АМКУ оштрафував «Біофарму» за зловживацькі ігри з оптовими покупцями імуноглобулінів
20.08.2019   //   487 Переглядів

Антимонопольний комітет довів факт зловживання монопольним становищем компаній ПАТ «Біофарма» та ТОВ «ФЗ “Біофарма”» на ринку великооптового продажу імуноглобулінів нормальних людських для внутрішньовенного застосування. Про це свідчить рішення Комітету.

Розслідування проведене під керівництвом державної уповноваженої АМКУ Світлани Панаіотіді. У центрі справи – продаж великооптовим покупцям препарату Біовен Моно у дозуванні 25 та 50 мл на умовах, що порушували конкурентне право.

Так, спеціалісти Комітету встановили, що ПАТ «Біофарма» та ТОВ «Фармацевтичний завод “Біофарма”» застосовували різні терміни відстрочення оплати по рівнозначних договорах продажу лікарських засобів, укладених з оптовими покупцями. Згадані виробники для різних покупців застосовували різні умови і розміри знижок на препарати.

Для прикладу: у межах окремих угод відповідачі застосовували умову про передоплату за товар, тоді як в інших – виключали її з договору. Усе це відбувалось без об’єктивно виправданих причин.

«Біофарма» порушувала конкурентне законодавство упродовж 2011-2015 років, тоді як «ФЗ “Біофарма”» – у 2016 році.

Так, Комітет встановив, що протягом аналізованого періоду часу компанії займали монопольне становище на загальнодержавному ринку імуноглобулінів нормальних людських для внутрішньовенного застосування. Їхня частка ринку, в залежності від дозування препарату, протягом аналізованих періодів значно перевищувала поріг у 35%  і становила від 66,24% до 99,81%.

Відзначимо, у березні 2019 року ПАТ «Біофарма» припинило діяльність, тож відповідальність настигла лише «ФЗ “Біофарма”» – компанія отримала 2,25 млн грн штрафу.

Нагадаємо, основним власником акцій ПАТ «Біофарма» (90%) та статутного фонду ТОВ «ФЗ “Біофарма”» (100%) є кіпрська компанія «Ніобера Інвестментс Лімітед». Цей офшор пов’язаний із екс-нардепом від «Партії регіонів» Василем Хмельницьким та міністром інфраструктури часів Януковича Костянтином Єфименком. У профайлі компаній в ЄДР їхні прізвища зазначені у полі «кінцеві бенефіціарні власники».