АМКУ оштрафував на 18 мільйонів пов’язані з Фалком фірми, які розіграли будівельні підряди на 40 мільйонів
28.07.2019   //   295 Переглядів

Антимонопольний комітет України оштрафував на загальну суму 18,5 млн грн. чотири рівненські фірми ПВКФ «Фіалка», ТОВ «Укрбудреммонтаж інжиніринг», ТОВ «Елікон» та ТОВ «Стиль-Декор», визнавши їхню діяльність на тендерах узгодженою, які стосуються спотворення результатів торгів. Про це повідомили «Рівне вечірнє» та «UA:Рівне».

АМКУ виявив змову фірм на двох тендерах: щодо будівництва очисних споруд у Березному та щодо добудови будівлі міського управління соцзахисту на вул. Драгоманова у Рівному.

Обидва тендери були у 2016 р. У торгах на реконструкцію очисних споруд, які оголошував обласний департамент будівництва, виграла «Фіалка» за 20 млн грн. «Укрбудреммонтаж інжиніринг» та «Стиль-Декор» також брали участь у цьому тендері.

Тендер на добудову будівлі на Драгоманова оголошувало міське управління капбудівництва. За 17 млн грн. переміг «Елікон», хоча пропонував дорожчу ціну, аніж «Укрбудреммонтаж Інжиніринг» та «Стиль-Декор». У «Фіалки» на цих торгах пропозиція була найдорожчою.

Серед доказів антиконкурентних дій у Антимонопольному комітеті назвали:

  • перебування фізичних осіб у трудових відносинах з відповідачами,
  • спільне використання засобів зв’язку,
  • наявність сталих господарських відносин між відповідачами, в тому числі надання оборотної допомоги,
  • подання пропозиції з однієї ІР адреси,
  • залучення однієї особи для отримання довідки,
  • синхронність дії відповідачів у часі,
  • схожість у оформленні документів відповідачів, пов’язаних з підготовкою та отриманням документів та спільна підготовка кошторисної документації.

АМКУ поставив крапку у понад півторарічному розслідуванні, розпочатому, зокрема, після звернення ГО «За чесний тендер».

«Наприкінці 2016 р. ми побачили тендер на добудову будівлі для управління соцзахисту на Драгоманова,7, де була дивна поведінка учасників. Ми запідозрили змову, потім разом із журналістами агенції журналістських розслідувань «Четверта влада» знайшли зв’язки між учасниками. Вони підготували журналістське розслідування, ми підготували скаргу в АМКУ, нардеп туди її відправив», – розповів керівник Громадської ініціативи «За чесний тендер» Святослав Клічук.

Оштрафовані чотири фірми давно пов’язували між собою і правоохоронці, і журналісти, хоча офіційно вони мають різних власників. Так, «Фіалка» належить родині бізнесменів Фалків. Юрій Фалко свого часу був і у співзасновниках «Укрбудреммонтаж Інжинірингу», проте згодом цю фірму переписали на лучанина Вадима Сака. «Стиль-Декор» належить Вірі Рожчук, чий чоловік Олександр має давні партнерські стосунки з Фалком. А «Елікон» належить Сергію Приварському, братові екс-першого заступника голови Рівненської ОДА Юрія Приварського, який свого часу працював на «Фіалку» як юрист.

«Стиль-Декор», «Фіалка» та «Укрбудреммонтаж Інжиніринг» – одні з найбільших освоювачів бюджетних коштів на Рівненщині з часів Революції гідності.

«Фіалку», за постановою АМКУ, мають оштрафувати на загальну суму 6,9 млн грн. (3,9 млн грн за один тендер та 3 млн грн. за інший), «Укрбудреммонтаж інжиніринг»  – на 6, 9 млн грн., «Елікон» на – 1,1 млн грн., а «Стиль-Декор» на загальну суму 3,6 млн грн. Фірмам на три роки також заборонять брати участь у тендерах.

Директор «Фіалки» Юрій Фалко зазначив, що рішення Антимонопольного комітету ще не вступило у дію.

«Ми маємо два місяці, щоб оскаржити її, і вже готуємо спростування до АМКУ, – прокоментував Фалко. – Звинувачення – абсурдні, ніяких узгоджених дій на тендерах не було. Окрім того, нам навіть не повідомили про засідання АМКУ, тож ми не могли захистити свою позицію. Якщо АМКУ не прислухається до наших заперечень, оскаржуватимемо його постанову у судах».