АМКУ оштрафував Ярославського і Тігіпка за купівлю заводів у росіян, оминувши покаранням Ахметова (додано)
25.04.2019   //  

(додано повідомлення групи «ТАС»)

Антимонопольний комітет наклав загалом 113 млн гривень штрафу за бездозвільні концентрації, проведені групою DCH Ярославського (контроль над «Євраз ДМЗ») та групою ТАС (контроль над ПАТ «Дніпрометиз»). Про це повідомив голова АМКУ Юрій Терентьєв.

Інформація про придбання групою DCH бізнесмена Олександра Ярославського «Дніпровського металургійного заводу» потрапила у ЗМІ весною 2018 року. Йшлось про продаж компанією «Evraz Fegilton Ltd.» власної долі у «Drampisco Ltd.» компанії «Senalior Investments». Остання входить у згадувану групу DCH.  Озвучена вартість придбання – $106 млн.

За даними «Наших грошей», через деякий час після закриття угоди, покупець сам повідомив в АМКУ про концентрацію, що вже відбулась, і попросив на неї дозвіл.

Комітет проголосував «за» надання відповідного дозволу, заодно наклавши на заявника штраф у розмірі 58 млн грн.

Щодо концентрації групи ТАС Сергія Тігіпка через набуття компанією «Devisal Limited» (м. Нікосія, Кіпр) контролю над заводом «Дніпрометиз» у підсанкційної «Сєвєрсталі», то державні уповноважені проголосували проти надання відповідного дозволу.

«Визнано, що зазначена транзакція була здійснена з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції та санкційного законодавства», – пояснив Терентьєв.

Окрім того, Комітет розглянув справу про порушення конкурентного законодавства компанією «Блоссом Інвестментс оу» (м. Таллінн, Естонія) у вигляді бездозвільної концентрації шляхом опосередкованого набуття контрольного пакету акцій «Дніпрометизу». За результатами розгляду вирішено накласти на групу ТАС 55 млн грн штрафу.

Зауважимо, що тижнем раніше АМКУ розглянув справу про надання компанії «Metinvest B.V.» Ріната Ахметова дозвіл на придбання акцій «Дніпровського коксохімічного заводу» («ДКЗ») в тієї самої групи “Євраз” російського олігарха Романа Абрамовича. Попри те, що фактично зміна структура власності заводу стартувала ще наприкінці 2013 року, регулятор не став відкривати справу про бездозвільну концентрацію, яка загрожувала «Метінвесту» штрафом у 600 мільйонів доларів. Натомість, п’ятеро державних уповноважених проголосували «за» надання дозволу – Андрій Вовк, Марія Ніжнік, Марія Процищен, Ніна Сидоренко та голова АМКУ Юрій Терентьєв. Проти проголосували двоє уповноважених з присутніх на засіданні – Анна Артеменко та Агія Загребельська.

Прес-реліз АМКУ у якому вказано, що члени Комітету голосували за надання Ахметову дозвола очевидно розуміючи, що це повязано з порушенням законодавства.

Нагадаємо, сьогодні, 25 квітня, АМКУ також надав дозвіл компанії ТОВ «ДТЕК Нафтогаз» Ахметова на придбання у групи «VS Energy» акцій «Київобленерго» і «Одесаобленерго» у розмірі, що забезпечує контроль понад 50% в обох підприємствах.

Після опублікування цієї інформації, до «Наших грошей» надійшов прес-реліз від групи ТАС:

«У зв’язку із заявою голови Антимонопольного комітету України Юрія Терентьєва на своїй сторінці Facebook щодо порушення Групою «ТАС» законодавства про захист економічної конкуренції при придбанні ПрАТ «Дніпрометиз», Група «ТАС» заявляє, що не погоджується  з рішенням АМКУ та оскаржуватиме його у судовому порядку.

Група «ТАС» вважає дане рішення упередженим і побудованим  виключно на суб’єктивному тлумаченні певними членами АМКУ законодавства України.

Відповідно до вимог чинного законодавства Група ТАС ще в 2017 році офіційно звернулася до АМКУ із заявою про надання дозволу на концентрацію до моменту здійснення концентрації. Незважаючи на те, що законом передбачено максимальний строк розгляду заяви в 45 днів, АМКУ відкрив справу та затягнув процес розгляду питання на півтора року, фактично перешкодивши нормальній господарській діяльності ПрАТ «Дніпрометиз».

Незважаючи на безпрецедентно довгий строк розгляду питання щодо концентрації, члени АМКУ не врахували жодного пояснення Групи «ТАС» та прийняли рішення, виходячи із  власного суб’єктивного тлумачення норм законодавства про захист економічної конкуренції.

Безпрецедентним є також розмір штрафу – 55 мільйонів гривень, що становить більш ніж  піврічний фонд оплати праці ПрАТ «Дніпрометиз» для понад 700 працівників.

З метою захисту вітчизняного бізнесу Група «ТАС» буде оскаржувати рішення АМКУ в судовому порядку та переконана в об’єктивному рішенні суду у цьому спорі.

У Групі «ТАС» впевнені, що рішення АМКУ не вплине на поточну роботу ПрАТ «Дніпрометиз» та на плани щодо його подальшого розвитку».