Поради: як закуповувати «антикоронавірусні» товари по «невиконуваній» урядовій постанові
22.03.2020   //   1119 Переглядів

Уряд опублікував постанову, яка передбачає новий порядок закупівлі «антикоронавірусних» товарів. Не дивлячись на обіцяне спрощення, все вийшло, на жаль, навпаки (чому урядова постанова не дозволяє проводити закупівлі – докладно тут). І поки міністерства проводять роботу щодо внесення змін до постанови, експерти «Ліги антитрасту» дають поради, як можна в цей час, не порушивши закон та не зупиняючи закупівельний процес, провести процедури.

 

  1. Уповноважена особа.

Визначте службову (посадову) особу, яка буде відповідальною за організацію та проведення закупівель. Саме ця особа в подальшому буде підписувати та публікувати всі документи по закупівлі та відповідатиме за цей процес, у тому числі за складення, затвердження та зберігання відповідних документів.

 

  1. Попередня публікація інформації про закупівлю.

На підставі наявної потреби у закупівлі уповноважена особа планує закупівлі та вносить інформацію до річного плану закупівель в електронній системі закупівель. Крім цього уповноважена особа повинна забезпечити підготовку інформації про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі, та оприлюднити в електронній системі закупівель інформацію про закупівлю (обов’язково – ціна та строки поставки).

При цьому ні закон, ні порядок не містять відповідальності уповноваженої особи за неоприлюднення інформації про закупівлю. Є відповідальність лише за неопублікування звіту. Також до обов’язків уповноваженої особи віднесено лише публікацію звітів. Отже за умови нездійснення відповідної публікації, це буде порушенням постанови КМУ, однак окремої відповідальності за це порушення не передбачено.

Крім цього саме на цьому етапі у замовника виникають перші складнощі, адже жодне з технічно реалізованих на даний момент в Прозорро рішень не дозволяє проводити подібний вид процедури. Як варіант, в даному випадку обов’язкову інформацію про ціну та строки поставки можна зазначити в річному плані закупівель. Що з одного боку дозволяє виконати норму постанови про оприлюднення цієї інформації в системі, з іншого – зробити це в межах наявного функціоналу.

 

  1. Проведення процедури.

Уповноважена особа організовує та проводить закупівлі не раніше ніж через 48 годин з моменту оприлюднення інформації про закупівлю у передбаченому в попередньому пункті порядку.

Замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов’язаний відмовити в участі у переговорах у разі наявності підстав, передбачених статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі» в редакції, що почне діяти з 19 квітня 2020 року. Учасник процедури закупівлі під час подання пропозиції підтверджує відсутність підстав, передбачених цим Порядком.

Отже, із зазначеного можна зробити висновок, що замовник проводить щось на кшталт перемовин з учасниками, та вимагає подання ними пропозиції, в тому числі документів на підтвердження відсутності передбачених ст. 17 підстав. Однак, не зазначено в якій формі повинні проводитись такі перемовини та в якій формі такі документи повинні бути надані. Отже, переговори можна проводити в зручній формі, документи отримувати в паперовому вигляді або на електронну адресу, доки функціонал Прозорро не дозволяє їх отримувати в електронному вигляді в системі, а інформацію по статті 17 – у формі гарантійного листа/довідки/інформації, складної учасником, та самостійної перевірки уповноваженої особою інформації з відкритих джерел.

Крім цього, зверніть увагу, що діючий закон дозволяє купувати товари у компаній, що мають податковий борг. Порядок – не дозволяє. Отже закупівлі «антикоронавірусних» товарів, на відміну від інших, не можуть здійснюватися у «податкових боржників».

Щодо 48 годин – відповідальності за недотримання цього строку чинним законодавством не передбачено. Отже якщо почати процедуру раніше ніж через 48 годин – це буде порушенням норм постанови КМУ, однак за це не буде наставати окремої відповідальності.

 

  1. Укладення договору.

Замовник укладає договір про закупівлю після проведення переговорів щодо ціни та інших умов договору про закупівлю з одним або кількома учасниками.

Отже замовник може проводити переговори як з одним, так і з кількома компаніями. При цьому порядок їх запрошення на переговори та порядок визначення переможця постановою не передбачений, а значить замовник може організувати цей процес на власний розсуд.

Однак, необхідно звернути увагу, що порядок передбачає дотримання під час проведення процедури закупівлі принципів, що закладені в закон. Отже при формуванні технічних характеристик та визначенні особи, з якою ви плануєте укласти договір в майбутньому, потрібно дотримуватись принципів недискримінації, максимальної економії та ефективності, прозорості тощо.

Після укладення договору замовник публікує звіт про закупівлю, договір про закупівлю та всі додатки до нього, та в подальшому звіт про виконання договору.

«Ліга антитрасту»