АМКУ має вважати афілійовані компанії єдиним суб’єктом господарювання, бо у них немає свободи поведінки – Верховний суд
08.11.2019   //   107 Переглядів

Касаційний господарський суд відправив на новий розгляд справу за позовом ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» з групи «WOG» проти АМКУ щодо скасування штрафу, накладеного торік за порушення конкурентного законодавства на ринку роздрібного продажу скрапленого газу у серпні 2017-го. Про це свідчить постанова суду від 4 листопада.

Антимонопольний комітет програв справу за позовом ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» у судах першої та другої інстанцій, однак Верховний суд скасував рішення нижчих судів.

Так, суди першої та апеляційної інстанцій пояснили, що не дивлячись на приналежність усіх оштрафованих АМКУ «WOG’івців» до однієї групи, Комітет розглядав їхні дії як дії одного суб’єкта господарювання, а отже, мав довести факт вчинення порушення законодавства окремо щодо кожного учасника групи.

Поруч з цим, резюмували суди, Комітет не надав доказів того, що «Нафтотрейд Ресурс» здійснював реалізацію скрапленого газу уроздріб в серпні 2017-го чи мав відношення до процесу формування роздрібних цін на АЗС WOG.

Касаційний господарський суд розглянув матеріали справи під іншим кутом.

По-перше, філії, агентства, відділення або інші афілійовані компанії з точки зору застосування конкурентного законодавства не є суб`єктами господарювання, оскільки вони не мають свободи визначення поведінки на ринку, а їх сукупність утворює єдиний суб`єктів господарювання – групу.

По-друге, відзначив Верховний суд, попередні інстанції не надали оцінки узгодженості дій компаній з групи «WOG» між собою, не дослідили взаємозв’язку між ними в контексті залежності дій кожного з суб’єктів.

Крім того, суд нагадав:

«З наявних у матеріалах справи доказів відомо, що ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» не здійснював реалізації скрапленого газу уроздріб в серпні 2017 року, проте суд першої інстанції не надав оцінки правовідносинам «Нафтотрейд Ресурсу» щодо реалізації СВГ шляхом продажу СВГ за талонами та смарт-картками».

Нагадаємо, у судовому порядку ТОВ «Нафтотрейд ресурс» добивається скасування штрафу у розмірі 5,44 млн грн, накладеного регулятором у червні 2018 року за цінову змову із 15-тьма іншими учасниками ринку скрапленого газу.

Йдеться про розслідування АМКУ щодо синхронного безпідставного підвищення на АЗС роздрібних цін на скраплений газ у серпні 2017 року. З’ясувалось, що групи компаній «ОККО», «Надежда», «WOG», а також ТОВ «Авантаж 7» і ТОВ «Факторінг Груп» підіймали прайси на табло, не беручи до уваги закупівельні ціни на газ, які в аналізований період не могли вплинути на ціну скрапленого газу для кінцевого споживача.

Відповідачами із групи «WOG», окрім «Нафтотрейд Ресурсу», стали ТОВ «ВОГ Ритейл» та ТОВ «Імпорт Транс Сервіс». Згадані компанії отримали штраф у загальному розмірі 14,79 млн грн.

Додамо, сьогодні тривають судові процеси за позовами інших відповідачів у спірній справі АМКУ.