НКРЕКП після закликів ДТЕК посилила монополізацію енергоринку під приводом COVID-19
09.04.2020   //   573 Переглядів

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) своїм рішенням повністю заборонила імпорт електроенергії із Російської Федерації та Республіки Білорусь. Це передбачено постановою №766 від 8 квітня «Про дії учасників ринку електричної енергії у період дії карантину та обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».

НКРЕКП заборонила імпорт, наказавши Оператору системи передачі анулювати результати річних аукціонів на пропускну спроможність міждержавних перетинів між Україною та державами, які не є сторонами Енергетичного Співтовариства, а також обмеживши місячну та добову пропускну спроможність до 0 МВт.

Рішення прийнято після закликів компанії ДТЕК Ріната Ахметова до президента та премєр-міністра закрити імпорт електроенергії із Російської Федерації та Республіки Білорусь.

У березні ціна електроенергії в Україні виросла на 9%-22% і стала найдорожчою в Європі. Компанія ДТЕК продає електроенергію в Україні на 75% дорожче, аніж ціни у сусідній Словаччині.

У березні уряд Дениса Шмигаля, який раніше працював у компанії ДТЕК, ввів мито у розмірі 65% на поставки в Україну енергетичного вугілля, а також на поставки електроенергії із Російської Федерації.

Раніше голова НКРЕКП Валерій Тарасюк заявляв про шкідливість закриття імпорту для конкуренції на ринку електроенергії.

«Якщо одним махом припинити імпорт – тоді ми вб’ємо засади конкуренції, які складаються, у тому числі, завдяки імпорту…. Тому що обмеживши імпорт, ми знижуємо конкуренцію на ринку, це беззаперечно призводить до підвищення ціни або до неконтрольованості формування ціни і до того, що страждають наші споживачі, наша економіка. Я маю на увазі в першу чергу непобутових споживачів, але побутові споживачі теж страждають».

До літа 2019 року компанія ДТЕК імпортувала вугілля із Російської Федерації і закладала його у тарифи на електроенергію за формулою Роттердам+.

Раніше у ЗМІ повідомлялося, що міністром енергетики може стати Ольга Буславець, яка раніше була помічена у лобіюванні рішень на користь ДТЕК Ахметова.

ДТЕК контролює 90% видобутку енергетичного вугілля та 70% усіх вугільних електростанцій в Україні.