Верховний суд встановив, що Держгеонадра віджало родовище літію по простроченим документами СРСР
22.04.2020   //  

Касаційний адміністративний суд Верховного суду задовольнив позов заступника Генерального прокурора і визнав незаконним видачу ТОВ «Петро-Консалтінг» спецдозволу на користування Шевченківським родовищем літієвих руд в Донецькій області.

Таке рішення суд прийняв 16 квітня.

З матеріалів справи відомо, що Державна служба геології та надр наказом №80 від 9 січня 2018 року вирішила надати «Петро-Консалтінг» спецдозвіл на видобування літієвих руд Шевченківського родовища строком на 20 років. Дозвіл було видано в обхід аукціону на основі апробації запасів літієвих руд родовища в Державній комісії по запасам корисних копалин(ДКЗ).

В 2018 році прокуратура звернулася до суду з вимогою скасувати наказ Держгеонадра  та спецдозвіл «Петро-Консалтінг», вважаючи, що Держгеонадра не мали підстав видати документи. Але в жовтні того року програло справу в Окружному адміністративному суді Києва, в березні 2019 року Шостий апеляційний адмінсуд залишив це рішення в силі. Суди вирішили, що фірма отримала спецдозвіл відповідно до урядової постанови №615, яка передбачає, що заявник без аукціону може отримати право на роботи на родовищі в разі, якщо він за власні кошти здійснив апробацію в ДКЗ, строк затвердженої інформації не перевищує трьох років. А фірма купувала таку інформації та затвердила її.

Однак колегія суддів Верховного суду з такими висновками не погодилися. Було встановлено, що в 2017 році «Петро-Консалтінг» уклало угоду з Казенним підприємством «Південукргеологія» з закупівлі послуг геолого-економічної переоцінки запасів та ресурсів Шевченківського родовища літію з метою їх апробації в ДЗК. Після цього фірма купила у Держгеонадра право на користування геологічним звітом від 1989 року про запаси літію на Шевченківському родовищі. Отримані дані булим долучені до покату документів на проведенняробіт на родовищі

На думку суддів ВСУ, отриманні від Держгеондар даних звіту від 1989 року означало тільки, що фірма в разі перемоги на аукціоні могла ними скористатися під час до розвідки запасів родовища. Тим паче, що за договором «Петро-Консалтіг» купило тільки право користування інформацією, а сама вона залишилася у власності держави. А ДКЗ постановила апробувати інформацію фірми як доповнення до свого протоколу ДКЗ СРСР від 1988 року про затвердження запасів Шевченківського родовища.

«Протокол ДКЗ СРСР від 28 жовтня 1988 року не може взагалі розглядатися як документ, що дає право на отримання спеціального дозволу без проведення аукціону, оскільки ці підрахунки були здійснені не ТОВ «Петро-Консалтінг» і не за його власні кошти. Більше того, документи на отримання спеціального дозволу повинні подаватися не пізніше ніж протягом трьох років після затвердження запасів», – сказно в рішенні суду.

Також суд встановив, що схема апробації може використовуватися тільки у виключних випадках, вона є лише початком процесу отримання спецдозволу, завершенням якого є підрахунок запасів. Тому суд визнав протиправним та скасував наказ тодішнього керівника Держгеонадра Олега Кирилюка про надання спецдозволу «Петро-Консалтінг», а також скасував сам спецдозвіл фірмі.

В 2018 році засновниками «Петро-Консалтінг» були Олег Большаков зі Львова та Микола Єсипенко з Києва, керівником – Ігор Коломієць. Програмі «Наші гроші з Денисом Бігусом» в «Петро-Консалтінг» повідомили, що директором фірми працює Тарас Ігнащенко – син Володимира Ігнащенка, радника тодішнього міністра енергетики та вугільної промисловості Ігоря Насалика. Ігнащенко-старший є сусідом тодішнього першого замголови парламентської фракції БПП Ігоря Кононенка – бізнес-партнера Петра Порошенка. У 2016 році журналісти зафіксували Ігнащенка серед тих, хто зустрічав Кононенка в аеропорту «Жуляни».

В серпні минулого року власником став Михайло Жернов,  він керуючий партнер інвестиційної компанії «Millstone&Co.» (Польща). Компанія в Україні мала інтерес в медіабізнесі, де перед президентськими виборами 209 року співпрацювала з людьми з оточення Кононенка.

Як повідомлялося, на початку квітня Держгеонадра відмовила «Петро-Консалтінг» в видачі спеціального дозволу на видобування літієвих руд ділянки Добра Кіровоградської області.