АМКУ справді не показав звинуваченому «Тедісу» 16 томів з матеріалами про картель оптовика і виробників
30.10.2019   //   160 Переглядів

Стало відомо, чому ТОВ «Тедіс Україна» оскаржувало подання про попередні висновки АМКУ у справі про картельну змову на ринку дистрибуції тютюнових виробів. Антимонопольний комітет справді не показав компанії 16 томів зі справи про картельну змову «Тедіса» і чотирьох виробників цигарок. Про це свідчить ухвала суду від 10 жовтня.

2 жовтня Окружний адміністративний суд Києва за заявою ТОВ «Тедіс Україна» заборонив АМКУ вчиняти будь-які дії у справі щодо антиконкурентних узгоджених дій чотирьох компаній-виробників тютюнових виробів та їх реалізатора – цигаркового монополіста «Тедіс». Зокрема, регулятору заборонили розглядати подання про попередні висновки у цій справі.

Приймаючи рішення про забезпечення на той момент ще не поданого «Тедісом» позову, суд виходив з інформації про те, що у заявника не було доступу до усіх матеріалів справи та доказової бази АМКУ, у зв’язку з чим компанія не могла скористатись правом надавати власні зауваження та заперечення у спірній справі:

«Зокрема, щодо заяв та припущень, які АМКУ висловлює безпосередньо у засіданнях, що свідчить про те, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист порушених чи оспорюваних прав «Тедіс Україна», за захистом яких ми маємо намір звернутися до суду», – пояснював «Тедіс» та перелічував томи, доступу до яких не отримав – № 5, 6, 9-14, 17-21, 23-25.

10 жовтня Антимонопольний комітет оскаржив цю ухвалу суду, отримавши дозвіл на розгляд подання про попередні висновки у справі.

З’ясувалось, що Комітет насправді не надав «Тедісу» повного доступу до матеріалів справи тому, що ті містили інформацію з обмеженим доступом.

«Матеріали справи № 126-26.13/18-17, які не були надані для ознайомлення ТОВ «Тедіс Україна», містять інформацію, отриману від суб`єктів господарювання та яка була визначена ними конфіденційною, а відтак АМКУ не мав права її розголошувати без дозволу відповідних суб`єктів господарювання», – пояснили в АМКУ.

Як відомо, 10 жовтня АМКУ все ж таки прийняв рішення у справі, наклавши на відповідачів рекордний у власній практиці штраф загальним розміром 6,5 млрд гривень, але вирішив не ділити на частини «Тедіс», що контролює близько 90% гуртового ринку торгівлі цигарками.

Нагадаємо, уже минуло майже два місяці, відтоді як в Антимонопольний комітет зайшла нова заява про зловживання з боку ТОВ «Тедіс Україна» монопольним становищем на ринку дистрибуції тютюнових виробів. У тексті заяви йдеться про порушення конкурентного законодавства, які АМКУ зобов’язував «Тедіс» припинити ще у 2016 році та за які компанія уже отримала штраф загальним розміром 431,20 млн грн.

«Якщо зловживання, про які йде мова в заяві, підтвердяться, Комітету буде важко обмежитись лише штрафом. Адже таку міру покарання АМКУ вже застосовував і це не дало результатів. Отже, «Тедіс» може стати третім прикладом примусового поділу в історії АМКУ. Тим більш, Комітет збирався поділити «Тедіс» ще в 2016, але тоді «передумав»», – пояснила екс-держуповноважена Агія Загребельська.

Як з-поміж іншого зазначила Загребельська, перше подання про попередні висновки у справі 2016-го року про монополізм «Тедісу» передбачало примусовий поділ, однак в подальшому воно було переписане, а мірою покарання обрано – накладення штрафу 431 млн грн (про схему маніпуляцій з коефіцієнтами, по якій АМКУ знизив штраф «Тедісу» з 3,45 млрд грн до 0,43 млрд грн у матеріалі «Антимонопольний комітет і барони-розбійники»).

Також читайте, будь ласка, про особливості створення монополії «Тедіса» у матеріалі «Народження та життя цигаркової монополії»).