АМКУ захистив рішення про штраф фіскальних схемників за задерті ціни на пломби для касових апаратів
15.08.2019   //   303 Переглядів

Господарський суд Києва залишив без змін рішення Антимонопольного комітету щодо антиконкурентних узгоджених дій ДП «Український державний науково-дослідний інститут технологій товарно-грошового обігу, фінансових і фондових ринків “Укрелекон”» та ТОВ «НВП “Гаммаграфік”» на загальнонаціональному ринку засобів контролю. Про це свідчить рішення суду від 24 липня та 30 липня.

Так, у грудні минулого року Антимонопольний комітет визнав, що приватна компанія «Гаммаграфік» та державне підприємство «Укрелекон» порушили закон «Про захист економічної конкуренції» через антиконкурентні узгоджені дії, зокрема, шляхом встановлення економічно необґрунтованих цін продажу обов’язкових до використання пломб для касових апаратів та книг з обліку розрахункових операцій протягом квітня 2013 – першого півріччя 2018 року.

У цій схемі «Укрелекон» виступав замовником пломб, а підприємство «Гаммаграфік» – виготовляло їх. У 2000-их ціна пломби для підприємця складала 4,98 грн, тоді як державний поліграфкомбінат «Україна» розраховував орієнтовну вартість однієї пломби на рівні 1,50 грн.

Крім того, уже в 2013 році вартість пломби зросла до 9,96 грн. З них 4,08 грн залишались «Гаммаграфіку», а 5,88 грн – Укрелекону. (детальніше про схему читайте, будь ласка, тут).

В обґрунтування правопорушення лягло те, що:

  • «Укрелекон» забезпечив виготовлення засобів контролю єдним суб’єктом господарювання;
  • «Укрелекон» обмежив потенційним конкурентам «Гаммаграфіку» доступ на ринок засобів контролю;
  • Відповідачі встановили неринкові ціни і умови придбання та реалізації засобів контролю.

Врешті приватний «Гаммаграфік» отримав 1,75 млн грн штрафу, а державний «Укрелекон» – 877 тис. грн. та зобов’язання – припинити порушення.

У суді компанії пояснювали, що розпочали співпрацю за результатами конкурентного конкурсу від червня 2001 року – жодної змови між ними не існує. При цьому, зі справи АМКУ відомо, що матеріали конкурсу з визначення «Гаммаграфіку» як виробника засобів контролю відсутні.

«Обмеження доступу до ринку полягає у тому, що ДП «Укрелекон» та ТОВ «НВП «Гаммаграфік» узгоджували свої дії між собою, що підтверджується, зокрема, обмеженням доступу потенційним конкурентам на ринок засобів контролю шляхом встановлення дії Договору між ДП «Укрелекон» та ТОВ «НВП «Гаммаграфік»  до 2026 року», – пояснив суд.

Відзначимо, що 2 липня цього року діяльність «Укрелекон» припинена, а правонаступником є інше підприємства фіскалів – ДП «Сервісно-видавничий центр».