Фірми, які торгують сигаретами в Києві, пов’язані зі «слугою народу» Холодовим та його найближчим оточенням
14.11.2019   //   0 Переглядів

ТОВ «Київ маркет солюшн», на яку записані столичні кіоски, де торгують цигарками, належить кіпрській компанії, яка була заснована у маєтку родини народного депутата від «Слуги народу» Андрія Холодова на Кіпрі у місті Лімасол. Про це йдеться в розслідуванні Валерії Єгошиної у програмі «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший»).

У жовтні Верховна Рада ухвалила законодавче нововведення, що стосувалося перерозподілу прибутків на тютюновому ринку – хто й скільки може заробляти від продажу цигарок. Однією з його рушійних сил був нардеп і бізнесмен Холодов. У ЗМІ його називали «тютюновим королем». Утім, сам Холодов публічно заперечував свій інтерес у торгівлі цигарками, зокрема, до «Т-кіосків» у Києві.

В той же час «Схеми» з ясували, що до 2016 р. патент на емблему кіосків, які нещодавно познімали з відомих у столиці шестикутних МАФів, був зареєстрований безпосередньо на Андрія Холодова. Тепер замість більшості «Т-кіосків» – нові зупинкові комплекси з кіосками. Їх побудувала фірма «Київ маркет солюшн», яку очолює Людмила Руденко. Таке право фірма виборола на інвестиційному конкурсі, який у 2018 році провела київська міська влада. «Київ маркет солюшн» отримала на 10 років право торгувати в сотнях українських кіосків (595 зупинок з близько 1000 у Києві).

Засновником «Київ маркет солюшн» є кіпрська компанія «Реіневег ЛТД».  Вона була прописана у маєтку родини Холодова у м. Лімасол на Кіпрі від заснування і до липня 2019 р., і змінила місце реєстрації на офісну будівлю лише у липні 2019 р., коли він став нардепом і після того, як змінились місцеві правила, за якими офіс фірми більше не може розташовуватись у приватному будинку.

«Схеми» протягом кількох днів спостерігала, як нардеп зранку виходив із цього будинку і відвозив своїх дітей до місцевої школи.  Там же, на території маєтку, журналісти зафіксували дружину Холодова – Катерину Шаховську, її матір – Стеллу Шаховську, а також батьків депутата.

Інформацію про те, що будинок на вул. Елеусіс у м. Лімасол, де ще донедавна була прописана фірма-власник компанії «Київ маркет солюшн», – це родинний маєток Холодових, підтвердив сам нардеп.

Маєток залишався місцем прописки компанії і після того, як на початку 2018 р. з її акціонерів вийшла дружина Холодова Катерина Шаховська.

«Схеми» знайшли й інші докази зв’язку сім’ї Холодових-Шаховських із кіпрською фірмою, на яку заведені українські кіоски, в яких торгують цигарками. Reineweg в Україні має зв’язок із «Київ маркет солюшн», яка будує зупинки з кіосками, та компанією «Антикус». Бенефіціаром останньої Reineweg була до вересня 2019 р., після чого власником «Антикусу» стала Стелла Шаховська – теща Холодова.

На спорідненість фірм вказує і персонал: одна й та ж особа керує «Київ маркет солюшн» зараз і керувала «Антикусом» у минулому. Це – Людмила Руденко. Нині директор «Антикусу» – Лоліта Яремчук. «Схеми» виявили, що Яремчук – родинна юристка Холодових-Шаховських. Подружжя Андрія і Катерини, а також Стелла Шаховська у 2016–2019 роках неодноразово виписували на неї довіреності на представництво інтересів, розпорядження майном та рахунками, які і досі діють.

За допомогою зібраних чеків «Схеми» встановили, хто торгує сигаретами у кіосках. Це – дві компанії, створені приблизно в один час, у листопаді 2017 р.: ТОВ «Віктрум» та ТОВ «Інтертабако».

Власниця фірми «Інтертабако» – Наталія Дорошенко – з Рубіжного Луганської області. Раніше вона працювала в магазині чоловічого одягу. Тепер її ім’я, – крім «Інтертабако», – фігурує в кількох пов’язаних між собою фірмах. Одна з них – «Флорентіно» – виводить безпосередньо на Андрія Холодова, адже він був кінцевим бенефіціаром цієї компанії до 2016 року.

«Віктрум» записане на Валентину Войтенко. Раніше вона була залучена виключно до структур, опосередковано пов’язаних із довіреною особою і рідним братом нардепа Андрія Холодова – через компанії «Мастер трейд» і «Ретейл альянс».

Фінансові документи «Віктрум» та «Інтертабако» дозволили виявити ще одну фірму, яка додатково пов’язує їх усі між собою і з Холодовим. Це – ТОВ «Сіті трейдінг компані». Саме через неї «Віктрум» та «Інтертабако» гуртом закуповують цигарки у виробників, якими потім вроздріб торгують у кіосках.

Джерела «Схем» у фінансових контрольних органах допомогли з’ясувати: минулого році «Київ маркет солюшн» отримала 18 млн грн. від свого кіпрської Reineweg. Вже цього року «Київ маркет солюшн» як фінансовою допомогою поділилась майже 40 млн грн. з «Віктрумом» і «Інтертабако».

«Схеми» знайшли ще одну зачіпку – людину, яка об’єднує тютюнові компанії і «Київ маркет солюшн». Це – юрист Дмитро Юхименко, який захищає інтереси всіх чотирьох компаній у судах.

Журналісти також з ясували, що назва фірма, яка набирає персонал для роботи в тютюнові кіоски, – ТОВ «Лакшері прайм». Керує «Лакшері прайм» Олег Дунаєвський. У2013-2017 він працював директором «Текам плюс», де заступником директора був Андрій Холодов.

Крім того, журналістам вдалося зафіксувати, як на території кіпрського маєтку депутата няня прибирала територію і доглядала дітей Холодова. ЇЇ ім’я – Лариса Деружинська. До того, як почати працювати на Холодових, згідно з інформацією джерел «Схем» у податковій, жінка працювала в селищі Голованівськ Кіровоградської області у відділенні «Укрпошти». Але згодом відкрила ФОП. Види діяльності – роздрібний продаж харчів і цигарок.

У жовтні Верховна Рада ухвалила законопроект №1049 з правкою №8, якою змінюється формула перерозподілу прибутків між різними учасниками ланцюжка з торгівлі цигарками. Зокрема, збільшується маржа заробітку для оптових і роздрібних продавців тютюнових виробів. До винесення в зал на голосування, ця правка пройшла через комітет із питань фінансів, податкової та митної політики, її підтримав голосуванням і лобіює публічно заступник голови комітету Андрій Холодов.

У коментарі «Схемам» депутат спершу довго робив вигляд, що не може пригадати, про яку правку йдеться, згодом нібито не міг зрозуміти запитання, чи має його родина у власності мережу кіосків на зупинках.На запитання, чи є він «бенефіціаром» правки, розглянутої його комітетом, депутат відповів: «За неї проголосували 215 «слуг народу» і 40 депутатів з інших фракцій. Якщо є така статистика, як ви вважаєте, це я є бенефіціаром цієї правки?» Після чого Холодов обурено перепитав голову комітету, чи мають право журналісти підходити до нардепів і спілкуватись з ними до початку засідання.