АМКУ дозволив увійти в «Харківобленерго» партнеру енергетичного монополіста Ахметова
09.11.2019   //   882 Переглядів

Антимонопольний комітет України на засіданні 6 листопада дозволив панамській компанії «Great Station Properties S.A.» набути у власність акції АТ «Харківобленерго», ця концентрація забезпечить новому власнику перевищення 25% голосів у вищому органі управління підприємства.

Про це стало відомо за підсумками засідання Тимчасової адмінколегії АМКУ.

За даними екс-уповноваженої АМКУ Агії Загребельської, проект порядку денного засідання тимчасової адміністративної колегії з‘явився на сайті АМКУ 7 листопада – на наступний день після проведення самого засідання.

Нині власником 65% акцій «Харківобленерго» є держава через Фонд державного майна. Ще 30%, за даними SMIDA, належить кіпрській компанії «Garensia enterprises limited», пов’язаної з Костянтином Григоришиним.

Питання про концентрацію акцій «Харківобленерго» АМКУ почав розглядати ще в серпні 2019 року. Разом з цим розглядалося і надання дозволу на набуття контролю над компанією «Stremvol Holdings Limited», якій належить 84% ПАТ «Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання». Кіпрська компанія входить до холдингу «Енергетичний стандарт» Григоришина. Новими власниками стануть кіпрська «Inter Growth Investments Limited» та панамська «Great Station Properties S.A.».

Також ці дві компанії отримали дозвіл на набуття контролю над кіпрськими «Estival Trading Limited» та «Osiate Maritime Limited». Також «Great Station Properties S.A.» дозвіл на купівлю збутової компанії ПАТ «Харківенергозбут», де також забезпечить новому власнику 25+% в управлінні.

За даними ЗМІ, новий власник компанія «Great Station Properties» – підконтрольна народному депутату Вадиму Новинському та сину екс-голови правління сумського заводу Володимиру Лук’яненку-молодшому. В кінці 2012 року «Смарт-холдинг» Новинського придбав у Лук`яненка-молодшого 25% акцій «Great Station Properties», Тоді ж Лук`яненко надав «Смарт-холдингу» опціон на викуп ще акцій.

Концентрація компаній Григоришина пов’язана з рішенням Лондонського арбітражу, за яким «Енергетичний стандарт» повинен був сплатити майже $306 млн. Новинському та Лук’яненку-молодшому за результатами корпоративного конфлікту навколо «Сумського НВО».

Нагадаємо, Вадим Новинськй є молодшим бізнес-партнером Ріната Ахметова по холдингу «Метінвест». Ахметову також належить енергетичний холдинг ДТЕК, підприємству якого – «ДТЕК Нафтогаз», в квітні поточного року АМКУ дозволив купити у групи «VS Energy» акції «Київобленерго» і «Одесаобленерго». Цим придбанням група Ріната Ахметова суттєво перевищила поріг 35% на ринку поставок електроенергії, що є структурною ознакою монополії на ринку. Напередодні рішення АМКУ нинішній голова парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус заявив, що після купівлі двох обленерго ДТЕК буде контролювати передачу і збут 48% всієї електроенергії в країні. Також у власності холдингу стало 25% усіх роздрібних мереж (208 тис км).