Суд підірвав підхід Тендерної колегії щодо «двох виробників» на закупівлі автобусів від екс-заводів Порошенка
15.08.2019   //   424 Переглядів

Окружний адміністративний суд Києва визнав протиправним рішення Адміністративної колегії АМКУ з розгляду тендерних скарг, в основі якого лежав підхід до визначення дискримінаційних вимог до товарів, які в Україні виготовляє лише один виробник. Про це свідчить рішення суду від 5 серпня.

Оскаржуване у суді рішення Тендерної колегії АМКУ було прийняте у межах закупівлі освітянами Корюківської міськради (Чернігівська область) шкільного автобуса очікуваною вартістю 1,85 млн грн.

Так, у травні минулого року орган оскарження Комітету відмовив ТОВ «ТД “Еталон Авто”» у задоволенні скарги, що стосувалась дискримінаційності однієї з вимог замовника.

Йшлося про прописану у документації первинну вимогу до висоти автобуса – «не більше 2 900 мм». Скаржник мав намір запропонувати автобус висотою 2 978 мм, відтак пояснював, що встановлена замовником вимога звужує потенційне коло учасників торгів та є дискримінаційною.

Державні уповноважені у складі Ніни Сидоренко, Світлани Панаіотіді та Валерія Полюховича вирішили, що скаржник не підтвердив відсутність щонайменше двох виробників, продукція яких відповідала б зазначеній умові. У випадку, якби скаржник довів, що в Україні є лише один виробник з автобусами висотою до 2 900 мм, тоді б вимогу визнали дискримінаційною.

Двома виробниками, які виготовляють шкільні автобуси затребуваної висоти, були автобуси АТ «Черкаський автобус» (Ataman),  яке раніше належало Петру Порошенку, та ДП АСЗ №1 АТ «АК Богдан Моторс» (Богдан), яке також раніше належало Порошенку, а нині належить його бізнес-партнеру Олегу Гладковському (Свинарчуку), колишньому першому заступнику секретаря РНБОУ.

«Еталон» оскаржив рішення АМКУ у суді. Компанія просила визнати спірне рішення Тендерної колегії АМКУ протиправним та скасувати, а також – зобов’язати АМКУ повторно розглянути скаргу з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.

Розглянувши матеріали справи, суд підтримав позицію позивача.

«Мають існувати не тільки два виробника, а вони мають подати пропозицію та приймати участь у відповідному тендері. Крім того, відсутня будь-яка правова норма, у відповідності до якої, наявність двох учасників які відповідають критеріям тендерної документації, автоматично вказує на відсутність дискримінації інших виробників, які виробляють таку ж саму продукцію».

Додатково суд звернув увагу на те, що замовник не надавав органу оскарження доказів обґрунтованості встановлення вимоги щодо висоти автобуса.

Зрештою, суд задовольнив позовні вимоги ТОВ «ТД “Еталон Авто”» у повному обсязі.