АМКУ порекомендував виробникам сигарет «обмежити монополізм» за недолугим сценарієм 2015-го року
15.11.2019   //   0 Переглядів

Антимонопольний комітет порекомендував найбільшим виробникам сигарет в Україні вжити заходів, спрямованих на обмеження монополізму та розвиток конкуренції на ринку дистрибуції сигарет. Про це повідомляється на сайті Комітету.

В АМКУ констатували, що після 431 млн грн штрафу для ТОВ «Тедіс Україна» за зловживання монопольним становищем на ринку дистрибуції сигарет, а також рішення про накладення на цього ж дистриб’ютора та виробників цигарок загалом 6,5 млрд грн штрафу за антиконкурентні дії – ситуація на ринку не змінилась.

Більше того, з серпня 2019 року до АМКУ надходять заяви від учасників ринку сигарет на дії «Тедісу» та «певних виробників». Заявники, як повідомили у Комітеті, скаржаться на обмеження обсягів реалізації сигарет з березня цього року.

«Через ТОВ «Тедіс Україна» і зараз продовжує проходити основний обсяг вироблених сигарет для реалізації у продаж. Укладання прямих договорів із виробниками іншими дистрибуторами наразі залишається ускладненим. Відсутнє розуміння, яким чином Виробниками обираються такі дистрибутори, що призводить до підтримання штучної монополії на ринку», – йдеться у повідомленні регулятора.

Так, АМКУ порекомендував:

  • привести відносини з реалізації сигарет у відповідність до вимог законодавства про захист економічної конкуренції;
  • припинити та утриматися в подальшому від необґрунтованого обмеження обсягів реалізації сигарет покупцям;
  • розробити та оприлюднити умови (критерії) до дистриб’юторів;
  • забезпечити укладання з потенційними дистриб’юторами договорів на поставку тютюнових виробів;
  • забезпечити реалізацію власного виробленого товару дистриб’юторам в обсягах, що не призведуть до встановлення та/або подальшого збереження монопольного (домінуючого) становища суб’єктів господарювання на ринку дистрибуції сигарет.

Колишня державна уповноважена АМКУ Агія Загребельська на своїй сторінці у FB відзначила, що уже вже вдруге АМКУ надає рекомендації виробникам цигарок. Перші були видані 29 вересня 2015 року.

«І це нічим не закінчилось. Рекомендації не були виконані, що підтверджує неефективність цього інструменту для даної ситуації. Та необхідність використовувати більш жорсткі заходи впливу, дозволені законодавством. Або ж рекомендації – це частина погодженого «під столом» алгоритму, що вже виходить за рамки правових норм», – пояснила Загребельська.

Також Загребельська додала, що у власному прес-релізі АМКУ надав більше фактів, які свідчать про ознаки порушення, ніж їх потрібно для відкриття справи, а не надання рекомендацій із приміткою про продовження «дослідження ринку».

«АМКУ дозволив створити та «догодувати» монополіста до такого стану, що законодавці голосуванням за 1049 з «тютюновою» поправкою, та Комітет з його новими рекомендаціями фактично визнали – цигарковий ринок потребує ще більш суттєвого втручання та державного регулювання», – також нагадала Загребельська.