«Енергоатом» знов купив у «прокладки» російсько-хорватські запчастини на 34 мільйони
29.08.2019   //   233 Переглядів

ДП «НАЕК «Енергоатом» 4 і 9 липня за результатами тендеру уклало дві угоди про закупівлю запасних частин для Запорізької АЕС на загальну суму 34,67 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Фірма «Nordetanolis» (Литва) за 958 тис євро, або 34,19 млн грн. поставить запчастини, а дніпровське ТОВ «Виробничо-комерційне підприємство «Промторг» за 478 тис грн. – гумовотехнічні вироби виробництва дніпровського ТОВ «Монодит». Усе це призначене для резервних дизель-електричних станцій систем, важливих для безпеки (РДЕС СВБ).

Найдорожчим у договорі з «Nordetanolis» є охолоджувач 64ГА-138-003 за 183 тис євро та клапан із механічним приводом 41П-118-001 за 36 тис євро для енергоблоку №2.

Як і раніше, у нинішньому договорі «Енергоатома» з литовською фірмою «Nordetanolis» у якості виробника запчастин значиться компанія «Adriadiesel d.d.» (Хорватія). При цьому «Nordetanolis» приніс угоди, згідно яких «Adriadiesel d.d.» отримала оригінальні креслення запчастин до дизелів 78Г від компанії «Dimida Sp.z.o.o.» (Польща), а та у свою чергу – від ЗАТ «Производственное объединение «Дизель-Энерго» (Росія), яке є правонаступником виробника двигуна дизель-генератора ДП «Русский дизель».

Сума угод на 6% нижча від очікуваної вартості закупівлі за цими лотами у 36,70 млн грн.

Єдиним конкурентом литовської «Nordetanolis» була фірма «Raido Trading» (Латвія) із продукцією АО «Машиностроительная компания «Дизель- Энерго» (Росія), а з «ВКП «Промторг»  змагалося лише ТОВ «Комета-СДЕ» із продукцією того ж «Монодиту».

Нагадаємо, в травні СБУ повідомила ВП «Запорізька АЕС» про термінову необхідність укомплектувати енергоблок №2 запчастинами для планового ремонту. Про це було сказано в листі начальника Управління СБУ в Запорізькій області Олександра Хілька директору ЗАЕС Олександру Остаповцю, що є у розпорядженні «Наших грошей».

Тоді нинішній тендер «Енергоатома» вже було оголошено. Однак ВП «Запорізька АЕС» у червні після отримання листа з СБУ провів дві додаткові закупівлі в «Nordetanolis» через переговорну процедуру для уніфікації на загальну суму 164 тис євро, або 4,90 млн грн.

Як повідомлялося раніше, саме «Raido Trading» і «Nordetanolis» продають «Енергоатому» запчастини, які поставляються із самої Росії або через «Adriadiesel d.d.» за завищеними у кілька разів цінами (див. «Державна зрада в «Енергоатомі». Чи все-таки в СБУ?»).

Із «Raido Trading» пов’язане ТОВ «Інтерарм Інвест», яке погодило в ДІЯРУ технічні умови на ці дизелі. Потім воно продало техумови АТ «Машиностроительная корпорация «Дизель-Энерго» (Росія). Це зробили без необхідного погодження в «Енергоатомі», щоб не дозволити останньому налагодити виробництво запчастин до цих дизелів в Україні.

У травні «Енергоатом» замовив ТДВ «Бориславский завод «Рема» (Україна) виготовлення дослідної партії запчастин до двигуна 78Г дизель-генератора АСД-5600 за 23,15 млн грн.