Суд не дав викинутому з торгів через «відсутність потреби у закупівлі» будівельнику стягнути з замовника 112 тисяч збитків
19.07.2019   //   322 Переглядів

Північно-західний апеляційний господарський суд відмовив ПП «ІБК “Дедал”» у позові про стягнення з Смизької селищної ради (Рівненська область) 112,01 тис. грн збитків внаслідок тендерного оскарження, що в результаті завершилось відміною торгів за понад 7 млн грн. Про це свідчить постанова суду від 27 червня.

Судовий спір між ІБК «Дедал» та Смизькою селищною радою став наслідком закупівлі останньою робіт із ремонту одного з адміністративних будинків в смт. Смига під Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП). Оголошені у жовтні 2018 року торги очікуваною вартістю 7,31 млн грн були відміненими з обґрунтуванням «відсутність подальшої потреби у закупівлі».

Скасуванню торгів передувало те, що:

  • Замовник визначив переможцем торгів компанію з найнижчою ціновою пропозицією – ТОВ «ІБК “Вестбуд”»;
  • Конкуруюча ІБК «Дедал» оскаржила це рішення замовника в Антимонопольному комітеті – і тендерна колегія АМКУ зобов’язала замовника відхилити пропозицію «Вестбуду»;
  • 13 грудня замовник виконав вказівку тендерної колегії АМКУ, а заодно скасував процедуру закупівлі.

Невдовзі після цих подій, 26 грудня, Смизька селищна рада оголосила аналогічний тендер із очікуваною вартістю, що до копійки збігалась із очікуваною вартістю скасованих торгів.

Повторне оголошення закупівлі посадовцями селищної ради стимулювало ІБК «Дедал» скласти позовну заяву проти них із вимогою компенсації завданих збитків. До таких, компанія віднесла:

  • 15 тис. грн плати за подання скарги в АМКУ на рішення тендерного комітету;
  • 1,7 тис. грн за подання тендерної пропозиції на торги, що не відбулися з примхи замовника;
  • 95,31 тис. грн за відшкодування неодержаної (упущеної) вигоди від потенційного виграшу на торгах, що не відбулись.

Загалом – 112,01 тис грн збитків.

Так, суд першої інстанції, а тепер і другої вирішили, що позовні вимоги є необґрунтованими.

Щодо понесених компанією прямих збитків загальним розміром 16,7 тис. грн, то позивач не довів наявності складу цивільного правопорушення, вирішили суди.

«15000 грн. плати за подання скарги на рішення тендерного комітету Смизької селищної ради передбачені законом, тому позивач, скориставшись своїм правом на оскарження рішення замовника торгів, отримав результат рішення щодо переможця торгів було скасовано. Сплата позивачем 1700 грн. за подання тендерних пропозицій також передбачена законом і забезпечила останньому право на реальну участь у торгах, яким позивач скористався. З огляду на вказане, витрати понесені позивачем не можуть вважатися реальними збитками», – пояснив суд.

З приводу вимоги компанії про відшкодування неодержаних доходів у розмірі трохи більше ніж 95 тис. грн, то суди відмітили: «кредитор зобов’язаний довести, що це доходи не є абстрактними, а дійсно були б ним отримані в разі належного виконання боржником своїх обов’язків».

Суд додав, що:

«Договірна ціна (тендерна пропозиція) в поточних цінах станом на 25.09.2018 рік, зведений кошторисний розрахунок вартості об`єкта будівництва, розрахунок прямих та загальновиробничих витрат, пояснювальна записка, не визнаються судом належними доказами підтвердження понесених позивачем збитків у вигляді упущеної вигоди, оскільки останні складені одноосібно позивачем та не містять жодних підтверджень щодо цін та вартості відповідних робіт чи матеріалів».

Нагадаємо, весною 2018-го Господарський суд міста Києва частково задовольнив позов ТОВ «Стартрейдінг» щодо стягнення з тендерного комітету управління освіти Дарницької районної в місті Києві держадміністрації 5 тис. гривень, які фірма заплатила за оскарження дискримінаційних вимог в АМКУ. Рішення набуло законної сили, оскільки відповідач не оскаржував його в апеляції.

Разом з тим, восени минулого року той же Господарський суд Києва відмовив у задоволенні позову ТОВ «Київагронафтотрейд» до комунального «Київмедспецтрансу» про стягнення 57 тис. грн за видатки на оскарження рішення замовника в АМКУ та правову допомогу при підготовці та представленні цих скарг. У подальшому рішення першої інстанції підтримав апеляційний суд.

А весною поточного року ТОВ «Кап-Прод» виграв апеляційний суд щодо відшкодування 15 тис. грн шкоди, сплачених за оскарження в АМКУ неправомірних рішень одного з департаментів Черкаської міськради на минулорічній закупівлі м’яса.