ДБР розслідує закупівлі компонентів крові за завищеними цінами у фірм Єфименка-Хмельницького
03.08.2019   //   530 Переглядів

Державне бюро розслідувань провело низку обшуків в посадовців з сфери охорони здоров’я Черкаської області після того, як станції переливання крові (СПК) у Черкасах перестала повноцінного функціонувати. Про це написав Олександр Безпрозванний у «Кропиві».

З грудня 2018 р. ДБР розслідує провадження за фактом зловживання службовим становищем  посадовцями Міністерства охорони здоров’я, органів державної влади та місцевого самоврядування (ч. 2 ст. 364 ККУ). Зокрема, слідчі розслідують питання діяльності СПК по кількох регіонах країни щодо заготівлі препаратів з крові, їх можливої реалізації за заниженими цінами приватним фірмам. В ході розслідування встановлено, що службовці низки СПК діють в інтересах групи компаній «Біофарма».

В Черкасах схему реалізували на базі місцевого СПК — комунального підприємства «Черкаська обласна станція переливання крові обласної ради». Встановлено, що службові особи групи компаній «Біофарма», діючи спільно з посадовцями управління майном облради, членами комісії з охорони здоров’я облради, управлінь та відділів апарату Черкаської ОДА, задля заволодіння бюджетними коштами у вигляді закупівлі донорської крові, компонентів крові за явно завищеними цінами, організували злочинну схему, направлену на фактичне припинення діяльності СПК.

Так, в березні 2018 р. головний лікар СПК Микола Клімов звернувся до облради з проханням надати дозвіл на передачу в оренду ТОВ «Черкаси-Плазма» майнового комплексу СПК по вул. Гоголя 242, загальною площею 1800 кв м. В квітні трудовий колектив СПК звернувся до обласної ради з офіційним запереченням про передачу комплексу в оренду.

Натомість, управління охорони здоров’я ОДА повідомило про підтримання клопотання директора СПК щодо передачі комплексу в оренду. В обґрунтуванні наводилися аргументи щодо можливого отримання приватних інвестицій в розмірі $3 млн на модернізацію, а також гарантування інвестором забезпечення мешканців області якісними компонентами крові вчасно та в необхідній кількості.

20 квітня 2018 року на сесії Черкаської обласної ради тоді ще директор СПК Микола Клімов разом з працівниками протестували проти передачі в оренду закладу. Однак депутати більшістю голосів надали дозвіл на передачу в оренду майнового комплексу.

У вересні 2018 р. вже новий в.о. директора СПК уклав договір оренди комплексу з «Черкаси-Плазма» на 10 років. Орендна плата склала 131 тис грн. на місяць за 1800 кв м площі в центрі Черкас.

При цьому комунальне СПК є діючим, входить до структури управління охорони здоров’я ОДА. Однак фактично статутної діяльності не здійснює, що призвело до завищення видатків держбюджету на закупівлю компонентів з крові. Зокрема, під час повноцінної роботи СПК, до передачі в оренду, в 2018 р. середня вартість 1 літра компонентів з крові фактично складала 1979 грн., а в 2019 запланована середня вартість 1 літра компонентів для бюджетних витрат складає вже 4357 грн.

Після передачі СПК в оренду комунальні заклади області почали активно купувати компоненти з крові в компаній, афілійованих до групи «Біофарма» – «Черкаси-Плазма» і ТОВ «Сумський обласний центр крові». Видання порахувало, що загальна вартість угод з «Сумським облцентром крові» (грудень 2018-2019 рр.) склала 3,28 млн грн., а «Черкаси-Плазма» (всі угоди укладені в 2019 р.) – 6,51 млн грн.

На початку червня слідчі ДБР провели обшуки за місцем проживання посадовців та в комплексі, орендованому ТОВ «Черкаси-Плазма» по вул. Гоголя 242. Так, було проведено обшук за місцем проживання депутата облради, голови постійної комісії з питань охорони здоров’я Черкаської облради, директора Черкаського обласного онкологічного диспансеру Віктора Парамонова. У березні цього року він був перепризначений облрадою на посаду директора Черкаського обласного онкологічного диспансеру, який є одним з головних споживачів продукції з компонентів крові.

Окрім документів, що стосуються діяльності «Біофарма», в нього було вилучено значні готівкові кошти: 52,8 тис фунтів стерлінгів, $27 тис, 20,6 тис євро, 1,09 млн грн. На кошти та вилучену документацію було накладено арешт, який мотивувався тим, що сума вилучених коштів значно перевищує офіційно задекларовані депутатом. Також обшук було проведено за місцем проживання начальника департаменту охорони здоров’я Черкаської ОДА Михайла Лобаса.

Групу компаній «Біофарма» пов’язують бізнесменами Костянтином Єфименко та Василем Хмельницьким. Вони є бенефіціарами ТОВ «Черкаський обласний центр служби крові «Черкаси-плазма», а разом з Сумською облрадою і ТОВ «Сумський обласний центр крові».

У 2010-2014 рр. Єфименко був першим заступником міністра інфраструктури України. Хмельницький – бізнесмен-мільярдер, екс-нардеп від БЮТ та Партії Регіонів.