Топ-10 способів протидії картелям на тендерах по ремонту доріг
24.02.2020   //   519 Переглядів

У 2020 року закупівлі «Укравтодору» чекають революційні зміни. В уряді готують Методичні рекомендації зі складання тендерної документації на закупівлі шляхоремонтних робіт. Їхня суть зводиться до того, щоб до тендеру допускались лише обмежена кількість найбільших гравців. Якщо все буде прийнято у планованому зараз вигляді, буде такий розклад: найбільші за всю історію України тендери ділитиме найменша кількість учасників. У свою чергу штучна обмеженість ринку призведе до його картелізації з усіма витікаючими наслідками у вигляді завищених цін.

Подібну історію пройшли в США. У першій половині ХХ сторіччя місцева мафія пішла в дорожнє будівництво задля легалізації своїх доходів. І досить швидко виявилось, що дорожні підряди стали живильним середовищем для картелів. За результатом багаторічних спостережень за ринком у 1983 році Міністерство юстиції США і Генеральний інспектор підписали документ під назвою «Suggestions for the Detection and Prevention of Construction Contract Bid Rigging». У ньому були представлені пропозиції по виявленню та профілактиці картелів на тендерах по дорожньому будівництву. Частина з них вже використовується в Україні, а частина – ось-ось стане у нагоді:

  1. Під підозру попадають тендери, в яких участь брали менше 5 учасників і де найнижча цінова пропозиція була лише на 5% нижчою від оцінки державного інженера. Вірогідність змови на торгах є високою, якщо різниця між переможцем аукціону і другим місцем на торгах знаходиться в межах 6%, а різниця між першим і останнім місцем не перевищує 17%.
  2. Попередня кваліфікація всіх підрядників на всі майбутні дорожні тендери, під час якої вони надають профільному державному органу інформацію, в подальшому допоможе виявити та розслідувати змову.
  3. Від підрядників необхідно вимагати розширені цінові пропозиції з вартістю окремих робіт та матеріалів, що допоможе в подальшому здійснити порівняння цін.
  4. Підрядники на етапі подання пропозицій мають інформувати про субпідрядників, партнерів та постачальників. Це допоможе своєчасно виявити домовленості між конкурентами на тендері або зашкодити ним.
  5. Замовники мають постійно переглядати методику визначення очікуваної вартості закупівлі (вартості будівництва об’єкта).
  6. Частіше оголошення процедур закупівель ускладнює домовленості між членами картелю та вимагає частіших зустрічей, що полегшує їх виявлення.
  7. Потрібно дробити великі об’єкти на менш дрібні сегменти. Адже чим більше обсяг робіт – тим менше учасників, що здатні його освоїти. Більш дрібні контракти активізують конкуренцію та мінімізують ризики змов.
  8. Антимонопольні перевірки для виявлення доказів змов мають проводитись періодично і постійно.
  9. Всі учасники тендеру повинні скласти присягу щодо незадіяності у змові.
  10. Учасники тендерів мають зберігати анонімність до закінчення кінцевої дати подання пропозицій.

Блог від: Юрій Ніколов, Агія Загребельська, засновник проекту «Ліга антитрасту»