Два роки мариновану справу про добривний монополізм Фірташа у 2014-2015 роках виправдали «свіжачком» від 2017-го
01.08.2019   //   158 Переглядів

У справу щодо ймовірного зловживання монопольним становищем “Group DF” Дмитра Фірташа на ринку мінеральних добрив лягли дані періоду 2014-2017 років, при цьому основна доказова база стосується даних, отриманих антимонопольниками за підсумками 2014-2015 років та проаналізованих ще до 2017 року. Про це повідомив журналіст «Наших грошей» з Комітету.

Згідно з презентацією висновків у справі, часовими межами досліджуваного ринку є 2014-2017 роки. При цьому, Комітет провів аналіз основних показників, покладаючись на дані лише 2014-2015 років (наприклад, порівняння собівартості реалізації аміачної селітри ПАТ «Азот» та середньозваженої вартості реалізації селітри ТОВ «НФ Трейдинг Україна» чи доведення суттєвого зростання вартості газу при його переміщенні між учасниками групи).

Так, основні дані щодо розслідування були зібрані та проаналізовані до липня 2017 року. Ще тоді стало відомо, що Комітет встановив: монополіст умисне знижував рентабельність заводів, щоб мати можливість завищувати ціни, а у 2015 році в рамках однієї групи суб’єктів господарювання «спостерігалося штучне завищення вартості сировини та, відповідно, витрат підприємства-виробника».

Однак, тоді висновків у справі Комітет не презентував. Натомість влітку 2018 року керівник АМКУ Юрій Терентьєв змінив державного уповноваженого, відповідального за розслідування у справі щодо зловживання монопольним становищем учасників групи «OstChem», взявши справу під власний контроль.

Надалі доля розслідування залишалась утаємниченою, допоки про нього не згадала нещодавно звільнена з АМКУ державна уповноважена Агія Загребельська.

Нагадаємо, йдеться про розслідування ймовірного зловживання монопольним становищем компаніями «Азот», «Сєвєродонецьке об’єднання Азот», «Рівнеазот», а також «НФ Трейдінг Україна» із групи олігарха Дмитра Фірташа через встановлення необґрунтовано завищених цін на всі види азотних добрив.

На сьогоднішньому засіданні АМКУ, де присутня зокрема призначена вчора на посаду державної уповноваженої Наталія Буроменська, були оприлюднені дані щодо подій, які мали місце у 2017 році. Саме вони – є доповненням раніше досліджених даних.

Із «нової» частини справи, – тобто даних щодо подій, що мали місце у 2017 році, озвучено, зокрема, дані про заборгованість Групи перед покупцями продукції станом на кінець лютого 2017 (2,5 млрд грн).

Також згадано про господарські відносини між Групою та «Укртрансгазом»:

28 лютого 2017-го, маючи на рахунках наявні кошти у розмірі 44 млн грн, усі три Заводи Групи не заплатили ПАТ «Укртрансгаз» близько 28 млн грн, та не підтвердили планові обсяги постачання природного газу. На той момент запаси природного газу в ПГС сягали 220 242 тис. куб. м.

6-7 березня «Укртрансгаз» припинив поставку газу на заводи, тож у березні-червні група не здійснювала виробництво добрив. Погашення заборгованості перед «Укртрансгазом» датоване 13 червня 2017 року. Уже протягом липня-серпня газопостачання заводів було відновлене.

Рішення АМКУ за результатами розгляду справи очікується.