Чи варто чекати, поки АМКУ займеться порушенням конкурентного законодавства за власною ініціативою?
20.05.2019   //   343 Переглядів

Державна уповноважена АМКУ Агія Загребельська дає поради як діяти у контексті змін, що відбуваються у регламентних процедурах проходження вхідної кореспонденції в АМКУ та початку перевірок/досліджень.

Питання:  Який строк прийняття розпорядження про початок розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції за власною ініціативою Комітету?

Відповідь: Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у разі виявлення ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції, в тому числі наслідків такого порушення, органи Антимонопольного комітету України приймають розпорядження про початок розгляду справи.

Однак ніде не зазначено, який же строк прийняття такого розпорядження з моменту виявлення органами АМКУ таких ознак. Насправді, будь-які строки чинним законодавством не визначені, а отже суто теоретично це можуть бути як тижні, так і роки.

Питання: Яка процедура початку розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції за власною ініціативою органів Антимонопольного комітету України?

Відповідь: В жодному нормативно-правовому акті процедура також не виписана. Однак, окремі її аспекти містяться у внутрівідомчих актах Комітету та є наступними.

У разі виявлення ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції структурний підрозділ разом з державним уповноваженим готують та вносять на ім‘я Голови АМКУ подання про початок розгляду справи.

Голова АМКУ, в свою чергу, визначає, хто буде далі займатись цим питанням: який державний уповноважений та структурний підрозділ.

На цій стадії можливі кілька варіантів розвитку подій:

  1. Голова розписує подання на державного уповноваженого та профільний структурний підрозділ, які виявили ознаки та підготували і підписали подання.

З цього моменту зазначені особи мають 10 робочих днів на прийняття розпорядження про відкриття та початок розслідування.

  1. Голова розписує подання на іншого державного уповноваженого та/або інший структурний підрозділ (тобто не на тих, хто виявив ознаки порушення).

З цього моменту зазначені особи також мають 10 робочих днів на прийняття розпорядження про відкриття та початок розслідування.

Однак, в такому випадку може статись ситуація, коли зазначені особи не будуть згодні з тим, що є ознаки порушення/підстави для початку, та приймуть «рішення» про відмову в початку розгляду справи та/або про відсутність ознак порушення.

Наприклад, подібна ситуація мала місце під час розгляду питання щодо наявності/відсутності підстав для початку розгляду справи за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним становищем в діях ПП «В Тікет» щодо продажу квитків на «Євробачення». Профільний структурний підрозділ разом з державним уповноваженим підготували подання про початок розгляду справи. Однак, Голова розписав його на першого заступника, яка прийняла «рішення» про відсутність ознак порушення та підстав для початку розгляду справи.

  1. Голова передає подання в інший структурний підрозділ для додаткового вивчення питання.

Відповідно в той період часу, поки інший структурний підрозділ вивчає питання, розпорядження про початок не приймається та розслідування не проводиться.

Наприклад, подібна ситуація мала місце після внесення Голові подання про початок розгляду справи щодо ознак антиконкурентних дій Міністерства юстиції України, які призвели до недопущення конкуренції на ринку реалізації арештованого майна (СЕТАМ). Головою було передано подання про початок до юридичного департаменту з метою вивчення питання чи виконало Міністерство попередньо надані АМКУ рекомендації, не дивлячись на позицію державного уповноваженого та профільного структурного підрозділу, що рекомендації не виконані.

Юридичний департамент, в свою чергу, виніс зазначене питання на розгляд Комітету, як колегіального органу. Та тільки після прийняття відповідного рішення Комітетом, подання зі сплином двох місяців було розписано на державного уповноваженого, та в подальшому прийнято розпорядження про початок розгляду та розпочато розслідування у справі.

  1. Голова не розписує подання, тримаючи його у себе.

Зазначене не дозволяє далі державному уповноваженому та комітету в цілому рухатись по зазначеному питанню. Без прийняття розпорядження не можливо розпочати розслідування у справі. У той же час підготовка нового подання щодо цих же ознак порушення також не буде юридично коректним. Отже в такому випадку профільний структурний підрозділ разом з державним уповноваженим чекають, доки Голова розпише зазначене подання.

Наприклад, з листопада місяця минулого року у Голови перебуває підготовлене та підписане профільним структурним підрозділом та державним уповноваженим подання про початок розгляду справи за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції в діях Міністерства інфраструктури України (конкурси на оренду майна, в тому числі в аеропортах). Зі сплином більш ніж півроку відсутня будь-яка інформація щодо визначення Головою державного уповноваженого або профільного структурного підрозділу, що виключає можливість здійснення розслідування та вжиття інших заходів по зазначеному питанню.

‼ Враховуючи зазначені вище нюанси, я би вам порадила не чекати, доки Комітет розпочне розгляд справи за власною ініціативою. А звертатись до АМКУ із відповідною заявою, адже як мінімум тоді Комітет буде обмежений в строках прийняття розпорядження про початок розгляду справи (максимум 90 днів з дня надходження заяви).