Що означає справа АМКУ по купівлю заводу вогнетривів офшором з групи СКМ
09.10.2019   //   0 Переглядів

Автор публікації – колишня держуповноважена АМКУ Агія Загребельська.

Антимонопольний комітет зацікавився думкою компаній, чия діяльність так чи інакше пов’язана з вогнетривами, про бажання кіпрської фірми «Vesco Limited»  придбати більше 50% акцій ПАТ «Часівоярський Вогнетривкий Комбінат».

Але, на жаль, в повідомленні нема інформації чому АМКУ вирішив не давати дозвіл, а розпочати другу фазу більш поглибленого дослідження. Колишня держуповноважена АМКУ Агія Загребельська  пояснила що це означає.

Хто є учасниками концентрації та їх власниками, а також на яких ринках діють останні?

«Vеsсo Limited», за даними з відкритих джерел, це компанія, що об’єднує глиновидобувний бізнес інвестиційної компанії UMG групи «СКМ» Ріната Ахметова. Компанія «Vesco Limited» володіє 100% акцій ПАТ «Веско», ПАТ «Дружківське рудоуправління» і ПрАТ «Вогнеупорнеруд».

Всі три компанії активні на ринку вогнетривів. «Веско» – взагалі найбільша в Україні компанія по відкритому добуванню глини. А «Vеsсo Limited» – один з найбільших виробників білих пластичних глин у  світі, портфель продуктів якого включає в себе більше 60 сортів глини.

ПАТ «Часівоярський Вогнетривкий Комбінат» є одним з найбільших виробників широкого асортименту вогнетривкої продукції в Україні та СНД. За даними ЗМІ, діяльність підприємства контролює колишній народний депутат Владислав Лук’янов, що формально володіє 24% акцій заводу.

Що означає, що АМКУ розпочав розгляд справи?

Левову частину заяв щодо надання дозволу на придбання (отримання контролю) АМКУ задовольняє без відкриття справи. Відповідно до чинного законодавства, Комітет розпочинає розгляд справи лише у разі виявлення підстав для заборони такого придбання.

Тобто можна зробити висновок, що АМКУ виявив підстави для заборони «Vеsсo Limited» з групи «СКМ», купувати акції ПАТ «Часівоярський Вогнетривкий Комбінат».

Які це можуть бути підстави для заборони концентрації?

АМКУ забороняє концентрацію, якщо вона призводить до монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції на всьому ринку чи в значній його частині.

Тобто АМКУ побачив, що придбання може призвести до монополізації або суттєвого обмеження конкуренції на ринку вогнетривів.

Що АМКУ буде робити далі?

Наразі АМКУ буде направляти додаткові вимоги/запити для отримання необхідної інформації, аналізувати та досліджувати ринок, опитувати конкурентів, споживачів, профільні державні установи тощо.

Які строки розгляду справи?

Щодо строків, то в Законі України  «Про захист економічної конкуренції» та в підзаконному акті Положенні про концентрацію АМКУ строки відрізняються (АМКУ досі не привів своє Положення у відповідність до закону).

Так за законом строк розгляду справи АМКУ – три місяці з дня подання заявником (заявниками) у повному обсязі інформації та отримання висновку експерта, якщо такий вимагався.

Відповідно ж до Положення максимальний строк розгляду – 135 днів з моменту направлення АМКУ повідомлення заявнику про початок розгляду справи.

При цьому розгляд справи може бути зупинено у разі неможливості її розгляду до вирішення органом Антимонопольного комітету, господарським судом пов’язаної з нею іншої справи або до вирішення державним органом пов’язаного з нею іншого питання та на час проведення експертизи.

Як ви можете прийняти участь в цьому процесі?

Якщо ви конкуренти, постачальники чи споживачі зазначених компаній. Якщо вважаєте, що ваші права та інтереси можуть бути суттєво порушені внаслідок того, що зазначене придбання призводить до монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції. Ви маєте право надати Комітету в письмовій формі обґрунтовані заперечення щодо цього та докази на їх підтвердження.

Також ви маєте право подати до Комітету клопотання про залучення вас до участі у справі як третьої особи, якщо рішення може суттєво зачепити ваші охоронювані цим законом права та інтереси. Кінцеве рішення чи залучати вас чи ні, приймає державний уповноважений. Але якщо вас залучать в якості третьої особи, то крім низки інших процесуальних прав, ви також будете мати право оскаржити рішення АМКУ в судовому порядку.

Агія Загребельська