Мільйонні замовлення на утримання доріг, які раніше вигравав облавтодор, отримали новачки
21.07.2019   //   272 Переглядів

Понад 3 тис км місцевих доріг на Рівненщині цього року утримуватиме, тобто робитиме дрібний ямковий ремонт, чиститиме від снігу та коситиме узбіччя, не «Рівнеоблавтодор», як раніше, а 7 приватних фірм, які пов’язані з чиновником, відомим бізнесменом, помічником нардепа. Про це написала Алла Садовник у виданні «Все».

До 2018 р. місцеві дороги, тобто переважно шляхи від сіл до райцентрів, були під опікою Служби автодоріг. Щороку тендер на їхнє утримання у Служби виграв «Рівнеоблавтодор». Тепер місцеві дороги – турбота ОДА. З 2018 р. обласний департамент будівництва вже проводив тендери на поточні середні та капремонти місцевих доріг, а цього року оголосив тендери і на їхнє обслуговування.

Загалом у 2019 р. на ремонти та утримання доріг місцевого значення з держбюджету Рівненська область має отримати 351 млн грн., близько 70 млн. з яких залишили на експлуатаційне утримання.

Обласний департамент будівництва вирішив відійти від практики Служби автодоріг і розбив тендер на експлуатаційне утриманні доріг місцевого значення на лоти, провівши на кожен з 16 районів Рівненщини окремий аукціон і передбачивши для кожного різні суми.

16 тендерів на експлуатаційне утримання доріг у районах Рівненщини обласний департамент будівництва провів навесні. На кожні торги подалося від 3 до 7 учасників, зокрема і «Рівнеоблавтодор», який у більшості пропонував найдешевші пропозиції. Проте в усіх районах, де облавтодор мав би виграти за найнижчою ціною, його участь було відхилено. Тендерний комітет облдепартаменту будівництва посилався на різні причини під час відмови. Зокрема, на те, що у «Рівнеоблавтодора» є розстрочена заборгованість з податків, що його банківська гарантія не відповідає вимогам тендерної документації, «не надано об’єктивного кошторисного обрахунку» і т.п.

«Рівнеоблавтодор», до прикладу, намагався оскаржити тендери, подавши скарги до Антимонопольного комітету. У скарзі, яка стосувалася дубенських торгів, облавтодор наполягав на недоліках у документах конкурента, якому надали перемогу. Втім АМКУ скаргу облавтодору не розглянув, оскільки оплатив її не сам облавтодор, а його дочірнє підприємство «Любомирський АБЗ».

«Рівнеоблавтодор» також хотів оскаржити в АМКУ торги на обслуговування місцевих доріг у Костопільському районі. Теж безуспішно. АМКУ не розглянув скаргу з тієї ж причини – оплатив скаргу не сам облавтодор, а його «дочка». Подібна ситуація – й на тендерах у декількох інших районах.

«Схоже, на ринку обслуговування доріг відбувся перерозподіл, — зазначає голова правління ГО «За чесний тендер» Святослав Клічук. – «Рівнеоблавтодор», який роками безальтернативно забирав ці десятки мільйонів, не зміг по жодному тендеру підготувати якісні документи. А при оскарженні результатів зробив дитячу помилку, зробивши платежі не з тієї фірми, що слід. Варто було б порадіти, що з’явилася конкуренція, але вона не виглядає по-справжньому, скоріше як «договорняк», просто тепер з іншими кишенями».

Виграли на тендерах облдепартаменту фірми, які пропонували суми на кілька десятків тис грн. вищі за більш відомих конкурентів і які створені відносно недавно та належать маловідомим людям.

Так, у Млинівському та Демидівському районах торги виграло ТОВ «Прогрес Девелопмент Компані», яке було створене у 2017 р. і належить Наталії Чикун. Підприємство отримає 3,95 млн грн. за обслуговування млинівських доріг та 1,9 млн грн за демидівські.

Дубровицькі місцеві автошляхи (за 3,7 млн грн.) та рокитнівські (за 2,4 млн грн.) обслуговуватиме ТОВ «ВП-Паритет». Створено воно було також у 2017 р., і належить  жителю Зарічного Григорію Ільчуку.

ТОВ «Захід-Диліжанс» отримало дороги у Сарненському (3,95 млн грн.) та у Костопільському (3,95 млн грн.) районах. Фірма належить кореччанці Валентині Бабич. «Захід-Диліжанс» у своїй тендерній документації згадує, що техніку орендує у фірми «Фіалка» відомого бізнесмена Юрія Фалка.

Засноване торік київське ТОВ «Київ Фундамент Буд» виграло тендери у Корецькому (2,6 млн грн.), Здолбунівському (3,65 млн грн.), Острозькому (3,1 млн грн.) та Гощанському районах (3,7 млн грн.), тобто отримає найбільшу суму з бюджету – близько 13 млн грн. Фірма належить Василю Подзорову.

У Зарічненському районі (3,9 млн грн.) та Володимирецькому (3,9 млн грн.) дороги обслуговуватиме створена у 90-х роках «Зарічненська міжгосподарська кооперативна шляхо-будівельна дільниця №6» (ШБД-6). Бенефіціаром дільниці є Володимир Пюро – помічник нардепа Василя Яніцького.

ТОВ «Компанія Барбакан» отримала дубенські (3,96 млн грн) та радивилівські (3,98 млн грн) дороги. Компанії – два роки, належить вона недавньому випускнику Острозької академії Валентину Мандрицькому. Власник «Барбакану» є також засновником острозького «НБК-Рівне», в якому працювала до декрету дружина першого заступника голови Рівненської ОДА Віталія Ундіра Наталія.

Шляхи у Рівненському (3,4 млн грн.) та Березнівському (3,7 млн грн.) районах обслуговуватиме ТОВ «Архітектурне Бюро «Янкор», яке належить Яні Лавренчук.

Згадані фірми не конкурували між собою в одних і тих же районах.