незалежної від «Уеренерго» експертної групи, що технічні умови станції видані з порушеннями.

Найбільшим учасником ринку відновлювальної енергетики минулого року стала компанія «ДТЕК ВДЕ» Ріната Ахметова, її потужності перевищили 1 ГВт. Це дозволило компанії виробити електроенергії на 4,7 млрд грн. та зайняти майже 26% ринку «зеленої» енергетики.

Десятка найбільших інвесторів у відновлювану енергетику в Україні заробила в 2019 році більше 14 млрд грн.

Тарифи на сонячну та вітрову електроенергію, по яким що зобов’язалася купувати у виробників е/е, є одним з найвищих в Європі. Це разом з неконтрольованим з 2011 року будівництво об’єктів відновлювальної енергетики призвело до утворення в липні 12 млрд. грн. боргу перед власниками сонячних та вітрових електростанцій.