Яценко чекає від Терентьєва пояснень з приводу «забутого» Антимонопольним комітетом ринку «молочної мафії»
05.11.2019   //   372 Переглядів

Народний депутат Антон Яценко попросив голову АМКУ Юрія Терентьєва підготувати для звіту у Верховній раді інформацію щодо проблемного ринку заготівлі молока від населення для промислової переробки за заниженими цінами. Про це свідчить стенограма пленарного засідання Верховної ради від 1 листопада.

У ході обговорення народними депутатами постанови про заслуховування у Верховній раді звіту голови АМКУ Юрія Терентьєва, нардеп Антон Яценко відзначив, що питання звіту голови Комітету «давно назріло». Зокрема, депутат озвучив власне бажання побачити у звіті Терентьєва інформацію про ціни на молоко на ринку закупівлі у населення коров’ячого незбираного молока для промислової переробки.

«Всі знають, мажоритарники  особливо, що, фактично, сьогодні молоко коштує дешевше води, і у селян скуповують його буквально за безцінь, 4-5 гривень коштує, буває навіть такі ціни. І треба це питання підняти на державному рівні. Звичайно, тут пасе задніх Антимонопольний. Тому що, наприклад, жодного разу не була здійснена перевірка щодо змови виробників молочної продукції, котрі за безцінь скупають молоко у селян.  Тому ми, звичайно, мусимо на це питання звернути увагу, тим паче, що воно і звужує значно живодноводство в країні», – заявив  Яценко.

Свою заяву Антон Яценко зробив напередодні виклику голови АМКУ на звіт у Верховну Раду 14 листопада. Це буде перший звіт Юрія Терентьєва у парламенті з моменту призначення у 2015 році.

Як з’ясували «Наші гроші», до призначення Терентьєва головою АМКУ, усі обласні територіальні відділення проводили щомісячний моніторинг цін на коров’яче молоко, яке селяни реалізовували заводам для промислової переробки.

Відділення у регіонах регулярно знаходили порушення з боку молокопереробних підприємств в частині заниження закупівельних цін на молоко. Наприклад, Сумське ОТВ наклало на дев’ятьох суб’єктів господарювання 400 тис. грн штрафу у 2012 році, а також на вісьмох – 219,3 тис. грн у 2014-ому. Полтавське ОТВ у 2012-ому оштрафувало п’ятьох порушників на 40 тис. грн. Волинське ОТВ у 2013-ому виявило аналогічне порушення з боку ПАТ «Галичина», наклавши на відповідача 34 тис. грн штрафу. Хмельницьке ОТВ у 2015-ому оштрафувало сімох відповідачів на загалом 124,95 тис. грн – і це лише приклади розслідувань, завершених антимонопольниками в регіонах.

Проте, наприкінці 2015 року центральний апарат припинив практику щодо проведення щомісячного моніторингу цін.

Джерело «Наших грошей» розповіло, що припинення періодичного моніторингу пояснили тим, що «АМКУ не може тиснути на бізнес».

Сьогодні з центрального апарату в регіони приходять окремі доручення на розгляд заяв нардепів чи населення, однак це вся увага, яку центр приділяє ринку.

«У нас є відкриті справи з попередніх років. Чому їм не дають ходу? Проблем багато: як організаційних (нікому розглядати, увесь час і ресурси витрачаються на поточну роботу – заяви чи доручення Комітету), так і прикладні (сумніви щодо можливості визначення монопольного становище в межах окремих населених пунктів, до того ж – неточна та суперечлива інформація щодо суб’єктів ринку та органів місцевого самоврядування)», – пояснив наш співрозмовник.

Восени 2016-го року голова Комітету Юрій Терентьєв в інтерв’ю «Главкому» розповідав, що «скарги на ринок є там, де сконцентровані молочні заводи». Також Терентьєв відгукнувся про ринок, як про «рутинну проблему, якою займаються територіальні відділення».

«Вони аналізують, чи не занижують штучно заготівельні підприємства вартість молока при закупівлі», – пояснив Терентьєв, не обмовившись про те, що власноруч скасував періодичний моніторинг цін на ринку закупівлі незбираного молока.

Нагадаємо, народні депутати проголосували «за» постанову про заслуховування звіту голови АМКУ Юрія Терентьєва 14 листопада.

Юлія Костюк, «Наші гроші»